How to /

PLC Unitronics - integracja z bazami SQL

01.07.2020 Producent: Zastosowanie:
Wizerunek autora
PLC Unitronics - integracja z bazami SQL

Przeczytaj o tym, jak prosto integruje się sterowniki PLC Unitronics z bazami danych SQL.

PLC Unitronics i SQL - przegląd funkcjonalności

Sterowniki PLC od Unitronics (seria UniStream) pozwalają Ci na nawiązanie połączenia z serwerami baz danych SQL: MS SQL Server, MySQL i PostgreSQL. Jesteś w stanie dodać do programu PLC własne zapytania oraz skorzystać przy tym z gotowych szablonów. Zapytania, dla których przygotowano szablony, obejmują szereg operacji na tabelach SQL w tym:

  • SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE, CREATE TABLE.

Co więcej, możesz tworzyć autorskie zapytania od zera lub wywoływać procedury składowane zapisane na serwerze SQL.

Obsługa zapytań SQL w logice sterownika odbywa się za pomocą gotowych bloczków funkcyjnych. Umożliwiają one przesył zarówno pojedynczych wartości z komórek tabeli, jak i całych zestawów rekordów.

Chcesz przekonać się na własne oczy, w jaki sposób to działa? Zapisz się na nasze praktyczne szkolenie online. Wybierz termin (7 lipca, lub 9 lipca 2020). Jeśli znajdziesz się wśród pierwszych 20 osób - otrzymasz zdalny dostęp do prawdziwego PLC - będziesz mógł wykonywać ćwiczenia wraz z prowadzącym! Jeśli tak się nie stanie, dalej możesz uczestniczyć - jako wolny słuchacz.

Jeśli czytasz to już po terminie szkolenia, napisz do nas na: sterowniki@elmark.com.pl , aby otrzymać zapis wideo tego wydarzenia.

Korzyści płynące z integracji PLC i baz SQL

Jak wiadomo, bazy danych SQL to jeden z podstawowych komponentów systemów kontroli i nadzoru. Takimi systemami są na przykład SCADA, MES czy ERP. Założeniem ich działania jest zbieranie informacji z wielu urządzeń wykonawczych, jak na przykład PLC. Dalej, systemy te mogą m.in. archiwizować te dane, w celu późniejszej ich analizy bądź wizualizacji.

Wbudowana obsługa połączeń z bazami danych SQL pozwala Ci jeszcze prościej zintegrować systemy PLC z oprogramowaniem nadzorczym. Sterownik bezpośrednio raportuje na temat danych historycznych, jak i odbiera wartości zmiennych, z tych samych baz, do których dostęp ma system SCADA.

Co więcej, większość serwerów SQL to darmowe, a nierzadko również otwarte oprogramowanie. Co za tym idzie, wykorzystywanie baz danych to dobry sposób na tanią (często darmową) archiwizację danych - bez kart SD. Dodatkowo, dane w bazach SQL są dostępne do odczytu po ogólnie znanych interfejsach (np. ODBC lub OLEDB) więc nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych zamkniętych protokołów, by je wydobyć.

Sterownik PLC Unitronics i bazy danych SQL
Sterownik PLC Unitronics i bazy danych SQL

Podsumowanie

Jeśli masz jakieś pytania, lub nie wiesz jak zacząć pracę z PLC od Unitronics, skontaktuj się z nami pod adresem: sterowniki@elmark.com.pl . Otrzymasz bezpłatne wsparcie techniczne oraz przydatne materiały!

Po więcej treści udaj się na nasz blog Elmark poświęcony sterownikom PLC:

Komentarze
Leave your comment