How to /

Projekt sterowania systemem filtracji wody.

06.12.2019 Producent: Zastosowanie:
Wizerunek autora
Paweł Łoziński
Projekt sterowania systemem filtracji wody.

Wpis opisuje projekt zastosowania sterownika Unitronics do sterowania systemem filtracji wody w wiosce bez dostępu do prądu.

Na czym polegał projekt?

Zespół z uniwersytetu technicznego w Johannesburgu, stworzył system filtracji wody, sterowany przy użyciu dwóch sterowników Unitronics z serii Vision i Jazz. Sterowniki były odpowiedzialne za sterowanie zasilaną za pomocą paneli słonecznych pompą i wysyłaniem parametrów jej pracy za pomocą modemu GSM. Zastosowanie modemu pozwoliło zapobiec częstemu dla takich akcji humanitarnych zjawisku polegającym na przekazaniu sprzętu potrzebującym i zapomnieniu o nich. Dzięki temu sprzęt nie popadł w stan nie używania i nadal spełnia swoją funkcję.

Jakie był cel projektu?

Głównym celem projektu było dostarczenie pitnej wody do wioski Gwakani znajdującej się w RPA. Przed wdrożeniem zastosowania wioska używała pompy zasilanej silnikiem diesla, co generowało znaczne koszty przez konieczność sprowadzania paliwa. W celu wyeliminowania tego problemu zastosowano panele słoneczne które zasilały pompę, jej oprzyrządowanie i sterowniki.

wioska gwakani w której wykonano projekt
Wioska Gwakani

Jak działał?

Dzięki temu, że wioska znajduje w zasięgu sieci komórkowej, można było zastosować modem GSM. Służy on do zdalnego sterowania i monitorowania parametrów pracy. Do sterowania systemem zastosowano sterownik Unistream Jazz wyposażony w czujniki ciśnienia i przepływu wody, napięcia na panelach słonecznych i bateriach. Sterownik ten idealnie sprawdza się w zastosowaniach tego typu, o czym można przeczytać więcej w tym artykule.

Sterownik Unitronics Jezz
Sterownik Unitronics Jezz

Drugi zastosowany sterownik to Unitronics Vision1210, zamontowano go na uniwersytecie w Johannesburgu. Służy on do wyświetlania danych zebranych ze sterownika Jazz na panelu HMI. Dzięki temu zespół odpowiedzialny za projekt ma bezproblemowy dostęp do informacji o pracy systemu zamontowanego w wiosce.

Sterownik Unitronics Vision 1210
Sterownik Unitronics Vision 1210

Co miała na celu wymiana danych?

Analizując dane o ciśnieniu i przepływie wody względem czasu, zespół z uniwersytetu jest w stanie ocenić czy pompa pracuje poprawnie, jaki jest jej stan i to czy wymaga serwisu. Analogicznie porównując dane o temperaturze i napięciu na bateriach można ocenić stan układu zasilającego. Gdyby nie stała komunikacja między sterownikami nie było by to możliwe, i komplikowało by to cały proces na poziomie logistycznym. Sterownik Vision wysyła zespołowi informacje w momencie kiedy któryś z parametrów wykracza poza ustaloną normę, dzięki czemu można wyłączyć lub zmienić parametry działania systemu zanim nastąpi jego uszkodzenie. Dodatkowo stała komunikacja zapobiega ono zaniedbaniu sprzętu i zapomnieniu o nim.

Podsumowanie

Sterowniki Unitronics PLC + HMI dzięki stosunkowo niskiej cenie, bardzo intuicyjnym i prostym interfejsie programowania, idealnie nadają się do tego typu implementacji. Warto zaznaczyć, że podobny system można zastosować przykładowo do podlewania pól uprawnych.

Komentarze
Leave your comment