System sterowania magazynem zbożowym

02.09.2020 Studia przypadków / Sterowanie i akwizycja danych
system-sterowania-magazynem-zbozowym-unitronics
Wizerunek autora
Kamil Kucharek
Producent: UNITRONICS
  • Zakłady przemysłowe

Dane wykonawcy projektu

Firma Arniko s.c z Ciechocinka wykonała system sterowania magazynem zbożowym w firmie Młyn Zbożowy Jan Rumaniec składającym się z 8 zbiorników płaskodennych po 2500 ton, 2 zbiorników lejowych po 500 ton, zbiornika szybkiej spedycji 150 ton, kosza przyjęciowego z elektrycznie regulowaną wydajnością, 23 przenośników poziomych, 7 przenośników pionowych, 16 wentylatorów, 28 zasuw i rozdzielaczy, czyszczalni oraz suszarni. Każde z urządzeń wyposażone w odpowiednie czujniki (ruchu, temperatury, przeciążenia). Do realizacji zadania wybrane zostały sterownki Unitronics USP-070-B10 z serii UniStream z odpowiednimi rozszerzeniami.

 Aplikacja steruje procesami technologicznymi przy magazynowaniu ziarna. Magazyn wykorzystuje ponad 50 urządzeń  wyposażonych w czujniki poprawnej pracy, kilkadziesiąt zasuw i rozdzielaczy odpowiednio kierujących przepływ ziarna, czujniki napełniania silosów, oraz czujniki temperatury ziarna. W sumie zainstalowano 304 cyfrowe wejścia/wyjścia, 4 I/O analogowe. W aplikacji wykorzystano m.in. funkcje w języku C, UDFB, formuły, własne kontrolki, wbudowany serwer WWW, komunikację z bazą danych SQL, komunikację e-mail, protokół MODBUS RTU oraz kontrolę dostępu.

Opis aplikacji:

Operator magazynu za pomocą przeglądarki WWW może sterować magazynem w trybie automatycznym. Po wybraniu operacji (załadunek, rozładunek, czyszczenie itp.) i biorących w niej udział zbiornikach naciska przycisk „start”, a system automatycznie ustawia drogę przepływu ziarna i załącza w odpowiedniej kolejności urządzenia, czuwa nad poprawnością przebiegu procesu i reaguje na sygnały napływające z czujników. Jednocześnie na magazynie może przebiegać do 3 procesów technologicznych np. załadunek, suszenie i rozładunek. O zdarzeniach o odpowiedniej klasie powiadamiani są użytkownicy o określonych przywilejach za pomocą poczty elektronicznej lub wiadomości SMS. Operator z odpowiednim poziomem dostępu ma również do dyspozycji tryb serwisowy dostępny z poziomu 7 calowego panelu operatorskiego pozwalający uruchamiać pojedyncze urządzenia czy całe procesy i sprawdzać ich stan.

Oprogramowanie sterownika PLC powstało na zlecenie firmy Agralex www.agralex.pl

ARNIKO s.c. Rafał Wierzbanowski, Marcin Nowak
Nowy Ciechocinek 23
87-720 Ciechocinek
Tel.: 607-839-509, 661-675-379
biuro@arniko.pl
www.arniko.pl

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!