Informacje produktowe /

Sterownik PLC z dotykowym panelem HMI - V350

14.11.2019 Producent: UNITRONICS Zastosowanie:
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski Inne artykuły tego autora
Sterownik PLC z dotykowym panelem HMI - V350

Wstęp

Sterownik PLC z dotykowym panelem HMI o przekątnej 3,5 cala z serii V350 to kolejny (po V130) ze sterowników tzw. "rozszerzonych". Charakteryzują się one zwiększonymi możliwościami niż "standardowe" sterowniki Unitronics. Większa pamięć sterownika, możliwość obsługi Web Servera czy obsługa protokołu Profibus jako Slave, to tylko niektóre z tych różnic. Seria V350 posiada wbudowany kolorowy oraz dotykowy panel HMI o rozdzielczości 320 x 240 px. Zamknięty jest on w jednej, integralnej obudowie o stopniu ochrony IP65. Sterownik PLC jest zaimplementowany wewnątrz urządzenia i charakteryzuje się m.in. jednym z najszybszych czasów skanu programu (ok 15µs na jednokilobitową operację) jak również sporą ilością na pamięć programu (1MB). Dodatkowo V350 posiada 6MB pamięci na grafiki oraz 512kB pamięci na własne czcionki. Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi HMI oraz 5 klawiszom mamy możliwość interakcji z użytkownikiem. Możemy wyświetlać lub edytować wszelkiego rodzaju zmienne binarne a także liczbowe (w tym zegarowe!) a także wykonywać zaawansowane grafiki (w tym animacje)..

Dodatkowo programowanie PLC a także HMI odbywa się w zaawansowanym środowisku programistycznym - VisiLogic.

 

Budowa

Rys.1. V350 z 3,5 calowym wyświetlaczem HMI firmy Unitronics.

Identycznie jak w przypadku serii V130, możemy wyróżnić 10 różnych modeli serii V350. Różnice się tylko i wyłącznie w rodzaju oraz ilości I/O. Są one oczywiście zintegrowane w jednej obudowie.

Wymiary sterownika to:

  1. 109 x 114,1 x 68 mm dla wersji "-35-",
  2. 109 x 114,1 x 66 mm dla wersji "-J-"

i są niezależne od wybranego modułu I/O. Sterowniki PLC z serii V350, dzięki tylnej obudowie mają możliwość montażu panelowego za pomocą zacisków mocujących dołączonych do każdego zestawu . Co więcej urządzenie posiada możliwość montażu na szynę DIN (35mm). W przypadku montażu panelowego otrzymujemy stopień ochrony IP65. Przy montażu na szynie DIN już "tylko" IP20.

Komunikacja

Sterowniki PLC z serii V350 wyposażone są w jeden port RS232/485 oraz miniUSB. Służą one do programowania (oba porty) oraz komunikacji z komputerem PC lub z innymi urządzeniami lub modemami GSM/GPRS (tylko RS232/485). Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy możliwość wymiany danych z innymi urządzeniami wyposażonymi w komunikację Modbus RTU (RS232 lub RS485). W sieci tej sterownik może pracować jako Master lub Slave. Dużą zaletą również tej serii sterowników PLC firmy Unitronics jest to, że mogą również wysyłać i odbierać dowolne ramki. Dodatkowo wszystkie sterowniki PLC z serii V350 mogą być rozszerzone o lokalne moduły I/O za pomocą adapterów EX-… (oprócz EX-RC1).

Wszystkie sterowniki możemy rozszerzyć o dodatkowe porty:

  1. port #2 – RS232/485, RS232/485 izolowany, port Ethernetowy lub port Profibus Slave
  2. port CAN – do obsługi zdalnych modułów IO (UniCAN) lub CANopen.

Sterowniki V350 posiadają również możliwość komunikacji z modemami GSM oraz GPRS. W swojej ofercie posiadamy dwa takie modele,  GSM-KIT-16J - do komunikacji w sieci 2G a także GSM-KIT-17J-3G do komunikacji w sieci 3G. Nowością jest modem LTE dokładany do sterownika jako port #2 - VLT-100-LTE.

Dzięki połączeniu GPRS/LTE możemy sterować maszyną zdalnie, znając adres IP karty SIM użytej do komunikacji. Jest to jednak również temat na oddzielny artykuł.

Oprogramowanie

Innymi, nie mniej ważnymi cechami urządzeń serii V350 to wymagane zasilanie 24V dc a także w pełni darmowe środowisko programistyczne. Jest ono do ściągnięcia ze strony producenta.
VisiLogic to zaawansowane narzędzie do obsługi logiki programu dla sterownika PLC, wbudowanych modułów I/O oraz konfiguracji wyświetlacza HMI. Dzięki wykorzystaniu wspólnej pamięci nie ma potrzeby "udostępniać" zmiennych do każdego z elementów. Język programowania w VisiLogic to Function Block Ladder (FBLD), czyli tzw. "drabinka" z elementami w postaci bloków funkcyjnych. Takie rozwiązanie łączy prostotę LD (program wygląda jak schemat elektryczny) wraz z dużymi możliwościami FB.

Rys.2. Okno programu VisiLogic dedykowanego dla serii V350.

Jak widzimy doskonale na rys.2. środowisko to jest bardzo przejrzyste jak również intuicyjne. Nawet najbardziej początkujący programista nie będzie miał żadnych problemów z odnalezieniem wszelkich informacji oraz funkcji. Chcielibyśmy zauważyć, że oprogramowanie firmy Unitronics ma potężną przewagę nad konkurencją w postaci świetnie opisanego poradnika Help.  Znajdziemy tam bardzo dokładne opisy działania programu a także funkcji wraz z przykładami.

Jak zacząć?

Bezpłatne oprogramowanie VisiLogic ma taką samą wadę jak U90Ladder - otóż nie posiada wbudowanego symulatora. Aby zacząć przygodę ze sterownikami z serii V350 firmy Unitronics należy wyposażyć się fizycznie w dany sterownik oraz komputer PC. Z pomocą tutaj przychodzimy my, czyli Elmark Automatyka. Oferujemy możliwość bezpłatnego wypożyczenia dowolnego urządzenia do testów/nauki na okres 2 tygodni oraz pełne wsparcie techniczne. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie sprawdzić rzeczywistą pracę urządzenia a nie "jakiś" nieszczęsny kod w postaci symulatora. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.elmark.com.pl/producenci/view/unitronics lub do kontaktu telefonicznego +22 541 84 60 a także mailowego sterowniki@elmark.com.pl.

Podsumowanie

Seria V350 to idealne rozwiązanie dla projektów, gdzie użytkownik ma większe wymagania, co do HMI. Znajdzie on zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest większy i dotykowy ekran a możliwości obliczeniowe i komunikacyjne są bardzo duże. Dzięki kombinacji aż dziesięciu modułów I/O otrzymujemy szeroki wachlarz zastosowań. Dzięki wbudowanemu zegarowi czasu rzeczywistego RTC jesteśmy w stanie kontrolować system z dokładnością co do roku, miesiąca, dnia, godziny, minuty a nawet sekundy. niezależnie od tego czy maszyna była wcześniej włączona. Łącząc całą serię sterowników z serii V350 z możliwościami VisiLogic otrzymujemy gotowe rozwiązanie do nawet najbardziej zaawansowanych systemów sterowania.

Komentarze