Monitorowanie maszyn i optymalizacja procesów produkcyjnych w chmurze Unicloud

12.04.2023 Studia przypadków /
Monitorowanie maszyn i optymalizacja procesów produkcyjnych w chmurze Unicloud
Wizerunek autora
Producent: UNITRONICS
 • Woda i ścieki
 • Energetyka
 • Gaz i Paliwa
 • Logistyka

Monitorowanie maszyn i optymalizacja procesów produkcyjnych w chmurze Unicloud

Lokalizacja, telemetria, zdalny dostęp, możliwość identyfikacji aktualnego właściciela/operatora maszyny, a następnie zbieranie, analizowanie i sortowanie danych zgodnie z właścicielem/operatorem - wszystko to doprowadziło CAMS do użycia chmury UniCloud we wszystkich liniach produkcyjnych swoich mobilnych zakładów kruszenia i recyklingu.

Aplikacje maszyn mobilnych muszą być w stanie określić aktualną lokalizację maszyny, zidentyfikować aktualnego właściciela/operatora maszyny, a następnie zbierać, analizować i sortować dane zgodnie z właścicielem/operatorem - wszystko to przy jednoczesnym umożliwieniu bezpiecznego zdalnego dostępu.

Czym zajmuje się CAMS?

CAMS s.r.l. jest włoską firmą, specjalizującą się w projektowaniu i produkcji mobilnych maszyn do kruszenia i recyklingu. Mobilne maszyny CAMS mogą kruszyć, rozdrabniać, oddzielać i przesiewać kruszywa, asfalt, gruz budowlany i rozbiórkowy, jak również szereg innych materiałów odpadowych. Posiadając setki instalacji we Włoszech i na całym świecie, firma CAMS niedawno stanęła przed nowymi wyzwaniami - i z powodzeniem im sprostała, wykorzystując sterowniki UniStream zintegrowane z UniCloud, kompleksową platformą chmurową IIoT firmy Unitronics.

UniCloud doskonale pasował do ich modelu biznesowego.

Po pierwsze, zakłady recyklingu CAMS są mobilne, stale przenoszone z miejsca pracy do miejsca pracy; muszą więc identyfikować aktualną lokalizację każdego zakładu. Ponadto, pojedyncza firma lub organizacja może wynająć lub kupić zakłady CAMS, a następnie wynająć je swoim własnym klientom. Oznacza to, że CAMS musi zidentyfikować, kto aktualnie wynajmuje lub obsługuje każdą instalację, a także jej aktualną lokalizację. Aby umożliwić autoryzowanym użytkownikom monitorowanie i rejestrowanie danych zakładu i bezpieczny dostęp do kontrolera w celu rozwiązywania problemów, CAMS musi również być w stanie zapewnić swoim klientom dostosowane pulpity nawigacyjne, aby uzyskać dostęp do informacji.

UniCloud zapewnia wszystkie te funkcje i więcej.

Zrób-to-sam IIoT zaprojektowany dla konstruktorów maszyn

Na początku 2022 roku firma CAMS rozpoczęła monitorowanie maszyn z UniCloud we wszystkich swoich mobilnych zakładach. Było to łatwe do zrobienia, ponieważ CAMS automatyzuje swoje zakłady za pomocą sterowników UniStream PLC + HMI. Nie była wymagana żadna modyfikacja istniejącej aplikacji PLC, HMI czy kontroli ruchu. Kilka prostych kliknięć to wszystko, co jest potrzebne, aby umożliwić sterownikom UniStream bezpośrednie połączenie z UniCloud.

Zobacz jak proste jest zarządzanie pracą maszyn w chmurze

Ponieważ UniCloud jest prostą, niewymagającą umiejętności pisania kodu platformą IIoT, CAMS może łączyć klientów z konkretnymi maszynami - zwanymi Assetami w systemie chmury - bez polegania na programistach i specjalistach IT. Platforma zapewnia globalny przegląd lokalizacji wszystkich zakładów i ich stanu "zdrowia".

UniCloud umożliwia firmie CAMS i jej klientom wykonywanie następujących czynności:

 • uzyskanie dokładnej lokalizacji każdej maszyny w dowolnym czasie za pośrednictwem routera GPS, który wysyła lokalizację do UniCloud i wyświetla ją na Dashboardzie,

 • śledzenie i uzyskanie danych telemetrycznych maszyn, w tym godziny pracy i ilość produkcji materiałów,

 • monitorowanie, rejestrowanie i kontrolowanie poboru paliwa,

 • automatyzacja raportowania: UniCloud może generować raporty i wysyłać je za pośrednictwem poczty elektronicznej lub SMS, zgodnie z harmonogramem lub wyzwalaczem zdarzenia,

 • utrzymanie "zdrowia" maszyn: prowadzenie szczegółowych analiz umożliwia zapobieganie awariom poprzez dostarczanie informacji i alertów, które minimalizują czas przestoju i pozwalają uniknąć awarii,

 • zdalny dostęp do maszyn w celu usuwania błędów w miarę ich pojawiania się,

 • umożliwia klientom CAMS zwiększenie produktywności i dokładności, pozwalając im na przygotowanie precyzyjnych faktur dla własnych klientów, na podstawie dokładnej liczby godzin pracy maszyn,

Dzięki platformie UniCloud, CAMS z łatwością stworzył niestandardowe pulpity nawigacyjne dla różnych celów.

Następny obraz pokazuje pulpit nawigacyjny GeoLocation firmy CAMS. Użytkownik może kliknąć Asset na mapie lub w tabeli, aby bezpośrednio uzyskać dostęp do konkretnej maszyny i zobaczyć jej szczegółowe pulpity.

Lokalizacja wszystkich maszyn na mapie w Unicloud

Po wybraniu Assetu, UniCloud przeskakuje do głównego szczegółowego pulpitu nawigacyjnego tego Assetu. Główny pulpit CAMS pokazuje aktualny status Assetu (maszyny), z dużymi przejrzystymi przyciskami "menu", których użytkownik pulpitu może użyć do wykonania akcji i przeglądania statusu.

 

Ekran nawigacyjny i wykres czasu pracy maszyn w Unicloud

Oprócz podglądu podstawowych godzin pracy, pulpit systemu wagowego pokazuje całkowity i dzienny wyprodukowany materiał, a także trend produkcji.

Informacje śledzone przez UniCloud umożliwiają CAMS generowanie dokładnych, szczegółowych raportów do celów rozliczeniowych.

Dane do raportów rozliczeniowych z pracy maszyn w Unicloud

Czy warto wprowadzić monitorowanie maszyn?

Redukcja kosztów i efektywność są ze sobą powiązane.

CAMS jest w stanie zredukować koszty dzięki zastosowaniu kompleksowego rozwiązania automatyzacji firmy Unitronics, które w pełni integruje sprzęt, oprogramowanie i platformę przemysłowego internetu rzeczy - UniCloud.

Główną korzyścią jest potężna zdolność UniCloud do zdalnego sterowania. Dzięki temu technicy CAMS mogą uzyskać zdalny dostęp do programu HMI i instalacji serwisowych za pośrednictwem bezpiecznego połączenia VNC, co pozwala im uniknąć podróży do siedzib klientów - eliminując czas i wydatki związane z wezwaniami serwisowymi na miejscu, zwłaszcza do lokalizacji zagranicznych.

Połączenie przez VNC ze sterownikiem PLC maszyny przez Unicloud.

System monitorowania maszyn, który nie kosztuje krocie

Kolejnym źródłem redukcji kosztów jest elastyczne, bezpłatne oprogramowanie do programowania. UniLogic®, uniwersalne oprogramowanie do automatyzacji, umożliwia użytkownikom tworzenie aplikacji PLC, HMI i Motion w tym samym prostym środowisku, co skraca czas programowania.

Oprócz radykalnego skrócenia czasu potrzebnego na zaprogramowanie sterowania, komunikacji i HMI, oprogramowanie umożliwiło zespołowi wykorzystanie pojedynczego VFD do sterowania dwoma silnikami za pomocą programowania. Zespół rozwiązał ten problem, używając jednego sterownika VFD firmy Unitronics do sterowania dwoma silnikami. Było to możliwe, ponieważ silniki nie pracują jednocześnie. Sterownik PLC przechowuje parametry wymagane przez każdy z silników, a program przekazuje je do aktywnego silnika w momencie jego uruchomienia.

Ponadto UniCloud to platforma IoT typu "zrób to sam", która obejmuje wszystkie aspekty od maszyny do chmury i z powrotem. Firma CAMS nie musiała zatrudniać żadnego profesjonalnego wsparcia z zewnątrz, aby zbudować swoje pulpity nawigacyjne, ani aby utrzymywać i uzupełniać swój system - na wszelkie pytania szybko odpowiadał zespół wsparcia firmy Unitronics, świadczony bez dodatkowych opłat.

Zwiększenie wydajności, na przykład zużycia paliwa, poprzez efektywną analizę i wykorzystanie danych jest celem CAMS.

Wykresy i słupki generowane z danych z maszyn w Unicloud.

Zanieczyszczenia powietrza: kontrola, monitorowanie, przejrzyste raportowanie danych produkcyjnych

Zakłady recyklingu CAMS wykorzystują olej napędowy, który generuje zanieczyszczenia powietrza, w szczególności emisję NOx. Program PLC firmy Unitronics steruje aplikacją DEF (Diesel Exhaust Fluid, zwany również AUS 32 lub ADBLUE) do systemu, który przekształca NOx w niepowodującą zanieczyszczeń wodę i azot. UniCloud stale zbiera dane o DEF i wyświetla je na dedykowanym do tego celu Dashboardzie, umożliwiając personelowi wizualne monitorowanie stanu DEF. Każde odchylenie od ustawionych poziomów jest nie tylko rejestrowane: zdarzenie odchylenia może automatycznie wygenerować alarm i raport, który może być wysłany do wyznaczonego personelu za pośrednictwem SMS lub e-mail.

Automatyczne raportowanie i alarmy stanowią dużą wartość dodaną dla konstruktorów maszyn i producentów OEM - funkcje te zwiększają zarówno efektywność pracy, jak i komunikacji. Rosnąca troska o środowisko i zmiany klimatyczne znacznie zwiększa potrzebę przestrzegania standardów ESG, a także wielu lokalnych i często międzynarodowych przepisów. Zdolność UniCloud do automatyzacji zbierania danych i dostarczania dokładnych, przejrzystych, powtarzalnych i szczegółowych raportów może pomóc w zachowaniu zgodności.

Czy w swojej firmie potrzebujesz prostego systemu monitorowania maszyn?

Wykresy i słupki generowane z danych z maszyn w Unicloud.

Korzyści z automatyzacji procesów biznesowych. Sprawdź co mówi CAMS.

Marco Venturi, starszy dyrektor techniczny CAMS, preferuje łatwy w użyciu, wysokowydajny sprzęt firmy Unitronics obsługujący wiele protokołów komunikacyjnych, wspierany przez potężne, darmowe oprogramowanie - jest to jeden z powodów, dla których CAMS używa produktów sterowania firmy Unitronics od ponad dekady.

Pan Venturi opisuje korzyści płynące z używania produktów Unitronics: "Posiadanie niezawodnego sprzętu jest koniecznością dla naszych aplikacji. Dobre wsparcie techniczne jest niezbędne, a firma Unitronics zawsze była gotowa odpowiedzieć na nasze potrzeby, zarówno poprzez zdalną, jak i na miejscu pomoc techniczną. UniCloud nadaje naszym rozwiązaniom wartość dodaną, zyskując zalety technologii IIoT, które przynoszą korzyści naszej działalności"

CAMS ma teraz kompleksowy, globalny przegląd wszystkich swoich zakładów, niezależnie od lokalizacji, wszystko na jednym pulpicie nawigacyjnym, w celu zapewnienia maksymalnej wygody. Według CAMS, główną korzyścią z podłączenia wszystkich ich maszyn do UniCloud (automatyzacji gromadzenia danych) jest bycie ostrzeganym w czasie rzeczywistym o wszelkich specjalnych warunkach lub zdarzeniach, które wymagają uwagi. To znacznie skraca czas reakcji serwisu i pozwala uniknąć przestojów maszyn.

CAMS - dzięki UniCloud - może teraz wdrożyć proaktywne podejście do serwisu i wydajności maszyn, oparte na rzeczywistych danych, zamiast lub dodatkowo do planowanego okresowego serwisu bez względu na stan maszyny w czasie rzeczywistym.

Szukasz gwarancji wysokiej jakości? Wybierz Unicloud!

Chcesz wiedzieć czy monitoring maszyn Unicloud sprawdzi się jako system monitorowania Twoich urządzeń? Napisz do nas!

A jeśli chcesz przeczytać jak Unicloud pomaga w monitorowaniu ESG, przeczytaj artykuł: https://www.elmark.com.pl/blog/jak-esg-wplywa-na-biznes

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!