Informacje produktowe /

Rozszerzony sterownik PLC+HMI - seria V130

15.10.2019 Producent: UNITRONICS Zastosowanie:
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski Inne artykuły tego autora
Sterownik PLC+HMI z serii Vision 130

Wstęp

Sterownik PLC z małym panelem HMI o przekątnej 2,4 cala z serii V130 to pierwszy ze sterowników tzw. "rozszerzonych". Charakteryzują się one zwiększonymi możliwościami niż "standardowe" sterowniki Unitronics. Większa pamięć sterownika, możliwość obsługi Web Servera czy obsługa protokołu Profibus jako Slave, to tylko niektóre z tych różnic. Seria V130 posiada wbudowany monochromatyczny, graficzny panel HMI o rozdzielczości 128 x 64 px. Zamknięty jest on w jednej, integralnej obudowie o stopniu ochrony IP65. Sterownik PLC jest zaimplementowany wewnątrz urządzenia i charakteryzuje się m.in. jednym z najszybszych czasów skanu programu (ok 20µs na jednokilobitową operację) jak również sporą ilością na pamięć programu (512kB). Dodatkowo V130 posiada 128kB pamięci na grafiki a także 128kB pamięci na własne czcionki. Dzięki graficznemu wyświetlaczowi HMI oraz wbudowanej klawiaturze numerycznej mamy możliwość interakcji z użytkownikiem. Możemy wyświetlać oraz edytować wszelkiego rodzaju zmienne binarne a także liczbowe (w tym zegarowe!) a także wykonywać zaawansowane grafiki.

Dodatkowo programowanie PLC oraz HMI odbywa się w zaawansowanym środowisku programistycznym - VisiLogic.

 

Budowa

Sterownik PLC+HMI z serii Vision 130

Rys.1. V130 z 2,4 calowym wyświetlaczem HMI firmy Unitronics.

Możemy wyróżnić 10 różnych modeli serii V130 - różnice się tylko i wyłącznie w rodzaju oraz ilości I/O. Są one oczywiście zintegrowane w jednej obudowie.

Opis modeli V130

Wymiary sterownika to:

  1. 109 x 114,1 x 68 mm dla wersji "-33-",
  2. 109 x 114,1 x 66 mm dla wersji "-J-"

i są niezależne od wybranego modułu I/O. Sterowniki PLC z serii V130, dzięki tylnej obudowie mają możliwość montażu panelowego za pomocą zacisków mocujących dołączonych do każdego zestawu . Co więcej V130 posiada możliwość montażu urządzenia na szynę DIN (35mm). W przypadku montażu panelowego otrzymujemy stopień ochrony IP65. Przy montażu na szynie DIN już "tylko" IP20.

Komunikacja

Sterowniki PLC z serii V130 wyposażone są w jeden port RS232/485. Służy on zarówno do programowania jak i komunikacji z komputerem PC lub z innymi urządzeniami lub modemami GSM/GPRS. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy możliwość wymiany danych z innymi urządzeniami wyposażonymi w komunikację Modbus RTU (RS232 lub RS485). W sieci tej sterownik może pracować jako Master lub Slave. Dużą zaletą również tej serii sterowników PLC firmy Unitronics jest to, że mogą również wysyłać i odbierać dowolne ramki. Dodatkowo wszystkie sterowniki PLC z serii V130 mogą być rozszerzone o lokalne moduły I/O za pomocą adapterów EX-… (oprócz EX-RC1).

Wszystkie sterowniki możemy rozszerzyć o dodatkowe porty:

  1. port #2 – RS232/485, RS232/485 izolowany, port Ethernetowy lub port Profibus Slave
  2. port CAN – do obsługi zdalnych modułów IO (UniCAN) lub CANopen.

Sterowniki V130 posiadają również możliwość komunikacji z modemami GSM oraz GPRS/LTE. W swojej ofercie posiadamy dwa takie modele,  GSM-KIT-16J - do komunikacji w sieci 2G a także GSM-KIT-17J-3G do komunikacji w sieci 3G. Nowością jest modem LTE dokładany do sterownika jako port #2 - VLT-100-LTE.

Dzięki połączeniu GPRS/LTE możemy sterować maszyną zdalnie, znając adres IP karty SIM użytej do komunikacji. Jest to jednak również temat na oddzielny artykuł.

Oprogramowanie

Innymi, nie mniej ważnymi cechami urządzeń serii V130 to wymagane zasilanie 24V dc a także w pełni darmowe środowisko programistyczne. Jest ono do ściągnięcia ze strony producenta.
VisiLogic to zaawansowane narzędzie do obsługi logiki programu dla sterownika PLC, wbudowanych modułów I/O oraz konfiguracji wyświetlacza HMI. Dzięki wykorzystaniu wspólnej pamięci nie ma potrzeby "udostępniać" zmiennych do każdego z elementów. Język programowania w VisiLogic to Function Block Ladder (FBLD), czyli tzw. "drabinka" z elementami w postaci bloków funkcyjnych. Takie rozwiązanie łączy prostotę LD (program wygląda jak schemat elektryczny) wraz z dużymi możliwościami FB.

Rys.2. Okno programu VisiLogic dedykowanego dla serii V130.

Jak widzimy doskonale na rys.2. środowisko to jest bardzo przejrzyste jak również intuicyjne. Nawet najbardziej początkujący programista nie będzie miał żadnych problemów z odnalezieniem wszelkich informacji oraz funkcji. Chcielibyśmy zauważyć, że oprogramowanie firmy Unitronics ma potężną przewagę nad konkurencją w postaci świetnie opisanego poradnika Help.  Znajdziemy tam bardzo dokładne opisy działania programu a także funkcji wraz z przykładami.

Jak zacząć?

Bezpłatne oprogramowanie VisiLogic ma taką samą wadę jak U90Ladder - otóż nie posiada wbudowanego symulatora. Aby zacząć przygodę ze sterownikami z serii V130 firmy Unitronics należy wyposażyć się fizycznie w dany sterownik oraz komputer PC. Z pomocą tutaj przychodzimy my, czyli Elmark Automatyka. Oferujemy możliwość bezpłatnego wypożyczenia dowolnego urządzenia do testów/nauki na okres 2 tygodni oraz pełne wsparcie techniczne. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie sprawdzić rzeczywistą pracę urządzenia a nie "jakiś" nieszczęsny kod w postaci symulatora. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.elmark.com.pl/producenci/view/unitronics lub do kontaktu telefonicznego +22 541 84 60 a także mailowego sterowniki@elmark.com.pl.

Podsumowanie

Seria V130 to idealne rozwiązanie dla prostych oraz zaawansowanych układów sterowania w przemyśle oraz domu. Wszędzie tam, gdzie nie wymagany jest duży ekran natomiast możliwości obliczeniowe i komunikacyjne są bardzo duże. Dzięki kombinacji aż dziesięcu modułów I/O otrzymujemy szeroki wachlarz zastosowań. Dzięki wbudowanemu zegarowi czasu rzeczywistego RTC jesteśmy w stanie kontrolować system z dokładnością co do roku, miesiąca, dnia, godziny, minuty a nawet sekundy. niezależnie od tego czy maszyna była wcześniej włączona. Łącząc całą serię sterowników z serii V130 z możliwościami VisiLogic otrzymujemy gotowe rozwiązanie do nawet najbardziej zaawansowanych systemów sterowania.

Komentarze