INTRALOGISTYKA w Fabryce 4.0

30.06.2021 Informacje produktowe / Robotyzacja
wózki samojezdne VersaBox, AGV
Wizerunek autora
Marek Falkowski Były pracownik Elmark Automatyka S.A.
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Mobile Coboty / Wózki AGV

Jeżeli jest to lektura kolejnego wpisu w naszym Centrum Wiedzy, termin cobot nie powinien być Ci obcy. W ostatnim czasie obok robotów współpracujących dużą popularność zyskują rozwiązania do automatyzacji transportu wewnętrznego. W tym wpisie poruszymy tematykę transportu wewnętrznego, przy wykorzystaniu rozwiązań AGV oraz korzyści, które może przynieść wdrożenie autonomicznych wózków wraz z cobotami Universal Robots.

INTRALOGISTYKA jest ważnym obszarem działania każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Sam termin jest dość „nowy” – został on zdefiniowany w 2004 roku przez organizację VDMA  z Frankfurtu (Stowarzyszenie Przemysłu Mechanicznego) oraz wiodących dostawców z branży w celu zdefiniowania procesu postępowania z towarami w przemyśle i jasnego odróżnienia od pojęcia logistyki kojarzonej głównie z transportem towarowym (drogowym, morskim, kolejowym czy lotniczym).

W zakładach przemysłowych intralogistyka ma szczególne znaczenie, obejmuje  zarówno zakupy materiałów niezbędnych do produkcji jak i ich magazynowanie, rozmieszczenie, transport wewnętrzny ale także sprzedaż gotowych wyrobów i ich wysyłkę. W nowoczesnych zakładach przemysłowych procesy te są zarządzane przez nadrzędne systemy informatyczne zapewniające szybki dostęp do systemów magazynowych i optymalizujących efektywność tych procesów. Jednak samo oprogramowanie to nie wszystko, transport wewnętrzny musi zostać jeszcze jakoś fizycznie zrealizowany – w nowoczesnych fabrykach 4.0 do tych zadań wykorzystywane są mobilne roboty AGV.

Mobilne roboty AGV, samojezdne wózki AMR

wózek VersaBoxRoboty AGV (Automated Guided Vehicle),  są obecnie nieodzownym elementem nowoczesnej intralogistyki. Są to mobilne roboty, które poruszają się po wyznaczonej ścieżce transportując ładunek. Trasa takiej ścieżki może być wyznaczona przez fizyczne znaczniki lub robot może „sam” wyznaczać i optymalizować sobie taką ścieżkę wykorzystując odpowiednie czujki w postaci skanerów 2D czy 3D. W tym drugim przypadku mówimy o robotach AMR – Autonomous Mobile Robot (Autonomiczne Roboty Mobilne).

Cobot Universal Robot i AGV

Przyjrzymy się bliżej, jak nasze coboty z serii e i pojazdy AGV mogą ze sobą współpracować i jakie scenariusze aplikacyjne mogą być realizowane w takim połączeniu.

Jedną z pierwszych aplikacji jaka naturalnie nasuwa się na myśl jest aplikacja paletyzacji. Cobot UR układający towar na palecie, którą następnie wózek AGV transportuje bezpośrednio do magazynu, to wprost idealne połączenie.

Opowiadamy o tym więcej w naszym Magazynie Robotów.

wózek VersaBox z robotem Universal RobotsInny scenariusz zakłada montaż cobota bezpośrednio na mobilnej platformie. Okazuje się to niezwykle przydatne przy przenoszeniu przedmiotów z jednego miejsca do drugiego ponieważ pozwala zaoszczędzić to znaczną ilość czasu. Co więcej, cobot może  samodzielnie wykonywać zadania wymagające dużego zasięgu lub wykonywać kilka różnych operacji na tym samym detalu. Dzięki takiemu połączeniu zyskujemy dużo większą elastyczność w zakresie optymalizacji, zarówno samych procesów produkcyjnych jak i procesów intralogistycznych.

Jakie procesy może obsługiwać cobot zamocowany na wózku AGV:
Obsługa maszyn – transport detali po obróbce na maszynie CNC na miejsce kolejnych operacji
Proces kompletowania – ładowanie/rozładowywanie komponentów niezbędnych na linii produkcyjnej
Pobierania próbek – pobieranie próbek bezpośrednio z linii produkcyjnej i kontrola jakości

Jedną z wielu zalet połączenia robotów współpracujących i AGV jest możliwość znacznego skrócenia czasu przestoju. Tradycyjna zmiana konfiguracji stacjonarnych systemów robotycznych lub ich lokalizacji wymaga długiego procesu, jak również wykwalifikowanego personelu do jego realizacji.

Robot stacjonarny może przez jakiś czas stać bezczynnie, jeśli w danym momencie nie będzie realizowana produkcja w danym obszarze. Mobilny cobot może autonomicznie przemieszczać się z jednej stacji roboczej na drugą. Nie jest już potrzebny pracownik do fizycznego przemieszczania systemu robotycznego.

Poniżej kilka materiałów video prezentujących współpracę cobota umieszczonego na wózku AGV:

Przykładowy gotowy zestaw - cobot UR ładujący detale do CNC: link

Podsumowując, intralogistyka jest kluczowym procesem w zakładzie przemysłowym. Nowe technologie pozwalają na automatyzację przepływu materiału w zupełnie nowych nieoczywistych scenariuszach. Korzyści z wdrożenia mobilnego cobota jest wiele, są to m.in.:

  1. Skrócony czas przestoju stanowiska
  2. Szybkie i łatwe programowanie
  3. Mobilne coboty zapewniają lepsze wykorzystanie przestrzeni
  4. Poprawa warunków pracy BHP
  5. Stała jakość
  6. Elastyczność
  7. Wzrost produktywności

Zmiana potrzeb Klientów, w tym wymaganie dużej elastyczności rozwiązań oraz korzyści płynące z inwestycji w coboty i wózki AGV, powoduje że stają się one nieodzownym elementem nowoczesnych Fabryk 4.0.

Chcesz przetestować takie rozwiązanie na przykładzie Twoich procesów? Napisz do nas umówimy się na spotkanie i zbadamy Twój potencjał robotyzacji:

Zapytaj o audyt

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!