Informacje produktowe /

Sterownik PLC z graficznym HMI - seria V120

15.09.2019 Producent: MOXA Zastosowanie:
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski Inne artykuły tego autora
PLC+HMI V120 Unitronics

Wstęp

W przypadku, gdy użytkownik potrzebuje bardzo odpornego na warunki atmosferyczne sterownika PLC z panelem HMI to najlepszym rozwiązaniem będzie seria V120. Posiada ona wbudowany graficzny panel HMI o przekątnej 2,7'' o rozdzielczości 128 x 64 zamknięty jest w jednej, integralnej obudowie o stopniu ochrony IP65. Sterownik PLC jest zaimplementowany wewnątrz urządzenia i charakteryzuje się m.in. krótkim czasem skanu programu (ok 80µs na jednokilobitową operację) jak również sporą ilością na pamięć programu (448kB). Dzięki graficznemu wyświetlaczowi HMI mamy możliwość interakcji z użytkownikiem. Możemy wyświetlać lub edytować wszelkiego rodzaju zmienne binarne a także liczbowe (w tym zegarowe!) a także wykonywać zaawansowane grafiki.

Dodatkowo programowanie PLC a także HMI odbywa się w bardziej zaawansowanym środowisku programistycznym - VisiLogic.

 

Budowa

Rys.1. V120 z 2,7 calowym wyświetlaczem HMI firmy Unitronics.

Możemy wyróżnić 10 różnych modeli serii V120 różnice się tylko i wyłącznie rodzajem oraz ilością I/O. Są one oczywiście zintegrowane w jednej obudowie.

Wymiary sterownika to 96 x 96 x 64 mm i są niezależne od wybranego modułu I/O. Sterowniki PLC z serii V120, dzięki tylnej obudowie mają możliwość montażu panelowego za pomocą zacisków mocujących dołączonych do każdego zestawu . Co więcej V120 posiada możliwość montażu urządzenia na szynę DIN (35mm). W przypadku montażu panelowego otrzymujemy stopień ochrony IP65. Przy montażu na szynie DIN już "tylko" IP20.

Komunikacja

Sterowniki PLC z serii V120 wyposażone są w dwa porty RS232/485. Służą one do programowania jak i komunikacji z komputerem PC lub z innymi urządzeniami lub modemami GSM/GPRS. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy możliwość wymiany danych z innymi urządzeniami wyposażonymi w komunikację Modbus RTU (RS232 lub RS485). W sieci tej może pracować jako Master lub Slave. Dużą zaletą tej serii sterowników PLC firmy Unitronics jest to, że mogą również wysyłać i odbierać dowolne ramki. Dużą zaletą tej serii sterowników PLC firmy Unitronics jest to, że mogą być rozszerzone o lokalne moduły I/O za pomocą adapterów EX-… (oprócz EX-RC1). Niektóre modele, zakończone literką C na końcu, wyposażone są również w port CAN. Można go wykorzystać do komunikacji z urządzeniami CANopen Slave lub za pomocą protokołu UniCAN rozszerzyć sterownik o zdalne moduły I/O za pomocą EX-RC1.

Sterowniki V120 posiadają również możliwość komunikacji z modemami GSM jak również GPRS. W swojej ofercie posiadamy dwa takie modele,  GSM-KIT-16J - do komunikacji w sieci 2G a także GSM-KIT-17J-3G do komunikacji w sieci 3G. Dzięki połączeniu GPRS możemy sterować maszyną zdalnie, znając adres IP karty SIM użytej do komunikacji. Jest to jednak również temat na oddzielny artykuł.

Oprogramowanie

Innymi, nie mniej ważnymi cechami urządzeń serii V120 to wymagane zasilanie 24V dc a także w pełni darmowe środowisko programistyczne. Jest ono do ściągnięcia ze strony producenta.
VisiLogic to zaawansowane narzędzie do obsługi logiki programu dla sterownika PLC, wbudowanych modułów I/O oraz konfiguracji wyświetlacza HMI. Dzięki wykorzystaniu wspólnej pamięci nie ma potrzeby "udostępniać" zmiennych do każdego z elementów. Język programowania w VisiLogic to Function Block Ladder (FBLD), czyli tzw. "drabinka" z elementami w postaci bloków funkcyjnych. Takie rozwiązanie łączy prostotę LD (program wygląda jak schemat elektryczny) wraz z dużymi możliwościami FB.

VisiLogic - oprogramowanie dedykowane dla serii V120

Rys.2. Okno programu VisiLogic dedykowanego dla serii V120.

Jak widzimy doskonale na rys.2. środowisko to jest bardzo przejrzyste jak również intuicyjne. Nawet najbardziej początkujący programista nie będzie miał żadnych problemów z odnalezieniem wszelkich informacji oraz funkcji. Chcielibyśmy zauważyć, że oprogramowanie firmy Unitronics ma potężną przewagę nad konkurencją w postaci świetnie opisanego poradnika Help.  Znajdziemy tam bardzo dokładne opisy działania programu a także funkcji wraz z przykładami.

Jak zacząć?

Bezpłatne oprogramowanie VisiLogic ma taką samą wadę jak U90Ladder - otóż nie posiada wbudowanego symulatora. Aby zacząć przygodę ze sterownikami z serii V120 firmy Unitronics należy wyposażyć się fizycznie w dany sterownik oraz komputer PC. Z pomocą tutaj przychodzimy my, czyli Elmark Automatyka. Oferujemy możliwość bezpłatnego wypożyczenia dowolnego urządzenia do testów/nauki na okres 2 tygodni oraz pełne wsparcie techniczne. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie sprawdzić rzeczywistą pracę urządzenia a nie "jakiś" nieszczęsny kod w postaci symulatora. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.elmark.com.pl/producenci/view/unitronics lub do kontaktu telefonicznego +22 541 84 60 a także mailowego sterowniki@elmark.com.pl.

Podsumowanie

Seria V120 to idealne rozwiązanie dla prostych układów sterowania w przemyśle oraz domu, gdzie wymagana jest większa odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki kombinacji aż dziesięcu modułów I/O otrzymujemy szeroki wachlarz zastosowań. Dzięki wbudowanemu zegarowi czasu rzeczywistego RTC jesteśmy w stanie kontrolować system z dokładnością co do roku, miesiąca, dnia, godziny, minuty a nawet sekundy. niezależnie od tego czy maszyna była wcześniej włączona. Pomimo małych gabarytów sterowników z serii V120 oraz możliwościami VisiLogic mogą być one używane do najbardziej zaawansowanych systemów sterowania.

Komentarze