Projekt inteligentnej szklarni, która ogranicza ilość odpadów i zwiększa efektywność na farmach w Hiszpanii

12.10.2021 Studia przypadków / Sterowanie i akwizycja danych
Projekt inteligentnej szklarni, która ogranicza ilość odpadów i zwiększa efektywność na farmach w Hiszpanii
Wizerunek autora
Jarosław Molenda
Producent: Advantech
  • Zakłady przemysłowe
  • Energetyka
  • Woda i ścieki
  • Gaz i Paliwa

Na nadmorskich równinach regionu Provincia de Almeria w południowej Hiszpanii znajdują się szklarnie o powierzchni 31 000 hektarów. Obiekty te wytwarzają 3,5 mln ton owoców i warzyw rocznie i należą do największych dostawców owoców i warzyw w Europie. Rolnicy w tym suchym regionie uzyskują zaledwie 213 mm opadów rocznie i zarządzają niedoborami wody przy użyciu technologii nawadniania kroplowego. Warunki te spowodowały przeniesienie produkcji rolnej do szklarń, w których rolnicy wdrażają inteligentne aplikacje IoT w celu zwiększenia produkcji i optymalizacji wzrostu roślin.

Firma Advantech rozpoczęła wsparcie dla hiszpańskich rolników w 2018 roku, łącząc SI z rozwiązaniami IoT dla potrzeb szklarń. Rozwiązania Advantech pomogły hiszpańskim rolnikom w pełnym wykorzystaniu inteligentnych technologii przy jednoczesnym spełnieniu celów odpowiedzialności społecznej związanych ze zrównoważonym rolnictwem i prawem pracy.

Inteligentne zarządzanie dla rolnictwa szklarniowego

Projekt został uruchomiony w odpowiedzi na zapotrzebowanie na inteligentne aplikacje IoT dużych spółek rolnych z sektora rolnictwa szklarniowego Almerii. Lokalny integrator systemów, który specjalizuje się w technologiach szklarniowych, uruchomił inteligentny system prognozowania wzrostu w 2018 r. System ten integruje technologię łączności bezprzewodowej IoT firmy Advantech, która umożliwia rolnikom błyskawiczne gromadzenie danych o środowisku i wzroście roślin ze szklarni w czasie rzeczywistym.

Dane ze szklarń są wysyłane do centralnego systemu w siedzibie spółki do analizy. Następnie system pomaga szacować wartości czasu i wielkości produkcji dla poszczególnych szklarń i roślin. Umożliwia to kierownikom planowanie z wyprzedzeniem harmonogramów produkcji dla zakładów przetwórstwa i logistyki. To z kolei pomaga ograniczać ilość odpadów i zwiększać wydajność pracowników na farmie. System dokładnie szacuje wielkość produkcji, co umożliwia operatorom szklarń dostarczenie plonów od razu po żniwach i przygotowanie usług logistycznych. Pomaga to także koordynować linie produkcyjne i zasoby ludzkie zakładach przetwórstwa, co zapobiega marnotrawstwu i gniciu plonów.

Ponadto system gromadzi długoterminowe informacje związane z łańcuchem dostaw, których rolnicy mogą używać do prognozowania przyszłego popytu na rynku i tworzenia odpowiednich planów produkcji. Takie postępowanie zapobiega nadprodukcji i powiązanym spadkom cen, gwałtownym wyprzedażom i porzucaniu plonów. Umożliwia także dokładne prognozowanie zapotrzebowania na pracę i pomaga kierownikom szklarni optymalizować alokację zasobów ludzkich, co ogranicza problemy z zarządzaniem pracownikami. Ponadto oferuje pewność pracownikom, gwarantując pracę po zatrudnieniu.

Korzyści z przyjęcia inteligentnych rozwiązań IoT firmy Advantech

W tej aplikacji Advantech przyczynił się stworzenia inteligentnego systemu łańcucha dostaw dla hiszpańskich szklarń współpracujących z lokalnymi zespołami sprzedażowymi Advantech Europe. Możliwość obliczenia przydziału wody do nawodnienia pomaga oszczędzać wodę, a jednocześnie wykorzystywać tylko odpowiednią ilość wymaganego nawozu, oszczędzać zasoby i ograniczać koszty. Te zalety pozwalają klientom spożywać wysokiej jakości owoce i warzywa w przystępnej cenie. Ponadto system wspiera zrównoważony rozwój w tym ważnym sektorze europejskiego rolnictwa.

Firma Advantech uważa, że rolnictwo w Almerii to dopiero pierwszy krok do rozpowszechnienia rozwiązań IoT w kolejnych krajach. Szerokie stosowanie aplikacji inteligentnego rolnictwa umożliwia osiąganie celów produkcji żywności, a także ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej – korzyści dla każdego.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!