Zrób to sam – zrobotyzowana paletyzacja na ponad dwa metry!

26.01.2021 Informacje produktowe / Robotyzacja
Robotiq, paletyzer
Wizerunek autora
Jakub Stańczak
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Coboty Universal Robots sprawdzają się idealnie jako zastępstwo człowieka w żmudnych, powtarzalnych i mało twórczych zadaniach. Jednym ze sztandarowych przykładów aplikacji, które świetnie nadają się do robotyzacji z użyciem cobotów jest paletyzacja. O możliwościach programowania paletyzacji pisaliśmy już   na naszym blogu, a także opowiadaliśmy w Magazynie Robotów.

Maksymalna wysokość palety

Roboty Universal Robots mają zasięg do 1,3 metra po promieniu. Stąd czasami rodzą się wątpliwości, czy zastosowanie cobota wystarczy w przypadku gdy wysokość palety sięga ok. 2 metrów. Po pierwsze – roboty UR10 i UR10e są dedykowane do aplikacji paletyzacji. Mają zasięg, który wystarcza aby sięgnąć w każde miejsce europalety czy też palety przemysłowej. Po drugie – jeżeli brakuje zasięgu na wysokości wtedy często wspomagamy się dodatkową, siódmą osią. W przypadku paletyzacji jest to najczęściej podnośnik.

Taki podnośnik umożliwia układanie palet nawet powyżej dwóch metrów. Ta wysokość różni się dla różnych rozwiązań. Przykładowo, dla rozwiązania firmy Robotiq jest to 2,2 metra. Rozwiązanie to ma ponadto inne, unikalne cechy i to jemu poświęcony jest ten artykuł.

Robotiq Palletizing Solution – zawartość zestawu

Firma Robotiq, producent bardzo dobrej jakości osprzętu i oprogramowania do robotów Universal Robots, postanowił stworzyć gotowy zestaw do paletyzacji. W jego skład wchodzi: siódma oś wraz z czujnikami palet i oświetleniem ostrzegawczym, przyssawkowy chwytak wraz z przedłużeniem wysięgu, oprogramowanie oraz akcesoria montażowe.

Robotiq postanowił jako jeden z pierwszych producentów skonstruować paletyzer „plug and play”. To podejście nie wymaga posiadania przez wdrażającego zaawansowanej wiedzy mechanicznej czy konstruktorskiej. Wszystkie najważniejsze elementy systemu są dostarczane użytkownikowi wraz z robotem Universal Robots.

Synchronizacja ruchu siódmej osi z ruchem robota

Programowanie paletyzera Robotiq jest nieco łatwiejsze niż programowanie robota Universal Robots przy pomocy szablonu paletyzacji. Nowością jest podawanie rozmiaru pudełka, palety oraz graficznego rozłożenia pudełek na palecie. To powoduje, że programowanie paletyzacji staje się jeszcze bardziej intuicyjne.

Ułatwienie programowania robotów poprzez sprowadzenie go do absolutnego minimum sprawia, że ruch siódmej osi jest automatycznie zsynchronizowany z ruchem robota. Ten fakt natomiast pozwala na wdrażanie paletyzera Robotiq bez specjalistycznej wiedzy. Tym bardziej, że producent zapewnia całą masę materiałów na swojej stronie.

Bezpieczeństwo zrobotyzowanego stanowiska

Materiały dotyczące paletyzera nie sprowadzają się jedynie do opisu programowania robota oraz siódmej osi. Robotiq zapewnia także całkiem sporą dozę wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa zrobotyzowanych systemów z cobotami. Te materiały mogą być bardzo pomocne przy przeprowadzeniu analizy ryzyka.

Producent postawił na dzielenie się wiedzą ze swoimi klientami promując w ten sposób podejście typu „zrób to sam”. Dostarczając niezbędne komponenty wraz z szerokim opisem i poradnikami, Robotiq umożliwia wdrożenie paletyzera z robotem Universal Robots bez ingerencji podwykonawców. W tym celu mogą także pomóc certyfikowane szkolenia z zakresu programowania robotów Universal Robots.

Wymiary pudełek i wydajność

Podsumowując, Robotiq Palletizing Solution jest to ciekawy produkt, który wpasowuje się w niszę pomiędzy dotychczasowe rozwiązania. Łączy w sobie cechy paletyzerów dostarczanych pod klucz przez integratorów z cechami zwykłej siódmej osi, której ruch nie zawsze jest zsynchronizowany z ruchem robota.

Rozwiązanie to pozwala na paletyzowanie do 13 kartonów na minutę (w zależności od ich masy), o wymiarach od 50 x 50 x 50 mm. Pozwala na paletyzowanie naraz dwóch europalet lub palet przemysłowych. To wraz z łatwym programowaniem zestawu pozwala na rozważenie zestawu firmy Robotiq jako potencjalne rozwiązanie kwestii robotyzacji aplikacji paletyzacji.

 

Zapytaj o audyt

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!