Aktualności / Robotyzacja

Robotyzacja przemysłu tworzyw sztucznych – hit czy kit?

08.03.2021 Producent: Universal Robots Zastosowanie: Zakłady przemysłowe
Wizerunek autora
Jakub Stańczak Inne artykuły tego autora
robotyzacja, UR10

W dzisiejszych czasach robotyzacja produkcji to proces ciągle postępujący i nieunikniony. W związku z nieustającym rozwojem robotów przemysłowych, na te rozwiązania otwierają się kolejne gałęzie przemysłu oraz przedsiębiorstwa do nich należące. Robotyzacja nie jest zarezerwowana już tylko dla przemysłu automotive, a na całym świecie kolejne firmy, także z branży tworzyw sztucznych, stawiają na automatyzację produkcji. W artykule postaram się przybliżyć co się do tego przyczynia a także, przede wszystkim, jakie korzyści przynosi postawienie na technologię w pracach najbardziej żmudnych, powtarzalnych i prostych.

Rozwiązanie braków kadrowych

Częstym problemem firm produkcyjnych jest brak pracowników, którzy są wyznaczeni do prac manualnych, takich jak obsługa maszyn czy kontrola jakości. Ponadto rotacja ludzi na takich stanowiskach może być naprawdę duża. Często w rozwiązaniu tej kwestii pomagają roboty Universal Robots i tak też było w przypadku czeskiej firmy 2K Trend.

2K Trend to producent elementów z tworzyw sztucznych i zmierzyli się właśnie z wyzwaniem braków kadrowych do obsługi wtryskarek. Postawili na robota Universal Robots – UR10, który niemalże samodzielnie obsługuje tę maszynę. Jak mówi Jiří Koláček, CEO czeskiego przedsiębiorstwa, „robot spełnił wszystkie oczekiwania, a decyzja o jego zakupie była krokiem we właściwym kierunku”. Ponadto UR10 jest samowystarczalny i od początku do końca procesu obsługi maszyny nie potrzebuje wsparcia operatora[1].

Zwiększenie wydajności i zysków

Robotyzacja zakładuJedną z głównych miar rozwoju każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego jest wzrost jego wydajności oraz dochodów. „Nie rozwijasz się, to się cofasz”. Ciężko osiągnąć rozwój nie inwestując w automatyzację produkcji. Praca człowieka w niektórych stanowiskach nie jest możliwa do zrealizowania tak wydajnie jak praca maszyn.

Potwierdzają to liczne przypadki zautomatyzowanych linii produkcyjnych, które dziś są już standardem w wielu zakładach. Natomiast robotyzacja takich procesów, jak formowanie wtryskowe, obsługa maszyn czy po prostu przenoszenie detalu z jednego miejsca na drugie (Pick&Place) również się sprawdza.

Potwierdzają to liczne przykłady. Firma Dynamic Group z Minnesoty, zajmująca się wytwarzaniem plastikowych komponentów, użyła trzech robotów UR10 do obsługi procesów formowania wtryskowego, kontroli jakości oraz układania elementów. Jednocześnie zmniejszyli liczbę pracowników obsługujących kompletowanie z 6-7 na zmianę do jedynie dwóch. Deklarują oni, że dzięki zastosowaniu robotów Universal Robots zwiększyli czterokrotnie swoje możliwości produkcyjne[2].

Kolejną firmą, która zaufała Universal Robots jest Glidewell Laboratories. Cztery roboty UR5 obsługują tam maszyny CNC, w których wytwarzane są korony dentystyczne. Dzięki zastosowaniu robotów czas cyklu produkcyjnego spadł z 27 na 18 godzin, co poprawia wydajność produkcji o 50%[3].

Poprawa bezpieczeństwa pracowników i jakości produktów

Ostatnimi spośród najważniejszych powodów dla których warto postawić na robotyzację zakładu przemysłowego są wzrost kompetencji i bezpieczeństwa pracowników oraz poprawa jakości produktów. Pierwsze wynika z faktu przekwalifikowania ludzi ze stanowisk nudnych i często niebezpiecznych na operatorów i programistów robotów. Druga rzecz bierze się natomiast z tego, że robot, w przeciwieństwie do człowieka, zawsze będzie wykonywał dane zadanie z taką samą dokładnością, niezależnie od pory dnia, czy zmęczenia.

Przykładem, gdzie firma postawiła na robota Universal Robots jest Clamcleats z Wielkiej Brytanii. Chcieli oni ograniczyć urazy przeciążeniowe występujące u pracowników fizycznych. Robot UR5 sprawdził się znakomicie jako zastępstwo dla człowieka w procesie o wysokim ryzyku występowania takich urazów[4].

Wzrost jakości produktów wiąże się natomiast z większą konkurencyjnością, a to z większymi przychodami. Doskonale wie o tym firma Trelleborg Sealing Solutions, produkująca wszelkiej maści łożyska i uszczelki, która w Danii zainstalowała 42 robotów UR do tej pory. Obsługują one maszyny CNC. Dzięki temu stali się bardziej konkurencyjni, a ich towary są lepszej jakości[5].

Robotyzacja przyszłością

W Polsce robotyzacja nie jest jeszcze tak powszechna jak w krajach Europy Zachodniej. Jak pokazują powyższe przykłady, na roboty w przemyśle tworzyw sztucznych warto stawiać już dziś, aby zwiększyć zyski swojego przedsiębiorstwa. Zwrot z inwestycji w robota Universal Robots w Polsce to około 18-24 miesiące. To sprawia, że koboty mogą być rozwiązaniem na wiele bolączek produkcji tu i teraz.

 

  Zapytaj o cenę             Zapytaj o audyt

 

Źródło:

[1] https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/2k-trend-pl/

[2] https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/dynamic-group/

[3] https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/glidewell-laboratories/

[4] https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/clamcleats-ltd/

[5] https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/trelleborg-sealing-solutions/

Komentarze