Elmark partnerem cyberbezpiecznego kierunku studiów na PK

20.03.2024 Aktualności /
cyberbezpieczeństwo
Wizerunek autora

Bezpieczeństwo przemysłu to temat szczeglnie dla nas ważny. Pojawiamy się jako prelegenci na najważniejszych konferencjach tematycznch, publikujemy własne badania i case studies (w tym głośny raport "Cyberbezpieczeństwo sektora OT. Wyścig, który nigdy się nie kończy". 

To nadal było za mało.

Polski przemysł zasługuje nie tylko na wiedzę, ale też na kolejne pokolenia specjalistów, którzy pomogą w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. Jednoczesnie warto zauważyć, że nie da się na potrzeby OT zaadaptować rozwiązań rodem z IT. Konieczne jest tu pochylenie się nad specyfiką wyzwań, przed jakimi stoi przemysł i ubraniu ich w konkretny program edukacyjny. I dokładnie to zaczęło się 19.03. 2024 roku w Krakowie. Tego dnia władze uczelni reprezentowane przez prof. Andrzeja Szarata, rektora Politechniki Krakowskiej i dr-a hab. inż. Macieja Sułowicza, prof. PK, dziekana Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK oraz przedstawicieli firm Elmark Automatyka S.A. (Łukasz Szymczak) Anzena sp. z.o.o. (Wojciech Kroma) i Dagma sp. z.o.o. (Krystian Paszek) podpisały porozumienie w sprawie stworzenia nowego kierunku studiów podyplomowych: "Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i kluczowej w zakresie systemów przemysłowych Operational Technology (OT)”.Wyścig miecza i tarczy

Idea studiów to praktyczne przygotowanie do wyzwań, jakie cały czas są stawiane przed przemysłem. Dlatego poza zajęciami teoretycznymi przewidziano warsztaty oraz treningi i symulacje incydentów bezpieczeństwa. 

Jak mówi Łukasz Szymczak, Członek Zarządu Elmark Automatyka: 

Pędzący postęp technologiczny daje bezprecedensowe możliwości, ale niesie ze sobą również zagrożenia. Świadomi nieustannego wyścigu miecza i tarczy, działania na rzecz zwiększania cyberbezpieczeństwa przemysłu traktujemy jako misję naszej firmy. Mając głębokie rozeznanie i wieloletnie doświadczenie w obszarze komunikacji przemysłowej wiemy, że cyberbezpieczeństwo OT będzie coraz bardziej zyskiwało na znaczeniu.

Piotr Zięba, Head of IT/OT OT Cybersecurity Department w spółce Anzena dodaje:

To kierunek dla tych, którzy pragną być na pierwszej linii obrony cyfrowego świata, tworząc rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność nie tylko dla biznesu, ale dla całych społeczeństw. Poprzez pogłębianie wiedzy na temat systemów OT i ICS studenci nauczą się nie tylko, jak chronić dane, ale też jak zabezpieczać fundamenty naszego współczesnego świata przed nieznanymi zagrożeniami. Nowe studia na PK to więcej niż edukacja, to wręcz misja.


A całość podsumował znakomicie dr hab. inż. Piotr Małka, prof. PK, kierownik nowych studiów:

Rozwój nowoczesnych technologii informatycznych, które masowo wkraczają w obszar przemysłu, a do tego kryzysowa sytuacja międzynarodowa, wymuszają na polskich i europejskich przedsiębiorcach stosowanie adekwatnych i skutecznych metod cyberochrony. Dla bezpieczeństwa państwa i firm priorytetem i koniecznością jest dobrze wykształcona, doświadczona kadra pracowników. Studia podyplomowe, które otwieramy na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej, pomogą ją przygotować. Wykształcimy poszukiwanych na rynku specjalistów, dając im szeroką wiedzę, a przede wszystkim praktyczne umiejętności w obszarze cyberochrony systemów przemysłowych.Zgłoszenia już ruszyły

Zapisy są możliwe pod tym adresem. Program, trwający rok, oferuje 225 godzin nauki, z naciskiem na praktyczne szkolenia i symulacje, wzbogacone o ekspertyzy specjalistów z Anzena, Dagma i Elmark Automatyka, współpracujących z uczelnią. Po ukończeniu studiów absolwenci będą dysponować multidyscyplinarną wiedzą, obejmującą między innymi zarządzanie narzędziami monitorującymi, techniki obronne przed cyberatakami, a także administrację systemami i zabezpieczanie infrastruktury sieciowej.

Jednocześnie przypominamy - specjalista ds cyberbezpieczeństwa to jeden z tzw. zawodów przyszłości. Zapotrzebowanie na tego typu ekspertów, zwłaszcza w nieco pomijanej niszy, jaką jest przemysł będzie z roku na rok rosło. 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!