Aktualności, Informacje produktowe /

Prosty PLC vs przekaźnik programowalny

22.06.2020 Producent: UNITRONICS Zastosowanie:
Wizerunek autora
Jakub Lipski
Prosty PLC vs przekaźnik programowalny

Technologia w dzisiejszych czasach rozwija na tyle dynamicznie, że granica pomiędzy różnymi urządzeniami sterującymi szybko się zaciera. Jeszcze parę lat temu łatwo było określić, czy dana jednostka jest przekaźnikiem programowalnym, czy też innym sterownikiem (np. PLC, DCS itp.). Wszelka funkcjonalność poszczególnych urządzeń bardzo mocno się przenika, co coraz bardziej utrudnia wybór urządzenia do konkretnego projektu. Aktualnie rozróżnić prosty PLC od rozbudowanego przekaźnika programowalnego jest bardzo ciężko, a czasem jest to nawet niemożliwe.

 

Przekaźnik programowalny dogania PLC

Jeszcze niedawno przekaźnik programowalny kojarzony był z prostym urządzeniem, jedynie do obsługi logiki opartej na przekaźnikach, czasówkach czy też licznikach. Jednak z biegiem czasu funkcjonalność tych urządzeń zaczęła być coraz bardziej rozbudowana. Aktualnie niektóre przekaźniki programowalne można rozbudować o kolejne punkty wejść/wyjść (włączając w to analogi), obsługują funkcje webserver, komunikację przemysłową (np. Modbus) czy też posiadają funkcję zegara RTC. Tym sposobem zaczynają dorównywać bardziej zaawansowanym urządzeniom, jakimi są sterowniki PLC.

Ale czy przekaźnik programowalny można określić jako prosty PLC? Pomimo tego, iż ta granica cały czas jest coraz cieńsza, to są dalej dwa różne urządzenia. Nawet najprostszy sterownik PLC jest szybszy i posiada większą moc obliczeniową, co przekłada się na możliwość obsługi większej ilości oraz typów zmiennych. Dodatkowo, przekaźniki programowalne najczęściej nie posiadają tyle funkcji co sterowniki PLC, które nieraz mają zaimplementowane dedykowane bloki funkcyjne do bardziej zaawansowanych operacji.

 

Prosty PLC czy przekaźnik programowalny?

W takim razie pojawia się pytanie: co wybrać do projektu? Po pierwsze, to wszystko zależy od funkcjonalności, jakiej potrzebujemy w naszej aplikacji. To powinien być główny czynnik decydujący o wyborze urządzenia. Bezpośrednio nim związany jest drugi czynnik- czyli cena. Trzeba się liczyć z tym, że im więcej funkcjonalności chcemy mieć w naszym urządzeniu, tym jego cena będzie rosnąć. I własnie z tego względu najczęściej do najprostszych projektów, takich jak sterowanie sygnalizacją świetlną, wybierany jest przekaźnik programowalny.

Przekaźniki programowalne od sterowników PLC wyróżnia jeszcze jedno. Ten pierwszy najczęściej ma wbudowany monochromatyczny wyświetlacz oraz parę przycisków, co ułatwia diagnostykę urządzenia. Większość PLC dostępnych na rynku nie posiada takiej funkcjonalności.

Co w momencie, gdy sterownik PLC jest w takiej samej cenie jak przekaźnik programowalny, a funkcjonalność jednego i drugiego jest bardzo zbliżona? Wybór tutaj wydaje się prosty - wybór pada na PLC. Dlaczego? Decyduje tutaj więcej dedykowanych funkcji oraz łatwiejsza konfiguracja.

 

Prosty PLC JZ20-J-XXX
Sterownik PLC Unitronics z serii Jazz

 

Dlatego też zachęcamy do zapoznania się ze sterownikami Unitronics z serii Jazz. Są one sterownikami PLC, które posiadają już wyświetlacz monochromatyczny oraz przyciski na przednim panelu. A ich cena jest porównywalna (a czasem nawet lepsza) od przekaźników programowalnych.

Komentarze
Leave your comment