Prosty sterownik PLC z dotykowym HMI - seria SAMBA

12.07.2019 Informacje produktowe /
SAMBA - Sterownik PLC z 3,5 calowym HMI
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski
Producent: UNITRONICS

Wstęp

Co jeśli użytkownik potrzebuje bardziej wyszukanego panelu HMI oraz prostej aplikacji? Z pomocą przychodzi tutaj seria SAMBA, która posiada wbudowany graficzny, dotykowy i kolorowy panel HMI. Wszystko to zamknięte jest w jednej, integralnej obudowie o stopniu ochrony IP66. Sterownik PLC jest zaimplementowany wewnątrz urządzenia i charakteryzuje się m.in. bardzo krótkim czasem skanu programu (ok 15 µs na jednokilobitową operację) jak również sporą ilością na pamięć programu (112-176kB), na obrazki (1MB) oraz na czcionki (512kB). Dzięki graficznemu wyświetlaczowi HMI mamy możliwość interakcji z użytkownikiem. Możemy wyświetlać lub edytować wszelkiego rodzaju zmienne binarne a także liczbowe (w tym zegarowe!) a także wykonywać zaawansowane grafiki.

Dodatkowo programowanie PLC a także HMI odbywa się w bardziej zaawansowanym środowisku programistycznym - VisiLogic.

 

Budowa

Możemy wyróżnić dwa kryteria podziału serii SAMBA:

  • ze względu na wielkość ekranu

oraz

  • ze względu na rodzaj zamontowanego modułu I/O

Wielkość ekranu

Występują 3 wielkości ekranu: 3,5 cala, 4,3 cala oraz 7 cali.

SAMBA - Sterownik PLC z 3,5 calowym HMI

Rys.1. SAMBA z 3,5 calowym panelem operatorskim.

Rys.2. SAMBA z 4,3 calowym panelem operatorskim

Sterownik PLC z wyświetlaczem HMI 7 calowym - seria SAMBA
Rys.3 SAMBA z 7 calowym panelem operatorskim

Moduły I/O

Co do modułu I/O to mamy do wyboru 4 różne modele, które różnią się od siebie ilością oraz rodzajem punktów:

Prosty sterownik PLC - SAMBA

Prosty sterownik PLC - legenda

Wymiary każdego sterownika są niezależne od wybranego modułu I/O. Różnią się jedynie wielkością ekranu. Sterowniki z serii SAMBA, dzięki tylnej obudowie mają możliwość montażu panelowego za pomocą zacisków mocujących dołączonych do każdego zestawu . Co więcej SAMBA 3,5' posiada możliwość montażu urządzenia na szynę DIN (35mm). W przypadku montażu panelowego otrzymujemy stopień ochrony IP66. Przy montażu na szynie DIN już "tylko" IP20.

Komunikacja

Sterowniki z serii SAMBA 4,3'' oraz 7'' wyposażone są w port miniUSB do programowania. Jest to nic innego niż port szeregowy (zastosowano tutaj wewnętrzny konwerter USB na RS232). W SAMBA 3,5'' wbudowany jest w standardzie port RS232. Wszystkie sterowniki możemy rozszerzyć o dodatkowe porty:

  1. port #2 - RS232/485 lub RS232/485 izolowany lub port Ethernetowy
  2. port CAN - do obsługi m.in. UniCAN lub CANopen

Można je wykorzystać do komunikacji z komputerem PC lub z innymi urządzeniami lub modemami GSM/GPRS. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy możliwość wymiany danych z innymi urządzeniami wyposażonymi w komunikację Modbus RTU (RS232 lub RS485) czy też Modbus TCP (port Ethernetowy). W obu tych sieciach pracować jako urządzenia Master lub Slave a także analogicznie Client lub Server. Dużą zaletą tej serii sterowników PLC firmy Unitronics jest to, że mogą również wysyłać i odbierać dowolne ramki. Port CAN można wykorzystać do komunikacji z urządzeniami CANopen Slave lub za pomocą protokołu UniCAN rozszerzyć sterownik o zdalne moduły I/O za pomocą EX-RC1.

Sterowniki SAMBA posiadają również możliwość komunikacji z modemami GSM jak również GPRS/LTE. W swojej ofercie posiadamy dwa takie modele,  GSM-KIT-16J - do komunikacji w sieci 2G a także GSM-KIT-17J-3G do komunikacji w sieci 3G. Nowością jest modem LTE dokładany do sterownika jako port #2 - VLT-100-LTE.

Dzięki połączeniu GPRS/LTE możemy sterować maszyną zdalnie, znając adres IP karty SIM użytej do komunikacji. Jest to jednak również temat na oddzielny artykuł.

Oprogramowanie

Innymi, nie mniej ważnymi cechami urządzeń serii SAMBA to wymagane zasilanie 24V dc a także w pełni darmowe środowisko programistyczne. Jest ono do ściągnięcia ze strony producenta.
VisiLogic to zaawansowane narzędzie do obsługi logiki programu dla sterownika PLC, wbudowanych modułów I/O oraz konfiguracji wyświetlacza HMI. Dzięki wykorzystaniu wspólnej pamięci nie ma potrzeby "udostępniać" zmiennych do każdego z elementów. Język programowania w VisiLogic to Function Block Ladder (FBLD), czyli tzw. "drabinka" z elementami w postaci bloków funkcyjnych. Takie rozwiązanie łączy prostotę LD (program wygląda jak schemat elektryczny) wraz z dużymi możliwościami FB.

Rys.3. Okno programu VisiLogic dedykowanego dla serii SAMBA.

Jak widzimy doskonale na rys.3. środowisko to jest bardzo przejrzyste jak również intuicyjne. Nawet najbardziej początkujący programista nie będzie miał żadnych problemów z odnalezieniem wszelkich informacji oraz funkcji. Chcielibyśmy zauważyć, że oprogramowanie firmy Unitronics ma potężną przewagę nad konkurencją w postaci świetnie opisanego poradnika Help, gdzie znajdziemy bardzo dokładne opisy działania programu a także funkcji wraz z przykładami.

Jak zacząć?

Bezpłatne oprogramowanie VisiLogic ma taką samą wadę jak U90Ladder - otóż nie posiada wbudowanego symulatora. Aby zacząć przygodę ze sterownikami z serii SAMBA firmy Unitronics należy wyposażyć się fizycznie w dany sterownik oraz komputer PC. Z pomocą tutaj przychodzimy my, czyli Elmark Automatyka, która oferuje możliwość bezpłatnego wypożyczenia dowolnego urządzenia do testów/nauki na okres 2 tygodni oraz pełne wsparcie techniczne. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie sprawdzić rzeczywistą pracę urządzenia a nie "jakiś" nieszczęsny kod w postaci symulatora.Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.elmark.com.pl/producenci/view/unitronics lub do kontaktu telefonicznego +22 541 84 60 a także mailowego sterowniki@elmark.com.pl.

Podsumowanie

Seria SAMBA to idealne rozwiązanie dla prostych oraz małych układów sterowania w przemyśle oraz domu, gdzie wymagana jest większa interakcja z użytkownikiem. Dlatego zamiast tekstowego panela zastosowano tu graficzny, kolorowy oraz dotykowy ekran. Dzięki kombinacji trzech wielkości HMI oraz czterech modułów I/O otrzymujemy szeroki wachlarz zastosowań. Dzięki wbudowanemu zegarowi czasu rzeczywistego RTC jesteśmy w stanie kontrolować system z dokładnością co do roku, miesiąca, dnia, godziny, minuty a nawet sekundy. niezależnie od tego czy maszyna była wcześniej włączona. Pomimo małych gabarytów sterowników z serii SAMBA oraz możliwościami VisiLogic mogą być one używane do najbardziej zaawansowanych systemów sterowania.

Komentarze
Leave your comment