Raport popularności protokołów przemysłowych - 2022

01.06.2022 Aktualności /
Raport popularności protokołów przemysłowych - 2022
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski
Producent: Anybus

Co roku firma HMS Networks analizuje rynek sieci przemysłowych, aby oszacować komunikacyjny trend w nowych instalacji w automatyce. Tegoroczne badanie pokazuje, że rynek sieci przemysłowych wzrośnie o 8% w 2022 roku. Ethernet przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie stanowi 66% wszystkich nowo zainstalowanych sieci (65% w zeszłym roku). Udział sieci Fieldbus wynosi 27% (28), podczas gdy udział sieci bezprzewodowych w rynku utrzymuje się na poziomie 7%. PROFINET i EtherNet/IP dzielą pierwsze miejsce w rankingu sieci z 17% udziałem w rynku, ale EtherCAT szybko zbliża się do nich, osiągając już 11%.

 

 

HMS Networks przedstawia coroczną analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowych sieciach zainstalowanych w ramach automatyki przemysłowej na całym świecie. Jako niezależny dostawca rozwiązań z zakresu ICT (Information and Communication Technology), HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Analiza na rok 2022 zawiera szacunkowe udziały w rynku i wskaźniki wzrostu dla sieci Fieldbus, Ethernetu przemysłowego oraz technologii bezprzewodowych.

W analizie HMS stwierdza, że rynek sieci przemysłowych nadal się rozwija, a całkowity wzrost rynku w 2022 roku ma wynieść +8%, co potwierdza stałe znaczenie łączności sieciowej w fabrykach.

 

ETHERNET PRZEMYSŁOWY STALE SIĘ ROZWIJA
Ethernet przemysłowy, którego udział w rynku wzrósł o 10%, nadal cieszy się największą popularnością. Obecnie Ethernet przemysłowy stanowi 66% globalnego rynku nowo zainstalowanych sieci w automatyce przemysłowej (w porównaniu do 65% w zeszłym roku). EtherNet/IP i PROFINET zajmują pierwsze miejsce z udziałem w rynku wynoszącym 17%, ale EtherCAT wykonuje duży krok naprzód i po raz pierwszy osiąga dwucyfrowy udział w rynku wynoszący 11%. Modbus TCP również dobrze sobie radzi, a jego udział w rynku wzrasta do 6%.

 

MAGISTRALE FIELDBUS ZNÓW ROSNĄ
Udział w rynku magistrali Fieldbus wynosi 27% w porównaniu z 28% w roku ubiegłym. Za tymi liczbami kryje się jednak interesujący fakt, ponieważ firma HMS stwierdza, że pomimo utraty jednego procenta udziału w rynku, rzeczywista liczba zainstalowanych sieci Fieldbus wzrośnie w 2022 roku o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym, po kilku latach spadku. Uważa się, że podstawową przyczyną jest fakt, że w niepewnych czasach, takich jak obecne, fabryki preferują sprawdzone rozwiązania sieci przemysłowych ze względu na skutki działania koronawirusa oraz trudną sytuację w zakresie komponentów.

PROFIBUS pozostaje najczęściej instalowaną siecią Fieldbus z 7% udziałem w rynku, następnie Modbus RTU z 5% udziałem i CC-Link z 4% udziałem. Co ciekawe, technologie Modbus TCP i RTU są nadal szeroko stosowane w nowoczesnych fabrykach, a ich łączny udział w rynku w 2022 roku wyniesie 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym (10%).

 

POJAWIENIE SIĘ ZASTOSOWAŃ BEZPRZEWODOWYCH - WPŁYW 5G JEST JESZCZE PRZED NAMI
Udział sieci bezprzewodowych w rynku rośnie o 8%, co odpowiada ogólnemu tempu wzrostu rynku sieci, a tym samym utrzymuje się na poziomie 7%. Typowe przypadki użycia obejmują wymianę kabli, bezprzewodowy dostęp do maszyn oraz łączność z mobilnym sprzętem przemysłowym. Rynek nadal czeka na wdrożenie i wpływ sieci 5G w instalacjach automatyki fabrycznej nowej generacji.

 

SIECI PRZEMYSŁOWE SĄ KLUCZOWE DLA PRODUKTYWNOŚCI I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W PRODUKCJI
"Łączność w sieciach przemysłowych jest absolutnym kluczem do osiągnięcia celów związanych z wydajnością i zrównoważonym rozwojem w nowoczesnej produkcji i jest to główny czynnik wzrostu, jaki obserwujemy na rynku sieci przemysłowych" - mówi Anders Hansson, dyrektor ds. marketingu w HMS Networks. "Fabryki nieustannie pracują nad optymalizacją nie tylko wydajności i zrównoważonego rozwoju, ale także jakości, elastyczności i bezpieczeństwa cybernetycznego, a wiemy, że solidna sieć przemysłowa jest kluczem do osiągnięcia tych celów. Chociaż obserwujemy wzrost we wszystkich obszarach sieci, szczególnie interesujące jest to, że ugruntowane technologie sieciowe Fieldbus ponownie odnotowują wzrost."

 

REGIONALNE RÓŻNICE W SIECIACH
W Europie i na Bliskim Wschodzie prym wiodą sieci EtherNet/IP i PROFINET, a na kolejnych miejscach plasują się PROFIBUS i EtherCAT. Inne popularne sieci to Modbus (RTU/TCP) i Ethernet POWERLINK. Rynek amerykański jest zdominowany przez sieć EtherNet/IP, przy czym sieć EtherCAT silnie się rozwija i zdobywa coraz większy udział w rynku. PROFINET jest liderem na rynku azjatyckim, za nim plasuje się EtherNet/IP i silni konkurenci CC-Link/CC-Link IE Field, EtherCAT, PROFIBUS i Modbus (RTU/TCP).

 

ZAKRES BADANIA:
Badanie obejmuje szacunki firmy HMS na rok 2022 oparte na liczbie nowych sieci zainstalowanych w ramach automatyki przemysłowej. Sieć definiuje się jako maszynę lub urządzenie podłączone do przemysłowej sieci. Przedstawione liczby reprezentują skonsolidowany pogląd HMS, uwzględniający spostrzeżenia kolegów z branży, nasze własne statystyki sprzedaży i ogólne postrzeganie rynku.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!