How to, Informacje produktowe /

Zintegrowany PLC z HMI idealny dla sektora OEM

03.09.2019 Producent: UNITRONICS Zastosowanie:
Wizerunek autora
Zintegrowany PLC z HMI idealny dla sektora OEM

PLC bez wyświetlacza HMI występuje bardzo rzadko, dlatego też nie można się dziwić że zintegrowane urządzenia zyskują na popularności. Umieszczenie PLC oraz HMI w jednej obudowie pozwala na duże oszczędności oraz eliminuje wiele kłopotów podczas pracy maszyny. Najczęściej producenci maszyn decydują się na takie rozwiązanie tam, gdzie potrzebny jest nieduży sterownik PLC (z małą ilością punktów wejść/wyjść) oraz prosty wyświetlacz do wprowadzania drobnych zmian.

Najważniejsze zalety

Mało miejsca na sterownik oraz cena, to najczęstsze problemy z którym borykają się producenci maszyn. Zwykle kupno jednego, zintegrowanego urządzenia jest dużo bardziej korzystne cenowo, niż kupno 2 oddzielnych komponentów. Natomiast próbując zminimalizować wymiary swojego urządzenia, oszczędności szuka się w każdym miejscu. Skoro oba urządzenia mają być ze sobą połączone bezpośrednio, umieszczenie ich w jednej obudowie jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Dzięki temu nie musimy gospodarować miejsca na 2 osobne urządzenia. Dochodzi do tego zmniejszona ilość kabli potrzebnych do połączenia urządzeń. W tym momencie prowadzimy jedynie kable sygnałowe, pomijając przewody do komunikacji, co w wielu wypadkach może być niezwykle wygodne. Przekłada się to na zredukowanie ryzyka wystąpienia błędu, ponieważ to łączenia są zwykle najbardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo, komunikacja między urządzeniami najczęściej jest jednym z najbardziej kapryśnych i problematycznych elementów. Rezygnacja ze stosowania komunikacji w projekcie potrafi oszczędzić wiele kłopotów i nerwów podczas tworzenia aplikacji.

 

Software i debugowanie

Jedną z największych zalet tych urządzeń jest jeden, dedykowany software do programowania obu urządzeń. Podczas pisania aplikacji, od razu konfigurujemy logikę, wizualizację oraz inne dodatkowe funkcje PLC, a także HMI. Warto zaznaczyć, że przy pisaniu aplikacji korzystamy z jednej bazy zmiennych, więc bez problemu potrafimy te same dane wykorzystać i w programie drabinkowym, wizualizacji, czy też na ekranach web serwera. Te cechy bardzo ułatwiają programowanie dla każdego inżyniera aplikacji. Korzystanie z jednej bazy zmiennych niesie ze sobą kolejną, bardzo ważną zaletę. Mianowicie jest to możliwość debugowania oraz podgląd pracy sterownika. Przy zastosowaniu ekranu HMI oraz sterownika PLC oddzielnie, z panelu możemy jedynie podejrzeć status ekranu HMI. Do podglądu pracy PLC, musimy się już podłączyć komputerem. W niektórych aplikacjach, gdzie sterownik jest głęboko schowany, może okazać się to uciążliwe. Dzięki zintegrowanemu urządzeniu, poprzez ekran możemy podejrzeć pracę całego układu. Jest to bardzo wygodne przy diagnozie błędu całej maszyny.

 

UniApps
UniApps - Ekran serwisowy sterowników serii UniStream

 

Dlaczego dla OEM?

W dzisiejszych czasach OEM-owcy nieustannie szukają rozwiązań, które wyróżnią ich produkt na tle konkurencji. Poprzez oszczędność miejsca oraz zmniejszenie ceny dzięki zastosowaniu zintegrowanego urządzenia, dużo łatwiej jest promować swój produkt u klientów końcowych. Dodatkowo łatwość w diagnozie oraz konfiguracji zdecydowanie przyspiesza wypuszczenie gotowego produktu na rynek.

 

Pierwsze PLC+HMI – Unitonics

To właśnie Unitronics jako pierwszy stworzył sterownik PLC z wbudowanymi panelem HMI. Poprzez ciągły rozwój, od 1989 roku rodzina tych produktów rozrosła się do bardzo dużych rozmiarów. Lata doświadczenia spowodowały to, iż są niekwestionowanym liderem na rynku tych urządzeń. Teraz sterowniki PLC+HMI od Unitronics obsługują nie tylko prostą logikę i wizualizację, ale także oferują wiele możliwości zdalnego dostępu, języki SQL oraz MQTT, streaming wideo oraz wiele innych ciekawych i zaawansowanych funkcji. Jeżeli chcesz wypróbować, czy sterownik Unitronics jest dla Ciebie, wystarczy że się z nami skontaktujesz.

Komentarze