Poprzez implementację prostego serwera www, dla modułów występujących w serii ADAM-6200, producent przewidział między innymi możliwość korzystania z urządzeń za pośrednictwem zgodnej z HTML5 przeglądarki internetowej (za pośrednictwem komputera, tabletu czy nawet smartfona). Po wpisaniu do pola adresowego przeglądarki adresu IP modułu i po prawidłowym zalogowaniu (wymagane jest podanie hasła ustawianego za pomocą programu narzędziowego AdamApax .NET Utility) uzyskujemy widok fabrycznie wgranej do urządzenia prostej strony www, pozwalającej na wgląd w aktualne stany we/wy (wraz z krótkim trendem graficznym) oraz ewentualne wysterowanie poszczególnych wyjść (w zależności od typu modułu).
Ale prześledźmy krok po kroku "co, jak i dlaczego":
1. "Fabryczna" strona modułu uwzględnia wszystkie kanały pomiarowe, nawet te wyłączone - co czasem jest zbędne i może powodować zmniejszenie czytelności. Dlatego w naszym "projekcie" ograniczymy się tylko do sygnałów w danym zagadnieniu istotnych.
2. "Fabryczna" strona modułu wyświetla bezpośrednio wartości poszczególnych sygnałów. Informacja typu 6.712V czy 5.098mA nie jest zbyt oczywista - interesować nas będa przecież rzeczywiste wartości wielkości fizycznych. Dlatego w naszym "projekcie" uwzględnimy skalowanie, zgodne z charakterystyką podłączonych przetworników obiektowych.
3. Prosty schemat synoptyczny (tutaj przykładowo zbiornik z dopływem i trzema punktami odbioru) przygotowujemy w dowolnym programie graficznym, zapisujemy jako plik jpg/png i wstawiamy bezpośrednio do źródłowego pliku HTML (z wykorzystaniem kodowania Base64).
4. Dla każdego z istotnych tu sygnałów:
- wypełniamy wartości w tablicy AI (opis, jednostka, wartości potrzebne do skalowania sygnał->wielkość fizyczna)
- tworzymy element "canvas" (umieszczony na naszym schemacie w odpowiednim miejscu)
- za pomocą przygotowanej funkcji Label1 jednorazowo umieszczamy na nim tekst z opisem
5. Cyklicznie, w funkcji "GetValues()":
- za pomocą ajax'owego wywołania "GET /analoginput/all/value" pobieramy aktualne wartości z wszystkich kanałów pomiarowych
- zwracane w formie znaczników XML, z wartościami HEX odpowiadającymi 16-to bitowym rejestrom WORD
- następnie dla wszystkich zadeklarowanych w tablicy AI:
- obliczamy rzeczywistą wartość wielkości fizycznej (AI[ch]['value'])
- na przyporządkowanym doń elemencie "canvas" (AI[ch]['ctx']) wyrysowujemy miernik analogowy
- za pomocą przygotowanych funkcji AnalogMeter1/2/3).
I to już wszystko. Wynikowy kod w postaci pliku o rozmiarze 77kb wgrywamy do pamięci modułu za pomocą programu narzędziowego, w przeglądarce wpisujemy adres IP naszego modułu ADAM-6217 oraz podajemy hasło dostępu. I uzyskujemy wgląd w aktualne dane fragmentu naszej instalacji.