Raport popularności protokołów przemysłowych - 2021

04.05.2021 Aktualności /
Raport popularności protokołów przemysłowych - 2021
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski
Producent: Anybus

Każdego roku HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych, aby przeanalizować dystrybucję ​nowych instalacji. Tegoroczne bad​anie pokazuje, że pomimo pandemii koronawirusa, oczekuje się, ​że rynek sieci przemysłowych wzrośnie o 6% w 2021 roku. Ethernet Przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie​ ma 65% nowych instalacji (64% w zeszłym roku), podczas gdy Fieldbus osiąga 28% (30). Sieci bezprzewodowe nadal rosną i osiągają obecnie 7%. PROFINET wyprzedza EtherNet/IP na szczycie rankingu sieci z 18% udziałem w rynku w porównaniu z 17% w 2020. 

HMS Networks przedstawił swoją coroczną analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowo zainstalowanych węzłach w ramach automatyzacji fabryk na całym świecie. Jako niezależny dostawca r​ozwiązań z zakresu Industrial ICT (Information and Communication Technology), HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie z 2021 r. zawiera szacunkowe udziały w rynku i stopy wzrostu dla sieci przemysłowych, przemysłowych sieci Ethernet oraz technologii bezprzewodowych. Z badania wynika, że ​​rynek sieci przemysłowych wykazuje oznaki odzyskania stabilności, a HMS spodziewa się, że całkowity rynek wzrośnie o 6% w 2021 roku.
ETHERNET PRZEMYSŁOWY ROZWIJA SIĘ STABILNIE
Rosnąc o 8%, Ethernet Przemysłowy nadal zdobywa udział w rynku. Ethernet Przemysłowy stanowi obecnie 65% światowego rynku nowych instalacji (w porównaniu z 64% w zeszłym roku). EtherNet/IP oraz PROFINET walczą o pierwsze miejsce, ale w tym roku PROFINET prowadzi w rankingu sieci z 18% udziałem w rynku w porównaniu do 17% dla Ethernet/IP. EtherCAT nadal rozwija się na całym świecie i obecnie dorównuje wiodącej sieci Fieldbus PROFIBUS z 8% udziałem w rynku. Modbus TCP jest następny z 5% udziałem w rynku i wraz z sieciowym bratem Modbus RTU, te technologie Modbus stanowią obecnie 10% rynku, potwierdzając ich stałe znaczenie w instalacjach na całym świecie.

ODRZUCANIE SPRZĘTU FIELDBUS
Trwający spadek sieci przemysłowych, o którym informował HMS w ostatnich latach, został zahamowany - spadek o zaledwie -1% w 2021 r., Ponieważ fabryki mają tendencję do trzymania się istniejących technologii w większym stopniu w niepewnych czasach tj. pandemia. Magistrale Fieldbus mają obecnie 28% udziału w rynku całkowitej liczby nowo zainstalowanych węzłów (30% w zeszłym roku). PROFIBUS jest nadal zdecydowanym liderem sieci Fieldbus z 8%, za nim jest Modbus-RTU z 5% udziałem i CC-Link z 4%.
POPYT NA BEZPRZEWODOWE ROZWIĄZANIA
Łączność bezprzewodowa nadal szybko rośnie w tempie 24% rok do roku.  Obecnie ma już 7% udziału w rynku, ale rynek wciąż czeka na wzrost wpływu 5G na świecie. Dzięki trwającym globalnym działaniom dotyczącym bezprzewodowych technologii komórkowych jako czynników umożliwiających inteligentną produkcję na wyższym poziomie, HMS oczekuje, że zapotrzebowanie rynku na urządzenia i maszyny połączone bezprzewodowo, które zostaną włączone do mniej okablowanych i elastycznych architektur automatyzacji przyszłości, wzrośnie.

REGIONALNE ODMIANY SIECI
EtherNet/IP oraz PROFINET są liderami w Europie i na Bliskim Wschodzie, a PROFIBUS i EtherCAT zajmują drugie miejsce. Inne popularne sieci to Modbus (RTU lub TCP) i Ethernet POWERLINK.  
Rynek amerykański jest zdominowany przez EtherNet/IP, a EtherCAT zyskuje coraz większy udział w rynku. PROFINET i EtherNet/IP prowadzą na rynku azjatyckim, a za nimi plasują się silni konkurenci CC-Link / CC-Link IE Field, PROFIBUS, EtherCAT a także Modbus (RTU / TCP).

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!