Vision V1210 – Sterownik PLC z dużym panelem HMI

07.10.2020 Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Vision V1210 – Sterownik PLC z dużym panelem HMI
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski
Producent: UNITRONICS
 • Zakłady przemysłowe
 • Energetyka
 • Woda i ścieki

Wstęp

Sterownik PLC z dotykowym panelem HMI o przekątnej 12,1 cala - V1210-T20BJ to ostatni ze sterowników tzw. "rozszerzonych". Charakteryzuje się on zdecydowanie zwiększonymi możliwościami niż "standardowe" sterowniki Unitronics. Spora ilość pamięci sterownika, możliwość obsługi Web Servera, to tylko niektóre z tych różnic. V1210 posiada wbudowany kolorowy oraz dotykowy panel HMI o rozdzielczości 800 x 600 px (SVGA). Zamknięty jest on w jednej, integralnej obudowie o stopniu ochrony IP65. Sterownik PLC jest zaimplementowany wewnątrz urządzenia i charakteryzuje się m.in. jednym z najszybszych czasów skanu programu (ok. 9µs na jednokilobitową operację) jak również sporą ilością na pamięć programu (2MB). Dodatkowo posiada aż 32MB pamięci na grafiki oraz 1MB pamięci na własne czcionki. Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi HMI mamy możliwość interakcji z użytkownikiem. Głównie, możemy  wykonywać m.in. zaawansowane grafiki (w tym animacje).

Dodatkowo programowanie PLC oraz HMI odbywa się w zaawansowanym środowisku programistycznym - VisiLogic.

 

Budowa V1210-T20BJ

V1210-T20BJ

Rys.1. V1210 z 12,1 calowym wyświetlaczem HMI firmy Unitronics.

Wymiary sterownika to 313,1 x 244,6 x 59,1mm oraz waga to 1,7kg. Posiada również możliwość montażu panelowego za pomocą zacisków mocujących dołączonych do każdego zestawu .W przypadku montażu panelowego otrzymujemy stopień ochrony IP65.

Model V1210-T20BJ nie posiada wbudowanych żadnych wejść/wyjść fizycznych. Dołożenie takich modułów jest możliwe na cztery sposoby:

 1. moduł SNAP , czyli moduł montowany na "plecach" sterownika
  V570 + SNAP
 2. lokalne moduły rozszerzeń, podłączane do portu EXP.PORT w sterowniku poprzez jeden z adapterów EX-... (oprócz EX-RC1) IO
 3. zdalne moduły rozszerzeń UniCAN ,podłączane do portu EXP.PORT w sterowniku poprzez jeden z adapterów EX-... (oprócz EX-RC1)
  V570 - EX-RC1
 4.  Remote I/O podłączane przez port Ethernetowy
  Remote I/O

Komunikacja V1210

V1210-T20BJ wyposażony jest w dwa, niezależne porty RS232/485, port CAN – do obsługi zdalnych modułów I/O (UniCAN) lub CANopen oraz miniUSB. Porty szeregowe oraz miniUSB służą do programowania oraz komunikacji z komputerem PC lub z innymi urządzeniami lub modemami GSM/GPRS (tylko RS232/485). Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy możliwość wymiany danych z innymi urządzeniami wyposażonymi w komunikację Modbus RTU (RS232 lub RS485). W sieci tej sterownik może pracować jako Master lub Slave. Dużą zaletą również tej serii sterowników PLC firmy Unitronics jest to, że mogą również wysyłać i odbierać dowolne ramki.

Sterownik PLC możemy rozszerzyć o dodatkowy port (#3) RS232/485,  RS232/485 izolowany, lub port Ethernetowy.

V1210-T20BJ posiada również możliwość komunikacji z modemami GSM oraz GPRS. W swojej ofercie posiadamy dwa takie modele,  GSM-KIT-16J - do komunikacji w sieci 2G a także GSM-KIT-17J-3G do komunikacji w sieci 3G.

Dzięki połączeniu GPRS możemy sterować maszyną zdalnie, znając adres IP karty SIM użytej do komunikacji. Jest to jednak również temat na oddzielny artykuł.

Oprogramowanie

Innymi, nie mniej ważnymi cechami sterownika V1210-T20BJ to wymagane zasilanie 24V dc a także w pełni darmowe środowisko programistyczne. Jest ono do ściągnięcia ze strony producenta.
VisiLogic to zaawansowane narzędzie do obsługi logiki programu dla sterownika PLC, wbudowanych modułów I/O oraz konfiguracji wyświetlacza HMI. Dzięki wykorzystaniu wspólnej pamięci nie ma potrzeby "udostępniać" zmiennych do każdego z elementów. Język programowania w VisiLogic to Function Block Ladder (FBLD), czyli tzw. "drabinka" wraz z elementami w postaci bloków funkcyjnych. Takie rozwiązanie łączy prostotę LD (program wygląda jak schemat elektryczny) wraz z dużymi możliwościami FB.

Okno programu VisiLogic dedykowanego dla V570

 

Rys.2. Okno programu VisiLogic dedykowanego dla V1040-T20B.

Dodatkowo mamy również możliwość obsługi falowników (VFD), serwonapędów oraz modułów Remote I/O firmy Unitronics. Jak widzimy doskonale na rys.2. środowisko to jest bardzo przejrzyste jak również intuicyjne. Nawet najbardziej początkujący programista nie będzie miał żadnych problemów z odnalezieniem wszelkich informacji oraz funkcji. Chcielibyśmy zauważyć, że oprogramowanie firmy Unitronics ma potężną przewagę nad konkurencją w postaci świetnie opisanego poradnika Help.  Znajdziemy tam bardzo dokładne opisy działania programu a także funkcji wraz z przykładami.

Jak zacząć?

Bezpłatne oprogramowanie VisiLogic ma taką samą wadę jak U90Ladder - otóż nie posiada wbudowanego symulatora. Aby zacząć przygodę ze sterownikiem V1210-T20BJ firmy Unitronics należy wyposażyć się fizycznie w dany sterownik oraz komputer PC. Z pomocą tutaj przychodzimy my, czyli Elmark Automatyka. Oferujemy możliwość bezpłatnego wypożyczenia dowolnego urządzenia do testów/nauki na okres 2 tygodni oraz pełne wsparcie techniczne. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie sprawdzić rzeczywistą pracę urządzenia a nie "jakiś" nieszczęsny kod w postaci symulatora. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.elmark.com.pl/producenci/view/unitronics lub do kontaktu telefonicznego +22 541 84 60 a także mailowego sterowniki@elmark.com.pl.

Podsumowanie

V1210-T20BJ to idealne rozwiązanie dla projektów, gdzie użytkownik ma wysokie wymagania, co do dużej wielkości HMI. Znajdzie on zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest bardzo duży i dotykowy ekran a możliwości obliczeniowe i komunikacyjne są bardzo duże. Dzięki kombinacji aż ośmiu modułów SNAP oraz niezliczonej ilości rozszerzeń I/O otrzymujemy szeroki wachlarz zastosowań. Dzięki wbudowanemu zegarowi czasu rzeczywistego RTC jesteśmy w stanie kontrolować system z dokładnością co do roku, miesiąca, dnia, godziny, minuty a nawet sekundy. niezależnie od tego czy maszyna była wcześniej włączona. Łącząc V1210-T20BJ z dużymi możliwościami VisiLogic otrzymujemy gotowe rozwiązanie do nawet najbardziej zaawansowanych systemów sterowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!