Scentralizowany system zasilania oświetlenia DC

29.09.2023 Informacje produktowe / Zasilanie
Scentralizowany system zasilania oświetlenia DC
Wizerunek autora
Jakub Motyka Były pracownik Elmark Automatyka S.A.
Producent: MEAN WELL
  • Zakłady przemysłowe

MEAN WELL, jako wiodący producent w dziedzinie zasilaczy przemysłowych, nie tylko poświęca się innowacjom i rozwojowi produktów o wysokiej wydajności i energooszczędności, ale także badaniom nad rozwiązaniami, które są przyjazne dla środowiska i zmniejszają zużycie energii.

Jedną z takich koncepcji jest możliwość zasilania domowego systemu oświetleniowego z sieci wysokiego napięcia DC.  W dobie rosnących kosztów energii każda poprawa efektywności energetycznej przynosi realne oszczędności. W tradycyjnym systemie zasilania energia elektryczna z rozdzielni AC zanim trafi do urządzeń (oświetlenie LED, komputery, itp.) musi zostać poddana konwersji na niskie napięcie DC. Konwersja napięcia 230VAC na napięcie DC pomnożona przez dziesiątki lub setki urządzeń przynosi duże straty.

Aby poprawić wydajność, zmniejszyć ilość konwersji oraz zaoszczędzić przestrzeń można zastosować małą sieć dystrybucyjną 380VDC. Zasilanie jest wtedy realizowane z centralnego zasilacza DC oraz z przetwornic obniżających napięcie na potrzeby urządzeń końcowych. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie sprawności energetycznej oraz na zaoszczędzenie przestrzeni.

 

 

Ponadto system zasilania prądem stałym można łatwo zintegrować z panelami fotowoltaicznymi, turbiną wiatrową lub innymi urządzeniami do wytwarzania i magazynowania energii, aby zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej.

 

 

Powyższy schemat przedstawia przykładowy system sterowania oświetleniem z wykorzystaniem centralnego zasilacza DC oraz sterownika DALI DLC-02: poszczególne oprawy są zasilane z przetwornic DC/DC (NHDD-40), które są w stanie odsługiwać napięcie wejściowe od 360 do 420VDC.

Ponieważ przetwornice NHDD-40 są regulowane za pomocą zewnętrznego sygnału PWM w systemie użyto konwertera DALI/PWM DAP-04. Sterowanie systemem odbywa się za pomocą DLC-02 – wielofunkcyjnego kontrolera DALI z dwoma niezależnymi szynami DALI i możliwością podłączenia do 64 urządzeń. Do pojedynczej magistrali można podłączyć do 12 urządzeń wejściowych np. ścienny panel sterowania lub czujnik ruchu. Wbudowany port USB umożliwia prostą i szybką konfigurację przez oprogramowanie PC.

Ponieważ każde z zaprezentowanych urządzeń posiada  indywidualne cechy determinujące ich wykorzystanie w danej aplikacji, niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie urządzenia bazując na dokładnej specyfikacji każdego z nich. Firma Elmark Automatyka jako Autoryzowany Dystrybutor urządzeń MEAN WELL zapewnia wsparcie techniczne zarówno w zakresie doboru urządzenia jak i jego późniejszej eksploatacji.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z zespołem MEAN WELL pod adresem zasilacze@elmark.com.pl lub telefonicznie.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!