Internet of Things, czyli koncepcja wymiany przez urządzenia informacji w ramach sieci Internetowej. Sama ideologia powstała pod koniec ubiegłego wieku i dzisiaj jest rozumiana jako nie tylko wymiana danych, ale także ich gromadzenie bądź przetwarzanie. Tropem tym podążył również znany ze swoich rozwiązań I/O Advantech wprowadzając nową rodzinę modułów WISE (ang. mądry). Prostota ich obsługi oraz konfiguracji powoduje, że nadają się one zarówno do zastosowania komercyjnego, jak i przemysłowego.
Data logger
Nową serię produktów możemy podzielić na dwie kategorie: urządzenia bezprzewodowe i przewodowe. Obie, z pozoru podobne, różnią się pewnymi szczegółami, dlatego należy rozpatrywać je osobno. To co je łączy i jednocześnie charakteryzuje to wbudowany data logger, czyli pamięć buforowa pamiętająca do 10 tys. ostatnich pomiarów wraz ze znacznikiem czasowym. Archiwizacja w obrębie każdego modułu daje dodatkową pewność, że w przypadku wystąpienia problemów z komunikacją cenne informacje nie zostaną utracone.
Bezprzewodowe moduły WISE
Inną charakterystyczną cechą jest możliwość bezpośredniego bezprzewodowego dostępu z urządzeń zewnętrznych, takich jak laptopy, tablety, czy telefony komórkowe. Należy przy tym wspomnieć o dwóch trybach w jakich może się to odbywać. Pierwszy z nich, Access Point, umożliwia połączenie jeden-do-jednego. Przy jego wyborze to moduł dystrybuuje sygnał szukając urządzenia, które chce się z nim połączyć. Nawiązanie kontaktu uniemożliwia w tym czasie połączenie z innymi punktami dostępu. Drugi z trybów, Infrastructure Mode, pozwala na dostęp wielu klientów w tym samym czasie. Warunkiem, aby go uruchomić jest posiadanie zewnętrznego Access Pointa, który nawiązuje kontakt z modułem WISE i udostępnia go dla reszty urządzeń włączonych do sieci.
Przewodowe moduły WISE
Cechy wspólne
Godnym wyróżnienia jest fakt, że klient ma możliwość utworzenia własnej wersji pliku HTML zawierającego wizualizację i pobierającego dane z modułów grupowo. Znacznie upraszcza to odczytywanie informacji, gdy sieć składa się z większej liczby urządzeń oraz pozwala na integracje zarówno z modułami bezprzewodowymi, jak i tymi włączonymi do sieci lokalnej.
Do wyboru klienta są wersje wyposażone w:
- wejścia/wyjścia cyfrowe
- wejścia/wyjścia analogowe
- wejścia/wyjścia konfigurowalne
- wyjścia przekaźnikowe
Wyżej wymienione wejścia mogą pracować w trybie dry/wet conntact, a także dają możliwość pomiaru częstotliwości (do 3kHz). Pulsacyjny sygnał generowany na wyjściach podlega ograniczeniu do 1kHz. Jeśli chodzi o komunikację z modułem, to ta odbywa się przy pomocy uniwersalnego, otwartego protokołu Modbus/TCP, umożliwiającego swobodną konfigurację rejestrów wewnętrznych. Predyspozycje do pracy w trudnych warunkach podkreśla również fakt szerokiego zakresu dopuszczalnej temperatury pracy (-40-70OC - wersje przewodowe i -25-70OC - wersje bezprzewodowe).