TXOne Portable Inspector: pierwszy mobilny antywirus dla przemysłu

23.02.2024 Informacje produktowe / TXOne Portable Inspector
portable inspector
Wizerunek autora
Producent: TXOne Networks

NIS2 nadchodzi, przemysł wycofuje się z zamkniętych instalacji OT, a poziom ataków na przemysł rośnie. Co robić? Oto pomocne narzędzie - TXOne Portale Inspector.

Jest przenośnym, bezagentowym nośnikiem USB do oceny ryzyka i inspekcji urządzeń końcowych. Rozwiązanie zostało stworzone przez TXOne Networks, firmę powstałą z połączenia wiedzy i doświadczenia Moxy i Trend Micro - liderów na rynku cyberbezpieczeństwa OT.    


Zasada działania rozwiązania TXOne Networks 

TXOne Portable Inspector na pierwszy rzut oka wygląda jak pendrive. I faktycznie zasada działania jest podobna. To przenośne, bezagentowe narzędzie podłącza się do portu USB by wykryć i usunąć złośliwe oprogramowania.  Co ważne, nie ma potrzeby instalowania oprogramowania ani restartowania docelowego systemu. Aby sprawdzić bezpieczeństwo urządzenia wystarczy kilka minut. 
portable inspector


Zastosowania TXOne Portable Inspector 

Rozwiązanie TXOne Networks to rozwiązanie stricte przemysłowe. Sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie potrzebujemy:  sprawdzić bezpieczeństwo urządzeń końcowych,  skontrolować nowe urządzenia przed podpięciem ich do istniejącej sieci przemysłowej,  wykonać okresowy management platform (sprawdzić całą infrastrukturę),  zebrać informacje o agentach. 

Wiele osób z zewnątrz=wiele zagrożeń

 Częstą sytuacją spotykaną w wielu obiektach przemysłowych są wizyty integratorów/specjalistów od utrzymania ruchu/serwisantów. Każda z takich osób ma dostęp do naszej sieci przemysłowej, a jej urządzenia stanowią potencjalny wektor ataku. Rozwiązanie TXOne Networks stosowane każdorazowo w takiej sytuacji znacznie obniża ryzyko infekcji. Rekomendujemy stosowanie Portable Inspector zawsze przed użyciem zewnętrznych urządzeń na obiekcie.

 


Dostępne wersje Portable Inspector

Rozwiązanie występuje w wersji podstawowej oraz PRO. W drugiej wersji Portable Inspector posiada dodatkową, wbudowaną pamięć, która pozwala na przenoszenie plików w postaci zaszyfrowanej.


Najważniejsze funkcjonalności przemysłowego antywirusa

 • Inspekcja assetów oraz audyt (szczegółowe informacje o assecie i zainstalowanych aplikacjach). 
 • Bezpieczna wymiana plików (funkcja Secure Storage w Portable Inspector Pro).
 • Regularna inspekcja i weryfikacja systemów odizolowanych. 
 • Weryfikacja gotowych systemów przed wysyłką do klienta (możliwe jest wygenerowanie raportu ze skanowania).
 • Kontrola łańcucha dostaw, czyli weryfikacja i inspekcja urządzeń, które są dostarczane.
 • Weryfikacja i inspekcja stacji roboczych firm zewnętrznych (integratorów) przed umożliwieniem im dostępu do sieci przemysłowej.

Uwaga: warto pamiętać, że dostęp dla firm zewnętrznych powinien być zorganizowany przez systemy klasy PAM, stacje przesiadkowe lub w ramach udostępnienia firmie zewnętrznej własnej stacji roboczej. 

Portable Inspector jest łatwy w wdrożeniu i pomaga szybko zweryfikować cyberbezpieczeństwo np. stacji roboczych integratorów, którzy chcą podłaczyć się do sieci OT. Intuicyjne diody LED informują, czy urządzenie wykryło zagrożenia oraz czy system jest wolny od zagrożeń. Ta funkcja rozwiązania TXOne Networks jest szczególnie istotna w przypadku systemów, które nie mają zewnętrznych monitorów. 


Uwaga: szczegółowy raport wraz z listą zainstalowanych aplikacji, ewentualnie wykrytymi podatnościami jest dostępny z platformy ElementOne. 


Kluczowe zalety Portable Inspector

 • Przenośny antywirus dedykowany środowiskom OT.
 • Bezagentowa praca (nie wymaga instalacji lub restartu urządzenia). 
 • Wsparcie starszych wersji systemów operacyjnych (Windows 7, Windows XP).
 • Wsparcie dla Linux.
 • Sygnalizacja na diodach LED.
 • W przypadku wykrycia złośliwego oprogramowania pamięć do bezpiecznego przenoszenia plików. w postaci zaszyfrowanej (wersja PRO).
 • Centralne zarządzanie z poziomu ElementOne (płatne) lub Management Platform (darmowe).

Podsumowanie

Świat OT doczekał się własnego, mobilnego dedykowanego urządzenia do podniesienia cyberbezpieczeństwa.
Nie powinno to nikogo dziwić. NIS2 wejdzie w życie już za kilka miesięcy, zamknięte sieci przemysłowe tracą na popularności i nie są uważane za bezpieczne, co ostatnio potwierdziliśmy naszym Proof of Concept.

Stąd też potrzeba takiego rozwiązania. Pierwsze opinie klientów, które do nas docierają są w 100% pozytywne i utwierdzają nas w przekonaniu, że Portable Inspector od TXOne znajdzie szerokie zastosowanie w świecie OT.


Przetestuj Portable Inspector

Jesteś zainteresowany przetestowaniem rozwiązania, zapraszam do kontaktu. Porozmawiajmy telefonicznie lub mailowo. Jeśli chcesz, mogę też udostenić Ci przykładowy raport wygenerowany przez Portable Inspector.

michal.lecki@elmark.com.pl 
601-868-636

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!