Pomiary i akwizycja danych w systemach IoT

16.09.2015 How to, Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Moduły I/O WISE-4000 - Pomiary i akwizycja danych w systemach IoT
Wizerunek autora
Jarosław Molenda
Producent: Advantech
  • Zakłady przemysłowe
  • Inteligentne miasta

     Firma Advantech staje się światowym liderem w urzeczywistnianiu idei Internetu Rzeczy. Intensywny rozwój inteligentnych rozwiązań pozwala na całościową integrację sterowania z systemami informatycznymi. Szacuje się, że do 2020 roku liczba urządzeń podłączonych do globalnej sieci wzrośnie nawet do 50 mld (z około 15 mld obecnie). Mieszczą się w tym wszelkiego rodzaju urządzenia domowe, komputery, oraz wszelkiego rodzaju aparatura przemysłowa. Moduły WISE, w pełni obsługiwane przez sieć i pozwalające użytkownikom na takiż dostęp, idealnie wpisują się w ten trend. Wraz z wykorzystaniem np. w pełni webowego oprogramowania SCADA WebAccess, pozwolą na zdalny dostęp nawet z drugiego końca świata (oczywiście, odpowiednio zabezpieczony).

Komunikacja przez sieć i serwer webowy

Moduły WISE, zależnie od modelu, pozwalają na komunikację przewodową (Ethernet) lub bezprzewodową (Wi-Fi). Każde z urządzeń z serii posiada wbudowany serwer webowy. Takie rozwiązania pojawiają się również u konkurencji. Jednak w przeciwieństwie do produktów innych firm, poza prostym monitoringiem, tutaj zaimplementowany został pełen interfejs konfiguracyjny. Pozwala to na kompleksową obsługę nawet poprzez urządzenia mobilne działające w tej samej sieci. Dzięki wykorzystaniu HTML5, taki dostęp do modułu można uzyskać ze wszystkich przeglądarek internetowych będących na rynku. Uzyskane w ten sposób połączenie jest oczywiście odpowiednio zabezpieczone, co uniemożliwia dostęp ze strony nieuprawnionych użytkowników (w przeciwieństwie np. do typowej transmisji protokołem Modbus, gdzie nie ma możliwości zabezpieczenia ani przesyłu bezprzewodowego). Kolejnym atutem jest wspieranie JavaScript.

Dla użytkowników IT, nieobytych w typowo przemysłowych protokołach (jak Modbus) przygotowano dedykowane rozwiązania. Usługi RESTful pozwalają na łatwą integrację w systemach webowych – są w pełni kompatybilne z popularnymi interfejsami IT, takimi jak: HTTP, URL, XML. Dzięki temu moduły WISE są rozwiązaniem idealne dla świata IoT.

Data logger

Każdy z modułów posiada wbudowany data logger, pozwalający na zapis danych pomiarowych z określoną częstotliwością. Ilość próbek sięga do 45 000 (z możliwością cyklicznego nadpisywania, w przypadku zapełnienia pamięci). Regulując odpowiednio częstotliwość zapisu, przy wolnozmiennych procesach jedno urządzenie może więc zapisać informację np. o tygodniowym cyklu pracy. Jak przystało na produkty dedykowane Industry 4.0, dostęp do takiej bazy można uzyskać nawet z poziomu urządzeń mobilnych.

Zastosowanie I/O

Warto wspomnieć również o typowej funkcjonalności modułów rozproszonych wejść i wyjść, którymi w końcu dalej są WISE’y. Aktualnie dostępne modele wyposażone są w zestawy 4 wejść i 4 wyjść, zależnie od modelu: cyfrowych, analogowych lub przekaźnikowych (wyjścia). Wejścia cyfrowe mogą pracować w trybach wet/dry contact, do tego możliwy jest pomiar częstotliwości (aż do 3 kHz). Z kolei wyjścia cyfrowe (typu otwarty kolektor) dają możliwość generowania sygnalu pulsacyjnego (do 1k kHz). Dla typowo przemysłowych zastosowań komunikują się po bardzo popularnym i uniwersalnym protokole Modbus/TCP – wtedy przydatna może okazać się możliwość swobodnego konfigurowania rejestrów. Bardzo szeroki zakres dopuszczalnej temperatury pracy, od -40 do 70 °C, gwarantuje stabilne działanie w nawet trudnych warunkach przemysłowych.