Informacje produktowe /

Prosty sterownik PLC z tekstowym HMI - seria M90/91

15.08.2019 Producent: UNITRONICS Zastosowanie:
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski Inne artykuły tego autora
Prosty sterownik PLC z tekstowym HMI - seria M90/91

Wstęp

Seria M90/91 jest to najstarsza produkowana pozycja od Unitronics. Dzięki swojej prostocie oraz zwartej obudowie wytrzyma każde warunki panujące w Polsce.

Programowanie PLC a także HMI odbywa się w dedykowanym środowisku programistycznym - U90Ladder.

 

Budowa

Sterownik z serii M90 posiada "tylko" jedną linijkę tekstu jako wyświetlacz HMI, natomiast M91 posiada ich dwie:

M90 - Prosty sterownik PLC z tekstowym, jednolinijkowym HMI
Rys.1. M90 - sterownik PLC z tekstowym, jednolinijkowym  HMI.

 

M90/91 - Prosty sterownik PLC z tekstowym HMI
Rys.2. M91 - sterownik PLC z tekstowym, dwulinijkowym  HMI.

Integralna obudowa posiada stopień ochrony IP65. Jest to opłacalne rozwiązanie zawierające wszystko w jednym – inteligentny
sterownik PLC z tekstowym panelem HMI, klawiaturą i wbudowanymi
wejściami/wyjściami, których ilość można rozbudować do 150 I/O. Dzięki tekstowemu wyświetlaczowi HMI oraz fizycznej, numerycznej klawiatury mamy możliwość interakcji z użytkownikiem. Możemy wyświetlać lub edytować wszelkiego rodzaju zmienne binarne a także liczbowe (w tym zegarowe!). Co do modułu I/O to mamy do wyboru aż 3 różne modele M90 oraz 10 modeli M91, które różnią się od siebie ilością oraz rodzajem punktów:

Prosty sterownik PLC - M90/91

Prosty sterownik PLC - legenda

Wymiary każdego sterownika są niezależne od wybranego modułu I/O:

wymiary

Sterowniki z serii M90/91, dzięki tylnej obudowie mają możliwość montażu panelowego za pomocą zacisków mocujących dołączonych do każdego zestawu . Co więcej posiadają możliwość montażu urządzenia na szynę DIN (35mm). W przypadku montażu panelowego otrzymujemy stopień ochrony IP65. Przy montażu na szynie DIN już "tylko" IP20.

Komunikacja

Sterowniki z serii M90/91 wbudowany jest w standardzie port RS232/485. Modele z literką "C" na końcu symbolu posiadają również wbudowany port CAN. Można je wykorzystać do komunikacji z komputerem PC lub z innymi urządzeniami lub modemami GSM/GPRS. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy możliwość wymiany danych z innymi urządzeniami wyposażonymi w komunikację Modbus RTU (RS232 lub RS485). W sieci tej może pracować jako urządzenia Master lub Slave. Dużą zaletą tej serii sterowników PLC firmy Unitronics jest to, że mogą być rozszerzone o lokalne moduły I/O za pomocą adapterów EX-... (oprócz EX-RC1).

Sterowniki M90/91posiadają również możliwość komunikacji z modemami GSM. W swojej ofercie posiadamy dwa takie modele,  GSM-KIT-16J - do komunikacji w sieci 2G a także GSM-KIT-17J-3G do komunikacji w sieci 3G.

Oprogramowanie

Innymi, nie mniej ważnymi cechami urządzeń serii M90/91 to wymagane zasilanie 24V dc, brak potrzeby stosowania dodatkowego portu do programowania a także w pełni darmowe środowisko programistyczne. Jest ono do ściągnięcia ze strony producenta.
U90Ladder to tak naprawdę jedno narzędzie do obsługi wbudowanych punktów I/O, konfiguracji wyświetlacza HMI oraz logiki programu dla sterownika PLC. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie musimy "udostępniać" zmiennych do każdego elementu, ponieważ korzystają one ze wspólnej pamięci. Językiem programowania jest w tym przypadku Ladder (LD), czyli tzw. "drabinka". Jest to chyba najłatwiejszy język dla programistów, którzy mieli kiedykolwiek styczność z urządzeniami elektrycznymi (program wygląda jak schemat elektryczny).

U90Ladder

Rys.3. Okno programu U90Ladder dedykowanego dla serii M90/91.

Jak widzimy doskonale na rys.3. środowisko to jest bardzo przejrzyste jak również intuicyjne. Nawet najbardziej początkujący programista nie będzie miał żadnych problemów z odnalezieniem wszelkich informacji oraz funkcji. Chcielibyśmy zauważyć, że oprogramowanie firmy Unitronics ma potężną przewagę nad konkurencją w postaci świetnie opisanego poradnika Help, gdzie znajdziemy bardzo dokładne opisy działania programu a także funkcji wraz z przykładami.

Jak zacząć?

Bezpłatne oprogramowanie U90 Ladder ma jedną wadę - otóż nie posiada wbudowanego symulatora. Aby zacząć przygodę ze sterownikami z serii M90/91 firmy Unitronics należy w takim razie wyposażyć się fizycznie w dany sterownik. Z pomocą tutaj przychodzimy my, czyli Elmark Automatyka, która oferuje możliwość bezpłatnego wypożyczenia dowolnego urządzenia do testów/nauki na okres 2 tygodni. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie sprawdzić rzeczywistą pracę urządzenia a nie "jakiś" nieszczęsny kod w postaci symulatora. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.elmark.com.pl/producenci/view/unitronics lub do kontaktu telefonicznego +22 541 84 60 a także mailowego sterowniki@elmark.com.pl.

Podsumowanie

Seria M90/91 to idealne rozwiązanie dla prostych układów sterowania w przemyśle lub domu. Prostota wykonania a także duży wybór konfiguracji daje nam bardzo duże możliwości. Dzięki wbudowanemu zegarowi czasu rzeczywistego RTC jesteśmy w stanie kontrolować system z dokładnością co do roku, miesiąca, dnia, godziny, minuty a nawet sekundy, niezależnie od tego czy maszyna była wcześniej włączona. Pomimo prostoty i kompaktowych gabarytów sterowników z serii M90/91 mogą być one używane do nawet zaawansowanych operacji logicznych lub matematycznych w surowych warunkach klimatycznych.

Komentarze