Zaawansowane funkcje w serwonapędach Unitronics

21.09.2022 Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Wizerunek autora
Producent: UNITRONICS
  • Zakłady przemysłowe

Serwonapędy Unitronics z szybkim protokołem EtherCAT świetnie sprawdzają się w wymagających aplikacjach. Wraz w nową wersją oprogramowania UniLogic (do pobrania tutaj) pojawił się szereg nowych funkcji do serwonapędów Unitronics. Przede wszystkim rozbudowano możliwości modułu UAC-01EC2 i możemy powiedzieć śmiało, że od teraz pełni rolę sterownika ruchu.

Wśród zaawansowanej funkcjonalności możemy wymienić:

  • Konfiguracja osi ruchu w trybie cyklicznym
  • Synchronizacja ruchu
  • Obsługa krzywki CAM

Zaawansowane funkcje powinny zaciekawić szczególnie producentów maszyn etykietujących, dozujących czy tnących. Przyklejanie etykiet w odpowiednim miejscu na produkcie to nie lada wyzwanie szczególnie przy dużych prędkościach linii transportowej. Dzięki zastosowaniu synchronizacji ruchu możemy mieć pewność, że etykieta zawsze trafi w odpowiednie miejsce. Natomiast przy maszynach dozujących zastosowanie krzywki CAM pozwoli na odpowiedni ruch napełniania produktu. W przypadku maszyn tnących możemy już realizować „cięcie w locie”.

Tryb cykliczny osi

Pierwszą zmianę jaką zauważymy jest sposób definiowania osi ruchowych. Możemy wybrać tryb ruchu – dyskretny (Discrete) lub cykliczny (Cyclic). W przypadku wyboru ruchu cyklicznego będziemy wykorzystywali profile ruchu wygenerowane przez moduł EtherCAT w każdym cyklu. Moduł UAC-01EC2 może obsłużyć do 8 osi dyskretnych lub 4 osi dyskretnych i 4 osi cyklicznych.

Synchronizacja osi

Synchronizacja ruchu stanowi część nowości jaką jest wieloosiowe sterowanie. Pozwala na zdefiniowanie osi głównej (master) i osi podrzędnych (slave), które będą odtwarzały ruch master’a. Oś główna nie istnieć fizycznie a może występować jako oś wirtualna. Synchronizacja może odbywać się względem czasu lub pozycji. Z tego też względu w drabince pojawiły się nowe bloki funkcyjne m.in. GearIn, GearOut, które pozwalają na realizację synchronizacji w sterowniku. Szczegółowy opis działania bloków znajdziecie w artykule:

Krzywka CAM

Ostatnią funkcją jest realizacja krzywki CAM. W odpowiedniej tabeli definiujemy kolejne pozycje osi a sterownik ruchu wygeneruje na ich podstawie profil ruchu, który będzie powtarzany z każdym cyklem. Elektroniczna krzywka CAM pozwala na dokonywania korekcję profilu nawet podczas ruchu, więc bez problemu dostosujemy ruch w przypadku nagłych zmian. Dodatkową pomocą jest wizualizacja krzywki, dzięki czemu mamy pewność że nasz profil ruchu zostanie prawidłowo odtworzony.

Akademia Serwonapędów

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych serwonapędach odwiedź Akademię Serwonapędów, a otrzymasz solidną dawkę wiedzy o:

  • konfiguracji serwonapędów
  • programowaniu serwonapędów w środowisku Unilogic
  • zdalnej diagnostyce
  • trybach pracy
  • komunikacji EtherCat w serwonapędach

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą serwonapędów Unitronics.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!