Pięć zalet wdrożenia urządzeń rzeczywistości wspomaganej

04.11.2021 How to, Informacje produktowe / Komputery mobilne
image
Wizerunek autora
Producent: RealWear
 • Woda i ścieki
 • Energetyka
 • Kolej
 • Zakłady przemysłowe
 • Służby mundurowe
 • Gaz i Paliwa

Czym jest rzeczywistość wspomagana?

W Przemyśle 4.0 to zwykle rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality) oraz rzeczywistość wirtualna (Virtual Reality) błyszczą w świetle jupiterów i są przedstawiane jako rewolucyjne technologie. W rzeczywistości nie zawsze okazują się one praktyczne przy zastosowaniach w zakładach produkcyjnych czy w czasie wykonywania zadań na zewnątrz w rozmaitych warunkach pogodowych. Choćby z uwagi na czynnik rozpraszający i związane z tym niebezpieczeństwa.

I tutaj na scenę wchodzi  aR, rzeczywistość wspomagana (assisted Reality). Ale czym jest rzeczywistość wspomagana i czym różni się od rzeczywistości rozszerzonej?

Rzeczywistość wspomagana daje użytkownikowi dostęp do informacji zawsze wtedy, gdy jej potrzebuje, pozwalając na zachowanie całkowitej świadomości sytuacyjnej. W przeciwieństwie do AR rzeczywistość wspomagana stawia na pierwszym miejscu świat realny, a dopiero na drugim świat cyfrowy. Istota rzeczywistości wspomaganej opiera się na umieszczeniu ekranu w polu widzenia pracownika. Informacja na ekranie nie modyfikuje w żaden sposób realnego świata.

Przykładem wdrożenia tej technologii są wyświetlacze typu HUD w branży motoryzacyjnej.

HUD w pojazdach udostępnia dodatkową warstwę istotnych informacji bez ograniczania pola widzenia i rozpraszania kierowcy. Kierowca nie musi odrwacać wzroku od drogi na deskę rozdzielczą. Może patrzeć przez cały czas na to, co najważniejsze czyli drogę, mieć obie ręce dostępne do kierowania pojazdem, a jednocześnie widzieć przed osobą istotne parametry pojazdu, wskazówki nawigacji itp.

Urządzenia wspierające rzeczywistość wspomaganą mogą przybrać też inne formy. Są to np:

 • Komputery nagłowne z mikrowyświetlaczami. Mały ekran o wysokiej rozdzielczości umieszczony tuż przed okiem użytkownika. Przy odpowiedniej ogniskowej wyświetlacz o przekątnej rzędu pół cala może wyglądać jak 7-calowy ekrany trzymany w dłoniach.
 • Smart Okulary. Zakładane jak standardowe okulary wyświetlają obraz bezpośrednio na soczewce (soczewkach)

Czym rożni się rzeczywistość wspomagana od rozszerzonej

Rzeczywistość wspomagana różni się od rozszerzonej rzeczywistości w kluczowy sposób. Wspomagana rzeczywistość daje użytkownikom dostęp do istotnych informacji w ich bezpośrednim polu widzenia (FoV) podczas, gdy rozszerzona rzeczywistość wykorzystuje generowane komputerowo treści cyfrowe do tworzenia interaktywnych środowisk w rzeczywistych środowiskach.

Czy rozszerzona rzeczywistość jest lepsza niż rzeczywistość wspomagana?

Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie i podobnie jest z technologiami X-Reality. Podczas gdy rozszerzona rzeczywistość ma niesamowity potencjał, może mimo wszystko nie być najlepszym narzędziem w każdej sytuacji. Dotyczy to w szczególności transformacji cyfrowych w dziedzinie przemysłu.

Bezpieczeństwo pracowników pozostaje kluczową kwestią. Można to odnieść do tak przyziemniej kwestii jak konieczność niezajmowania rąk, co pozwoli choćby na lepszą asekurację w czasie pracy na wysokości czy wygodniejsze wykonywanie czynności manualnych. Jednak pracownicy operujący w trudnym lub niebezpiecznym środowisku przede wszystkim nie powinni być oni rozpraszani przez generowane komputerowo warstwy wizualne nakładające się na ich realne pole widzenia.

W tego typu sytuacjach technologia rzeczywistości wspomaganej oferowana przez urządzenia RealWear HMT-1 i HMT-Z1 może stanowić preferowane i bardziej praktyczne rozwiązanie.

 • Platforma HMT od momentu włączenia jest całkowicie bezdotykowa. Komendy głosowe zostały opracowane intuicyjnie zgodnie filozofią „mów, co widzisz”
 • Komputery nagłowne zostały zaprojektowane tak, by wytrzymać trudne warunki pracy. Są odporne na upadki z 2m oraz szczelne zgodnie normą IP66, co czyni je również odpornymi na zalania czy pracę w zapylonym środowisku.
 • W sprzedaży dostępny jest model HMT-1Z1 w wykonaniu iskrobezpiecznym zgodnie z dyrektywą ATEX i IECEx Zone 1. HMT-1Z1 może być więc używany w strefach zagrożonych wybuchem bez ryzyka zapłonu palnych cząsteczek w powietrzu.
 • Urządzenia działają pod kontrolą systemu Android co czyni ich interfejs znajomym i intuicyjnym w obsłudze.

Pięć zalet rzeczywistości wspomaganej

Wymieńmy 5 bezdyskusyjnych zalet rzeczywistości wspomaganej, w szczególności na przykładzie cyfrowej transformacji z wykorzystaniem urządzeń RealWear HMT-1 oraz HMT-1Z1.

 1. Poprawa bezpieczeństwa pracowników

  Headsety RealWear zostały zaprojetkowane tak, by dało się je obsługiwać wyłącznie za pomocą komend głosowych, z myślą o bezpieczeństwie ich operatorów. Ze względu na wzmocnioną konstrukcję i kompatybilność ze środkami ochrony osobistej (PPE) - w tym z  kaskami, okularami, maskami, środkami ochrony słuchu i kombinezonami ochronnymi - mogą być stosowane w prawie każdym środowisku przemysłowym.

 2. Lepszy dostęp do informacji

  Kompetentni i poinformowani pracownicy są bardziej wydajni i produktywni. Urządzenia HMT mogą wyświetlać większość formatów multimediów, w tym dokumenty, obrazy, filmy i nie tylko. Pozwala to na wyświetlanie schematów, filmów instruktażowych, manuali czy specyfikacji sprzętu tu przed okiem operatora urządzenia i to bez użycia rąk. Chociaż można uzyskać ten sam efekt na innych typach urządzeń... laptopy są z reguły dość duże, tablety wymagają dwóch rąk, smartfony minimum jednej, a wtedy... łatwo wypadają z ręki.

  Urządzenia RealWear mają potężną łączność bezprzewodową, która obejmuje Wi-Fi, Bluetooth. HMT-1 ma również opcjonalny modem LTE, który pozwoli na łączność ze światem poza zasięgiem WiFI.

 3. Zwiększenie dostępności pracowników

  Czasami pracownicy na pierwszej linii potrzebują tylko dodatkowego wsparcia. Ale eksperci ds. sprzętu lub obiektu nie zawsze znajdują się w tym samym miejscu pracy, a nawet w tej samej strefie czasowej.

  Urządzenia RealWear zwspomaganą rzeczywistością są wyposażone w kamery o wysokiej rozdzielczości oraz mikrofony i słuchawki z redukcją szumów. Dzięki wideokonferencjom zdalni eksperci mogą zobaczyć to , co widzi pracownik w czasie rzeczywistym. Umożliwia to pracownikom na miejscu współpracę ze zdalnymi ekspertami rozsianymi po całym świecie i  tym samym szybsze rozwiązywanie problemów na miejscu.

  RealWear ma dziesiątki partnerów technologicznych (np. Microsoft, Cisco i Zoom), którzy pomagają zdalnym uczestnikom współpracować z innymi, prezentując swoje ekrany i wchodząc w interakcje za pośrednictwem komputera nasobnego.

 4. Zwiększenie produktywności

  Urządzenia RealWear HMT to tablety z Androidem w komputera noszonego na głowie. Oznacza to, że wszystko, co można wykonać na tablecie z Androidem, można wykonać też na urządzeniu RealWear, np. uzyskując dostęp do zasobów cyfrowych, przechwytując filmy i obrazy, wypełniając listy kontrolne i formularze, a nawet wykonując zadania oparte na lokalizacji za pomocą GPS.

 5. Niski koszt posiadania oraz szybki zwrot inwestycji

  Możliwość bezpiecznej współpracy z ekspertami lub dowolnymi współpracownikami w niebezpiecznych środowiskach może pomóc organizacjom zredukować znaczące koszty operacyjne (ograniczenie liczby delegacji, szybszy przepływ pracy, możliwość rozwiązywania problemów na całym świecie nie ruszając się z miejsca, skrócenie przestojów związanych z awariami, szybsze szkolenie pracowników i można by tak jeszcze długo wymieniać) 

  Aby dowiedzieć się więcej o całkowitym koszcie posiadania urządzeń RealWear do rzeczywistości wspomaganej, pobierz raport opublikowany przez uznaną organizację VDC Research: >>KLIK<<

Podsumowanie

Możliwość interakcji naszego świata fizycznego ze światem cyfrowym jest ekscytująca. W przypadku zadań , które wymagają dostępu do właściwej informacji we właściwym czasie, urządzenia Assisted Reality, takie jak RealWear HMT-1, szybko stają się standardowym sposobem na umożliwienie pracownikom na pierwszej linii przenieść swoje umiejętności i wartość na wyższy poziom, bez względu na to, gdzie pracują.

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!