Modernizacja systemu sterowania linii produkcyjnych

05.10.2020 Studia przypadków /
Wdrożenie systemu SCADA w przemyśle Automotive
Wizerunek autora
Producent: ICONICS
  • Zakłady przemysłowe

Wymagania klienta - potentata na rynku motoryzacyjnym o globalnym zasięgu, specjalizującym się w projektowaniu, opracowywaniu, produkcji oraz dostarczaniu części motoryzacyjnych były sporym wyzwaniem inżynierskim. Firma integratorska Pro-Control w oparciu o sprzęt i oprogramowanie z oferty naszej firmy przygotowała aplikację, która spełniła oczekiwania klienta oraz pomogła w optymalizacji procesu produkcji.

Projekt obejmował modernizację Istniejącej infrastruktury pięciu linii produkcyjnych opartych na kontrolerach  Siemens S5 – istniejących na rynku od końca lat 70 oraz aplikacji działających jeszcze na systemie operacyjnym DOS. W ramach projektu, wykonano migrację dwóch sterowników S5 na sterowniki S7 oraz przygotowano nową aplikację do nadzoru technologicznego i sterownia pracą linii. Zapotrzebowanie na modernizacje układu wynikało głównie z:

  • braku wspólnej bazy nastaw technologicznych,
  • każda z linii posiadała własne referencje nieczytelne wartości parametrów w referencjach (przesunięcie prowadnicy deklarowanie nie w mm a na przykład jako bezpośrednie parametry falownika),
  • brak limitu działań operatorskich - dostęp zmiany wszystkich nastaw.

Całość prac musiała zostać przeprowadzona w bardzo krótkim czasie zaplanowanego przestoju linii produkcyjnych, wdrożone nowe sterowanie oraz nowa aplikacja musiała działać bezbłędnie od razu po uruchomieniu by nie narazić inwestora na kosztowne przestoje – tak więc nie było miejsca na najmniejszy błąd.

Głównym założeniem modernizacji aplikacji było stworzenie centralnej bazy danych, wspólnej dla wszystkich linii technologicznych. Technolodzy zyskali możliwość zdalnego przygotowywania referencji, dodatkowo został stworzony specjalny konfigurator w którym technolodzy „krok po kroku” tworzyli nowe referencje oraz wizualnie sprawdzać jak nowe parametry wpływają na końcowy wygląd produktu.

Zabezpieczenie aplikacji pozwoliło na wyeliminowanie ryzyka zmian nastaw technologicznych przez operatora. Operator może obecnie zmienić parametry dozwolone przez technologa i w określonych przez niego granicach. Zmiana pozostałych parametrów wymagają zalogowania się z odpowiednimi uprawnieniami oraz akceptacji wprowadzanych zmian przez osobę nadzorującą. Logowanie użytkowników zostało połączone z ich kontami domenowymi. 

Zastosowanie najnowszych rozwiązań technicznych i informatycznych podczas realizacji tego projektu pozwoliły zapewnić wyższą jakość produktów i obniżyć koszty produkcji, a przede wszystkim zapewniły bezpieczeństwo ciągłości produkcji

Dane wykonawcy projektu

Dane wykonawcy:

PRO-CONTROL Sp. z o.o.
e-mail: info@pro-control.pl  

http://www.pro-control.pl

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!