Obsługa sterowania skalarnego w przemiennikach częstotliwości

17.08.2021 How to / Sterowanie i akwizycja danych
Obsługa sterowania skalarnego w przemiennikach częstotliwości
Wizerunek autora
Paulina Łapińska
Producent: UNITRONICS
  • Zakłady przemysłowe
  • Woda i ścieki

W przemiennikach częstotliwości najpopularniejszym i najprostszym sposobem sterowania jest sterowanie skalarne. Spotkamy je najczęściej w aplikacjach, w których występują wentylatory, pompy, kondensatory, czy niewielkie transportery i przenośniki lub tam gdzie występuje niski moment startowy.

Czym jest sterowanie skalarne?

Metoda sterowania skalarnego opiera się na utrzymywaniu stałej zależności napięcia do częstotliwości ( U/f = const ). Jest to zależność, która obowiązuje w stanie ustalonym maszyny.

Wspomniany wcześniej stosunek liniowy jest stosowany najczęściej w transporterach czy przenośnikach.

Używana jest także charakterystyka kwadratowa U/f2 = const., gdzie wzrost częstotliwości powoduje, że napięcie rośnie do kwadratu. Ten rodzaj charakterystyki używany jest w przypadku pomp czy wentylatorów głównie z powodu oszczędności energii elektrycznej.

Jak ustawić sterowanie skalarne w przemienniku częstotliwości?

W przemienniku częstotliwości Unitronics metodę sterowania wybiera się w parametrze P00.00. Jest to tryb kontroli prędkości, gdzie wybranie wartości 2 spowoduje wybór sterowania skalarnego.

Wybór trybu konroli prędkości

Wybór charakterystyki sterowania skalarnego

Wszystkie ustawienia związane ze sterowaniem skalarnym znajdziemy w grupie parametrów P04. Pierwszy parametr w tej grupie, czyli P04.00 odpowiada za wygląd charakterystyki. Domyślnie ustawiona jest zależność liniowa, a do wyboru mamy:

  • Charakterystykę liniową zdefiniowaną przez użytkownika (charakterystyka wielopunktowa)
  • Częściowe obniżenie momentu obrotowego – krzywa 1.3
  • Częściowe obniżenie momentu obrotowego – krzywa 1.7
  • Częściowe obniżenie momentu obrotowego – krzywa 2
  • Separowanie U/f

Wykresy części charakterystyk zostały przedstawione poniżej:

Charakterystyki sterowania skalarnego

Opis poszczególnych charakterystyk jest dostępny w instrukcji użytkownika lub na zdjęciu poniżej:

Wybór charakterystyki sterowania skalarnego

Zdefiniowanie własnej krzywej sterowania skalarnego

Przy definiowaniu własnej krzywej sterowania skalarnego w przemienniku częstotliwości Unitronics można ustawić 3 punkty przełamania. Robimy to od parametru P04.03 do P04.08.

Przy definicji krzywej należy pamiętać aby nie ustawić zbyt wysokiego napięcia przy niskiej częstotliwości. Spowoduje to nagrzewanie się silnika, a nawet jego uszkodzenie.

Opis poszczególnych parametrów wraz zakresem ustawień w tabeli poniżej:

Definicja własnej krzywej sterowania skalarnego

Podbicie momentu startowego sterowania skalarnego

Ostatnim podstawowym punktem i bardzo często występującym w przemiennikach częstotliwości posiadających tylko i wyłącznie sterowanie skalarne na podkładzie jest podbicie momentu startowego.

Powoduje to zwiększenie momentu obrotowego przy bardzo niskich wartościach częstotliwości. Parametry powinny zostać dobrane pod obciążenie, które założone jest na wał silnika. Im jest ono większe, tym większą wartość powinno posiadać podbicie momentu.

Parametry odpowiedzialne za podbicie momentu to P04.01 oraz P04.02. Pierwszy parametr odpowiada wartości napięcia wyjściowego, zaś drugi częstotliwości wyjściowej. Dokładny opis znajduje się na zdjęciu poniżej:

Podbicie momentu stertowego

Podsumowanie i kontakt

Sterowanie skalarne jest najprostszą metodą sterowania jaką możemy spotkać w przemiennikach częstotliwości. Nie ma potrzeby wykonywania autotuningu do tej metody, wystarczy podstawowe wpisanie parametrów znamionowych silnika. Minusem jest to, że przy sterowaniu skalarnym nie uzyskamy takiej dokładności jaką zapewniłoby sterowanie wektorowe.

Zapoznaj się z ofertą przemienników częstotliwości skalarnych Elmatic EL1000 oraz EDS.

Zapoznaj się z przemiennikami częstotliwości Unitronics ze sterowaniem wektorowym oraz skalarnym i falownikami Elmatic ED2000.

     Paulina Łapińska 

       Inżynier sprzedaży Unitronics 

       e-mail: paulina.lapinska@elmark.com.pl

       tel.: 22 541 84 76; 605-065-370

 

 

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!