Cobot – czym różni się od standardowego robota przemysłowego?

16.02.2021 Informacje produktowe / Robotyzacja
cobot
Wizerunek autora
Maciej Antosiuk Były pracownik Elmark Automatyka S.A.
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Cobot to powszechnie przyjęte w branży określenie przemysłowego robota współpracującego. Jego nazwa pochodzi z języka angielskiego od słów collaborative robot (tłum. robot współpracujący). Koncepcję tego urządzenia wymyśliła firma Universal Robots z Danii, pierwszy i największy producent cobotów na świecie. Czym różnią się one od tradycyjnych robotów przemysłowych? Jakie są wady i zalety cobotów? Kiedy warto je stosować? Czy cobot sprawdzi się w moim zakładzie przemysłowym? O tym dowiecie się Państwo w poniższym tekście.

zastosowania robotów URDo niedawna robotyzacja była zarezerwowana wyłącznie dla dużych zakładów produkcyjnych, głównie z branży automotive. Wynikało to z faktu, że wdrożenie robota było kosztowne, wymagało sporej ingerencji w funkcjonowanie linii produkcyjnej, a do obsługi robotów przemysłowych niezbędna była wykwalifikowana kadra. Widząc tę sytuację założyciele Universal Robots doszli do wniosku, że roboty powinny być łatwiejsze w programowaniu, bardziej dostępne dla mniejszych zakładów produkcyjnych i bezpieczniejsze dla człowieka.

Zgodnie z normą ISO 10218, aby robot mógł współpracować z człowiekiem musi posiadać kilka kluczowych cech. Po pierwsze powinien być wyposażony w możliwość awaryjnego zatrzymania, czyli tzw. przycisk E-stop. Dzięki temu kiedy sytuacja wydaje nam się niebezpieczna możemy przerwać pracę robota wciskając przycisk. Zatrzymanie awaryjne musi być monitorowane. Ponadto robot powinien mieć możliwość monitorowania prędkości i pozycji robota, a także w razie potrzeby ograniczania tych wartości. Trzecią ważną cechą jest możliwość ręcznego prowadzenia ramienia, np. poprzez wykorzystanie przycisku freedrive. Ostatnią z funkcji to opcja ograniczenia mocy i siły ramienia.

Szczegóły dotyczące cobotów opisuje z kolei specyfikacja techniczna TS 15066, w której omówiono dopuszczalne siły mogące oddziaływać na poszczególne części ciała człowieka. Normy nie są jednak obligatoryjne, a stanowią jedynie pewne zalecenia odnośnie tego jakie cechy powinno posiadać urządzenie. Obowiązkowa jest natomiast dyrektywa maszynowa 2006/42/we.

zastosowanie robotów URCobot Universal Robots spełnia wymienione wcześniej wymagania, dzięki wbudowanym 17-tu funkcjom bezpieczeństwa. Dzięki opcjom w zakładce Safety pozwala on ograniczyć prędkość ruchu ramienia cobota, siłę, która spowoduje zatrzymanie ramienia przy zderzeniu z przeszkodą, moment siły, pęd i moc. Ponadto możemy w łatwy i intuicyjny sposób wyznaczyć wirtualne płaszczyzny bezpieczeństwa wokół robota oraz ograniczyć kierunek narzędzia. Dzięki tym oraz wielu innym rozwiązaniom możemy w większości przypadków wdrożyć cobota bez wygrodzeń oraz klatek bezpieczeństwa. W standardowych robotach przemysłowych byłoby to niemożliwe.

Kolejną ważną cechą cobotów jest łatwość programowania. Dzięki graficznemu interfejsowi programowania proste aplikacje są w stanie przygotowywać nawet operatorzy bez wykształcenia technicznego. Aby ułatwić korzystanie z cobotów i podnieść poziom wiedzy wśród pracowników, oferujemy klientom certyfikowane szkolenia z programowania w Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Elmark Automatyka.

W porównaniu do tradycyjnych robotów przemysłowych, coboty są znacznie bardziej elastyczne we wdrożeniu – jednego dnia mogą np. obsługiwać maszynę CNC, a następnego jesteśmy w stanie przestawić je do obsługi prasy krawędziowej. Wystarczy zmienić program oraz przenieść ramię, które waży maksymalnie 33 kg. Dla porównania, masa robotów przemysłowych często przekracza 1 tonę i niejednokrotnie wymagają one kotwienia do podłogi.

Rodzina cobotów Universal Robots

Tym w czym z pewnością coboty są słabsze jest udźwig, zasięg i wydajność. W przypadku rozwiązań Universal Robots maksymalny udźwig ramienia sięga 16 kg, zasięg 1300 mm w promieniu, zaś osiągane prędkości nie będą przekraczały 3 m/s. Nie będziemy mogli nimi spawać skomplikowanych, dużych konstrukcji, przenosić ciężarów wymagających większej siły niż siła człowieka.

różnice między robotami przemysłowymi a współpracującymi

Cobot sprawdzi się jednak wszędzie tam gdzie mamy powtarzalną produkcję mniejszych elementów. Przez fakt, że w większości przypadków nie wymaga wygrodzeń, zajmuje znacznie mniej miejsca w zakładzie produkcyjnym. Jego czas implementacji jest znacznie krótszy aniżeli przemysłowej Kuki czy Fanuca. Dzięki temu pomoże nam w robotyzacji takich czynności, jak paletyzacja (do 16 kg), Pick&Place, obsługa maszyn CNC, wtryskarek, nitowanie, klejenie czy spawanie. Dzięki wbudowanemu we flanszę czujnikowi siły i momentu możemy z powodzeniem zastąpić nim pracownika, który dotychczas musiał wykonywać nudne czynności polegające na szlifowaniu lub polerowaniu. Funkcjonalność cobota zależy od zastosowanego narzędzia i naszej pomysłowości.

Z roku na rok udział cobotów w robotyzacji rośnie. Według raportu IFR z 2019 roku już około 5% wdrażanych co roku robotów to roboty współpracujące. Dla porównania jeszcze kilka lat temu było to ok. 2,5%. Dzięki ich zastosowaniu szansę na robotyzację produkcji mają także MŚP, które wykorzystują fakt łatwości implementacji i elastyczności zastosowań cobotów.

 

Zapytaj o audyt

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!