Transmisja szeregowa za pośrednictwem sieci komórkowej

12.05.2021 How to / Komunikacja przemysłowa
Routery Advantech - Bezpośrednia komunikacja złącza szeregowego z modułem komórkowym
Wizerunek autora
Jarosław Molenda
Producent: Advantech
  • Zakłady przemysłowe
  • Energetyka
  • Woda i ścieki
  • Gaz i Paliwa

Infrastruktura szeregowa jest ciągle bardzo istotnym elementem przy budowę sieci przemysłowych. Nasze rouery umożliwiają swobodne przechodzenie z transmisji szeregowej na nowsze standardy komórkowe lub Ethernet. W poniższym artykule pokazujemy jak stworzyć taką komunikację z wykorzystaniem routera z serii SmartFlex. Jeżeli dodatkowo wymagana jest konwersja protokołów Modbua/TCP i Modbus/RTU to możliwe jest to poprzez dogranie dodatkowego modułu softwarowego.

1. W trybie pracy jako Client router umożliwia przesyłanie pakietów z portu szeregowego (w przykładzie RS-232) na dedykowany adres IP (118.163.119.138) i port TCP (2345). W tym przypadku dane ze sterownika PLC będą wysyłane do sieci komórkowej na adres publiczny. Jeżeli adres IP będzie zgodny z wewnętrznym adresem ethernetowym to router przekieruje transmisje na sieć lokalną.

Przy konfiguracji należy włączyć dostęp do portu szeregowego w zakładce Expansion port i ustawić odpowiednie parametry komunikacyjne dla RS-232. Wybieramy tryb pracy jako Client i przekierowujemy ruch na odpowiedni port IP i TCP.

Konfiguracja trybu Client

Ustawienie pinów w porcie RS-232 w routerze SmartFlex

 

2. W trybie pracy jako Server router nasłuchuje na dedykowanym porcie TCP (w przykładzie 4001) i przekierowuje pakiety z sieci komórkowej lub Ethernetu na magistralę szeregową do sterownika PLC. Jeżeli komunikacja odbywa się ze strony sieci komórkowej to router musi mieć nadany stały publiczny adres IP, który jest przypisany do karty SIM ze strony operatora. Po drugiej stronie wykorzystujemy linię RS-485 z urządzeniem odbiorczym.

Przy konfiguracji należy włączyć dostęp do portu szeregowego w zakładce Expansion port i ustawić odpowiednie parametry komunikacyjne dla RS-485. Wybieramy tryb pracy jako Server i definiujemy port TCP.

Konfiguracja trybu Server

Ustawienie pinów w porcie RS-485 lub RS-422 w routerze SmartFlex