Sterownik PLC - Jak dobrać do swojego projektu?

31.07.2019 How to, Informacje produktowe /
Sterownik PLC - Jak dobrać do swojego projektu?
Wizerunek autora
Jakub Lipski
Producent: UNITRONICS

Dobranie odpowiedniego sterownika do danego projektu wcale może nie być takie proste, a szczególnie dla początkujących automatyków. Złe dostosowanie sterownika do aplikacji może spowodować ciężką instalację w maszynie, kłopoty ze współpracą z innymi urządzeniami, niepotrzebny koszt, a w skrajnych przypadkach wymianę sterownika na nowy. W poniższym artykule postaram się przedstawić parę aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru PLC .

 

Ilość wejść/wyjść

Tutaj należy zwrócić uwagę na parę rzeczy. Po pierwsze, trzeba wybrać ile oraz jakie wejścia/wyjścia będziemy wykorzystywać w naszym projekcie. Trzeba założyć, czy w aplikacji stosowane będą przykładowo wejścia analogowe (napięciowe lub prądowe), temperaturowe czy też impulsowe. Niektóre sterownik, jak np. Unitronics V350-J-T2, posiada wejścia konfigurowalne. Takie wejścia, w zależności od konfiguracji, mogą działać jako analogowe napięciowe, prądowe lub też jako zwykłe cyfrowe. Jeżeli chodzi o wyjścia, głównie będziemy musieli wybrać między wyjściami tranzystorowymi a przekaźnikowymi. Dodatkowo należy ustalić, czy będą nam potrzebne wyjścia analogowe (a jak tak - ich rodzaj). Po ustaleniu ilości wejść oraz wyjść które chcemy zastosować w swoim projekcie, musimy pamiętać aby doliczyć do ich ilości dodatkowe 10-15%. Należy tak zrobić, ponieważ w większości przypadków zdarza się rozbudowa projektu o kolejny czujnik, czy też odbiornik.

 

Sterownik PLC
Sterownik Unitronics z serii V350

Trzeba też stwierdzić, czy dobrany sterownik posiada możliwość rozszerzeń o kolejne punkty I/O. Jest to bardzo ważny aspekt, gdy w przyszłości planujemy rozbudowę danego urządzenia. Jeżeli nie ma takich planów, warto zakupić sterownik bez możliwości dodawania kolejnych modułów I/O. Pozwoli nam to na uszczuplenie budżetu projektu. Przykładem takiego sterownika może być Unitronics z serii Samba, o którym można przeczytać w oddzielnym artykule.

 

Odpowiednia ilość miejsca na sterownik PLC

Często w szafie nie mamy zbyt wiele miejsca, aby zamontować sterownik PLC. Dlatego trzeba zdecydować, z jakiej funkcjonalności możemy w ostateczności zrezygnować, co możemy ewentualnie wymienić, a jaka będzie niezbędna w działaniu naszego projektu. Przykładowo, jeżeli nie mamy dużo miejsca w naszej szafie sterowniczej, a chcemy mieć zamontowany panel HMI, może się okazać że niemożliwym jest zamontowanie oddzielnie sterownika PLC oraz panelu HMI. W tym momencie sterownik PLC który ma już wbudowany panel HMI okaże się najlepszym rozwiązaniem.

 

Należy również wziąć pod uwagę możliwość doprowadzenia przewodów od poszczególnych elementów do sterownika. Aby ustalić ilość miejsca potrzebnego na montaż naszego sterownika, niezbędna będzie jego dokumentacja.

 

Sterownik PLC + Panel HMI

W dzisiejszych projektach, sterownik PLC bardzo często występuje z panelem HMI. Tutaj też stajemy przed wyborem: panel monochromatyczny czy kolorowy? Dotykowy czy nie? Jaka wielkość ekranu? To są tylko niektóre pytania które trzeba przeanalizować. A wszystko zależy od budżetu oraz specyfikacji projektu. Przykładowo, jeżeli panel będzie zamontowany w miejscu gdzie użytkownik pracuje cały czas w brudnych rękawiczkach, stosowanie kolorowego dotykowego nie będzie miało większego sensu, ponieważ nie będzie wygodny w użytkowaniu. Tutaj lepiej egzamin zdałby ekran z fizycznymi przyciskami.

Z drugiej strony, jeżeli chcemy sporządzić większą wizualizację w miejscu bez dużego zabrudzenia, ekran 3,5" będzie nieczytelny i lepiej będzie zastosować sterownik z przekątną 10,4".

 

Sterownik PLC
Sterownik Unitronics V1040-T20B

 

Komunikacja oraz porty

W wielu aplikacjach sterowniki muszą wymieniać informację z innymi urządzeniami zainstalowanymi w projekcie. Należy wtedy zwrócić uwagę na to, jakim protokołem komunikacyjnym miałyby się te urządzenia komunikować. Należy więc zwrócić uwagę czy dane urządzenie taki protokół obsługuje, oraz w jakiej konfiguracji.

Bardzo ważnym jest też ilość oraz rodzaj portów. Jeżeli w danym sterowniku nie ma wymaganego przez nas portu, należy upewnić się czy taki sterownik można rozbudować o dodatkowy port komunikacyjny oraz jaka jest możliwość jego konfiguracji. Dużo problemów może przysporzyć sytuacja, gdzie port RS232 chcemy użyć do komunikacji po Modbus RTU, a producent w swojej dokumentacji zawrze, że przez ten port można jedynie programować.

 

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje są często punktem spornym między integratorem, a klientem końcowym. Dlatego najlepiej z samego początku ustalić jakie są wymagania klienta. Nie na każdym sterowniku z portem ethernetowym będzie można zbudować WebServer lub skomunikować go z bazą SQL. Tak samo nie każdy sterownik będzie mógł obsłużyć moduł GSM, wysłać maila lub zapisać danych na karcie SD. Dlatego wszystkie dodatkowe funkcjonalności powinno się uwzględnić na początku projektu.

Ze względu na bardzo duży wybór sterowników Unitronics, czasem trudno jest znaleźć odpowiedni sterownik dla siebie. Dlatego też w firmie Elmark Automatyka nasi doradcy zawsze pomogą dobrać sterownik o odpowiednich parametrach do aplikacji klienta.

WIĘCEJ