Informacje produktowe /

SQL - zastosowanie w przemyśle 4.0

14.06.2019 Producent: UNITRONICS Zastosowanie:
Wizerunek autora
SQL - zastosowanie w przemyśle 4.0

Wstęp

Przemysł 4.0 jest bardzo obszernym pojęciem, które określa jak technologie informatyczne wpływają na zmiany zachodzące na produkcji oraz w systemach automatyki przemysłowej. Wśród tych wszystkich zmian, należy zwrócić dużą uwagę na wspólną integrację warstw IT (information technology) oraz OT (operational technology). Cyfryzacja procesów wymusiła na producentach urządzeń przemysłowych tworzenie technologii, które będą swobodnie wymieniać informacje z systemami IT. Prowadzi to do lepszej organizacji produkcji. Przy wymianie oraz analizie bardzo dużych zbiorów danych, mamy do czynienia z pojęciem Big Data, która jest nieodzowną częścią hasła Przemysł 4.0. Pod tym pojęciem kryje się akwizycja i przechowywanie oraz analiza bardzo dużych ilości danych. Informacje zbierane są z różnych źródeł, m.in.: systemy produkcyjne, systemy zarządzania, urządzenia automatyki przemysłowej oraz wiele innych.

 

SQL a automatyka przemysłowa

W procesach sterowania, bardzo ważna jest akwizycja i przechowywanie danych. Tym zadaniem zajmują się sterowniki PLC, systemy DCS czy też SCADA. Systemy te potrafią kolekcjonować oraz wymieniać między sobą dane na przykład poprzez serwer OPC czy też sieć Modbus. Problem pojawia się wtedy, gdy dane te chcemy udostępnić dla systemów zarządzania do sieci IT. Bardzo przydatny może się okazać wtedy język SQL, który bez wątpienia jest najpopularniejszym językiem przeznaczonym do zarządzania bazami danych. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość przesłania bardzo dużej ilości informacji do baz danych systemów zarządzających procesami produkcyjnymi. Tak zgromadzone dane trafiają na monitor planistów produkcji. Dobrze zrobione bazy danych są bardzo przejrzyste, a także posiadają dużo przydatnych informacji pomagających w planowaniu produkcji.

 

Po co połączenie z IT?

Przy dużych procesach produkcyjnych, planowanie produkcji oraz przestojów jest bardzo ważne. Każdy krok należy planować z dużym wyprzedzeniem, lecz żeby to robić, trzeba posiadać informacje o trwających procesach. Właśnie wymiana danych między urządzeniami automatyki przemysłowej a siecią IT to umożliwia. Do planisty mogą trafić informacje o czasie pracy maszyny, ilość zadań wykonanych w danym czasie, ilości błędów na produkcji, błędnie wyprodukowanych partiach… możliwości jest wiele. A to wszystko ułatwia pracę przy podjęciu najlepszych decyzji prowadzących do optymalizacji pracy maszyn w przedsiębiorstwie.

 

SQL w sterownikach UniStream

Przykładem sterowników PLC z obsługą zapytań SQL jest seria UniStream. Ich zaletą jest to, że to samo urządzenie może jednocześnie zbierać informacje przy pomocy wejść temperaturowych, wagowych lub analogowych. Dodatkowo, sterownik ten potrafi się komunikować z innymi urządzeniami automatyki przemysłowej przy pomocy protokołów Modbus, HART czy też EthernetIP. Sterowniki te z powodzeniem wykorzystują systemy bazodanowe m. in. przy instalacjach z kilkudziesięcio-tonowymi silosami zbożowymi oraz w instalacjach browarniczych wspomagając produkcję piwa. A jak stworzyć taką konfigurację? Przykładowy projekt z wykorzystaniem SQLa w sterownikach UniStream można znaleźć w odnośniku poniżej.

Komentarze