Studia przypadków / Sterowanie i akwizycja danych

Symulator połowu ryb

27.08.2020 Producent: UNITRONICS Zastosowanie:
Wizerunek autora
Symulator połowu ryb

Eksponat interaktywny - Symulator połowu ryb

Trzonem działalności firmy SolidChip są nowatorskie opracowania w elektronice, których inspiracją są konkretne rynkowe wdrożenia. Ich głównym celem jest produkcja modułów automatyki przemysłowej oraz zaawansowanych urządzeń automatyki konsumenckiej. W swoich produktach stosują najnowsze technologie elektroniczne i informatyczne. Dzięki nim, rozwiązania te zapewniają technologiczne nowatorstwo, a ceny gwarantują przyzwoitą konkurencyjność.

Sprzęt automatyki przemysłowej, obok wysokiej funkcjonalności, winien cechować się także absolutną niezawodnością. W rozwiązaniach SolidChip nie ma kompromisu pomiędzy jakością i ceną – nie wytwarzają urządzeń w ‘tańszej wersji’. Dzięki ich doświadczeniu produkowane przez nich moduły są solidne i niezawodne.Uzupełnieniem oferty są produkty firm: ADVANTECH, MOXA, UNITRONICS. Dzięki temu, klienci kupują kompleksowe rozwiązania w jednym miejscu.

Działanie eksponatu

Turysta chcący sprawdzić swe możliwości przy wyciąganiu sieci rybackich z morza, zanim wypłynie na głębiny może spróbować swych sił z symulatorem. Na ekranie komputera uruchomiona jest aplikacja multimedialna, w której należy wybrać wielkość połowu – mały, średni, duży. Po dokonaniu wyboru należy wciągać sieć wypełnioną rybami do kutra. Ciężar sieci, a więc siła oporu liny zależy od wybranej wielkości połowu. Im większy połów, tym większy opór. Tak to widzi turysta w Skarbnicy Wioski Rybackiej w Chłopach. Wygląd symulatora przedstawia zdjęcie poniżej.

 
                                                                                            \]  Fot. SMW Projekt

Czego turysta nie widzi ?

            Po wybraniu wielkości połowu, na ekranie komputera multimedialnego pokazywana jest wizualizacja wciągania sieci rybackich, a do sterownika PLC przekazywany jest przez sieć komputerową / protokół UDP rozkaz – co robić. Sterownik również przez UDP przekazuje aktualny status (poziom wyciągnięcia sieci, ewentualne błędy). Sterownik PLC Unitronics V130 steruje falownikiem wektorowym również  firmy Unitronics - UMI0015BEB1. Komunikacja PLC falownik odbywa się przez RS-485 z protokołem MODBUS RTU. Sterownik zadaje falownikowi komendy dotyczące maksymalnego momentu, prędkości, odczytuje status. Aktualny stan wyciągnięcia liny znany jest dzięki enkoderowi oraz wyłącznikowi krańcowemu, podłączonym do wejść PLC. Sterownik PLC dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu czasu rzeczywistego (RTOS), w określonym, krótkim czasie reaguje na aktualny stan maszyny – jest przewidywalny. Z tego powodu falownikiem nie może sterować bezpośrednio komputer z systemem Windows (który nie jest RTOS).

            Sterownik PLC V130 wyposażony jest w interfejs użytkownika (HMI – Human Machine Interface) w postaci ekranu graficznego oraz klawiatury. Pozwala to odczytywać status pracy ze sterownika, konfigurować większość parametrów bez użycia komputera. Program w sterowniku umożliwia ręczne uruchamianie zadań.

Zadanie SolidChip polegało na wytworzeniu oprogramowania sterownika PLC (w języku LADDER DIAGRAM – język drabinkowy). Rzut z ekranu aplikacji Visilogic (narzędzie do programowania sterowników) znajduje się na rysunku poniżej:

 

Oprogramowanie sterownika PLC powstało na zlecenie firmy „SMW Projekt” www.smwprojekt.pl

Dane wykonawcy projektu

SolidChip Tomasz Kozłowski
Niedziałka Druga, Olszowa 4
05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel.: 693-367-323
tk@solidchip.eu
www.solidchip.eu