Funkcje modułu ADAM-4055 (8 wejść i 8 wyjść cyfrowych) z obsługą protokołu Modbus/RTU

10.09.2015 Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Funkcje modułu ADAM-4055 (8 wejść i 8 wyjść cyfrowych) z obsługą protokołu Modbus/RTU
Wizerunek autora
Jarosław Molenda
Producent: Advantech
  • Zakłady przemysłowe

Moduł ADAM-4055 jest obecnie najpopularniejszym modułem wejść/wyjść cyfrowych w serii ADAM-4k. Za pomocą interfejsu szeregowego RS-485 umożliwia dostęp do ośmiu zdalnych wejść i ośmiu zdalnych wyjść cyfrowych. Stany wszystkich wejść i wyjść sygnalizowane są za pomocą diód świecących LED. Wejścia cyfrowe przystosowane są do sygnałów o napięciu nie przekraczającym 50V. Wyjścia cyfrowe - typu otwarty kolektor - zapewniają możliwość sterowania odbiornikami zasilanymi napięciem w zakresie 5÷40V, przy maksymalnym poborze prądu 200mA, i są dodatkowo chronione diodą przewiprzepięciową zabezpieczającą tranzystory wyjściowe na wypadek załączania obciążenia o charakterze indukcyjnym. Wszystkie we/wy są optoizolowane (2.5kV). Moduł wykorzystywany jest zarówno jako urządzenie współpracujące bezpośrednio z komputerem, oraz jako rozszerzenie I/O sterowników programowalnych.

Komunikacja urządzenia nadrzędnego (komputera, sterownika itp.) z modułem odbywać się może za pośrednictwem protokołu ADAM-ASCII (prosty protokół znakowy opracowany przez producenta) lub Modbus/RTU. Wraz z modułem dostarczane jest oprogramowanie narzędziowe ADAM.NET Utility służące do jego konfiguracji jak i diagnostyki. Podobnie jak wszystkie moduły I/O serii ADAM-4k przystosowany jest do montażu nasciennego lub na szynie DIN oraz do zasilania napięciem stałym w zakresie 10÷30VDC.

Kilka istotnych informacji na temat wykorzystania wejść cyfrowych w module:

Dużą zaletą modułu ADAM-4055 jest to, iż jako jedyny [na tą chwilę] moduł wejść cyfrowych w serii ADAM-4k posiada możliwość sprzętowej konfiguracji wejść. Dokładniej: podobnie jak większość modułów umożliwia stosowanie tych wejść w trybie DRY CONTACT (zestyk zwierny) jak i WET CONTACT. Praca w trybie DRY CONTACT (zmiana stanu danego wejścia cyfrowego po jego zwarciu z masą) pociąga za sobą konieczność zastosowania w module wewnętrznego podciągu (źródło napięcia plus dioda i rezystor) do stanu wysokiego. Czyli w momencie, gdy:

• nic do danego wyjścia nie podłączymy: uzyskujemy stan wysoki
• dane wejście zewrzemy z masą: uzyskujemy stan niski

• do danego wejścia przyłożymy napięcie powyżej progowego: uzyskujemy stan wysoki
• do danego wejścia przyłożymy napięcie poniżej progowego: uzyskujemy stan niski

Jest to bardzo dobre i uniwersalne rozwiązanie, które nie zdaje jednak egzaminu w momencie, gdy dane wejście cyfrowe wysterowujemy nie urządzeniem z wyjściem tranzystorowym, tylko z wyjściem przekaźnikowym: czyli albo nie podając nic, albo podając wysokie (ponad próg) napięcie. W takim przypadku cały czas uzyskiwalibyśmy niestety stan wysoki. I tu z pomocą przychodzi nam sprzętowa konfiguracja wejść cyfrowych w module ADAM-4055. Schemat struktury każdego z wejść przedstawia ponizszy rysunek:

Dry & Wet contact

J1 - Dry contact

J2 - Wet contact

J1 & J2 - Dry i Wet contact jednocześnie (domyślnie)

 

I jak widać "operując" zworkami J1 i J2 możemy poszczególne wejścia cyfrowe modułu dowolnie przystosowywać do naszych potrzeb/aplikacji. Domyślnie (fabrycznie) włączone są oba tryby, jednak w przypadku zaistnienia takiej potrzeby możemy to w module ADAM-4055 w każdej chwili zmienić.

Wet contact Dry contact
Wet contact Dry contact

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!