Przemysłowe protokoły sieciowe 2020 – raport HMS

27.08.2020 Aktualności /
Przemysłowe protokoły sieciowe 2020 – raport HMS
Wizerunek autora
Producent: Anybus
  • Woda i ścieki
  • Zakłady przemysłowe
  • Górnictwo
  • Gaz i Paliwa
  • Energetyka
  • Edukacja
  • Kolej

Coroczne badanie rynku sieci przemysłowych firmy HMS Networks pokazuje, że Ethernet przemysłowy zwiększa swój udział w rynku do 64% nowych instalacji (59% ub.r.), podczas gdy magistrale typu Fieldbus spadły do ​​30% (35% w ub.r.). Wiodące protokoły EtherNet/IP oraz PROFINET zajmują pierwsze miejsce z 17% udziałem w rynku. Technologie bezprzewodowe utrzymują 6% wartość.

Większy udział w rynku Ethernetu przemysłowego, natomiast nadal postępuje spadek sieci typu Fieldbus. Bezprzewodowa technologia (Wireless) pozostaje na podobnym poziomie.

Większy udział w rynku Ethernetu przemysłowego, natomiast nadal postępuje spadek sieci typu Fieldbus. Bezprzewodowa technologia (Wireless) pozostaje na podobnym poziomie.

ETHERNET PRZEMYSŁOWY

Badanie z 2020 r. obejmuje szacunkowe udziały w rynku sieci przemysłowych typu Fieldbus, przemysłowej sieci Ethernet’u oraz łączności bezprzewodowej Wireless. Szacowane stopy wzrostu nie zostały uwzględnione w tym roku, ponieważ są to wyjątkowe ogólne warunki rynkowe związane z sytuacją koronawirusa.

FIELDBUS 

W badaniu HMS stwierdza, że ​​przemysłowy Ethernet w dalszym ciągu przejmuje udział w rynku sieci Fieldbus. Ethernet przemysłowy stanowi obecnie 64% światowego rynku nowych instalacjach węzłów* (w porównaniu z 59% w zeszłym roku). HMS szacuje, że liczba nowych instalacji z Fieldbus spadła do 30% (w porównaniu do 35% w ub.r.). PROFIBUS jest nadal numerem jeden z 8%, po raz pierwszy stanowiąc mniej niż 10% całego rynku sieci przemysłowych. Drugie miejsce zajmuje Modbus-RTU z 5%, a następnie CC-Link z 4%.

Oczekujemy, że rynek sieci przemysłowych będzie się stale rozwijał w nadchodzących latach, ale ze względu na wyjątkową sytuację związaną z koronawirusem, która obecnie wpływa na ogólne warunki biznesowe na całym świecie, zdecydowaliśmy się nie uwzględniać danych dotyczących wzrostu w naszej analizie na rok 2020, a jedynie udziały w rynku” mówi Anders Hansson, dyrektor ds. marketingu w HMS Networks.

Skupiając się więc tylko na udziałach w rynku w tym roku, widzimy, że Ethernet przemysłowy nadal napędza łączność przemysłową w fabrykach, na czele z EtherNet/IP, PROFINET’em oraz EtherCAT’em. PROFIBUS jest nadal największą magistralą typu Fieldbus, ale stracił udział w rynku przez ogólny tren spadku zainteresowania na tego typu rozwiązania. Innym interesującym odkryciem jest to, że Modbus wciąż radzi sobie dobrze - zarówno jeśli chodzi o Modbus RTU, jak i oparty na sieci Ethernet Modbus-TCP, co wskazuje, że fabryki nie powstrzymują się od stosowania dobrze działających technologii w swoich nowych instalacjach tylko dlatego, że zostały przez jakiś czas. "

WIRELESS

Technologie bezprzewodowe utrzymują 6% udziału w rynku, przy czym najpopularniejszą technologią pozostaje WLAN, a za nią Bluetooth. 

Wireless utrzymuje swój udział w rynku z rosnącym trendem, co nie jest złe, ale spodziewamy się, że udział Wireless będzie z czasem wzrastał”. mówi Anders Hansson. „Wraz ze wszystkimi trwającymi na całym świecie działaniami dotyczącymi bezprzewodowych technologii komórkowych (np. prywatnych sieci LTE / 5G) jako czynników umożliwiających inteligentną produkcję na wyższym poziomie, zapotrzebowanie rynku na urządzenia i maszyny połączone bezprzewodowo będzie rosło, aby włączyć je do mniej okablowanych i elastycznych architektur automatyzacji przyszłości”.

*Badanie obejmuje oszacowanie HMS na 2020 r. Na podstawie liczby nowo instalowanych węzłów w 2019 r. w ramach automatyzacji fabryk. Węzeł definiuje się jako maszynę lub urządzenie podłączone do sieci przemysłowej. Przedstawione dane liczbowe przedstawiają skonsolidowany pogląd HMS, uwzględniający spostrzeżenia kolegów z branży, własne statystyki sprzedaży i ogólne postrzeganie rynku.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!