Czym jest standard IEEE 802.11r i dlaczego jest ważny dla bezprzewodowych aplikacji?

16.12.2021 Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Anybus Wireless
Wizerunek autora
Mateusz Sikorski
Producent: Anybus
 • Logistyka
 • Zakłady przemysłowe

Bezprzewodową komunikację w fabrykach umożliwiają elastyczne i wydajne systemy. Wiążą się one również z kilkoma wyzwaniami tj.: przestarzały lub źle działający firmware, niewłaściwy dobór anteny lub lokalizacji, niewłaściwa konfiguracja punktu dostępowego lub inne. Źle działający system bezprzewodowy może mieć poważne konsekwencje w postaci utraty produkcji, nieefektywności lub w najgorszym przypadku, zagrożenia dla pracowników i użytkowników.

Z tego powodu operatorzy systemów polegają na niezawodnym połączeniu bezprzewodowym, aby skutecznie obsługiwać swoją sieć. Przerwy w tym połączeniu mogą powodować straty finansowe i problemy związane z bezpieczeństwem. Dzięki szybkiemu roamingowi ryzyko to drastycznie maleje. IEEE 802.11r to standard szybkiego roamingu w sieci bezprzewodowej, określany również jako Fast BSS Transition. Roaming ma miejsce, gdy bezprzewodowy klient opuszcza jeden AP (punkt dostępowy), aby połączyć się z kolejnym (AP). Bez obsługi 802.11r wymagałoby to od klienta ponownego uwierzytelnienia powodującego problemy dla użytkowników.

Jak więc działa Fast BSS Transition? Gdy klient zostanie uwierzytelniony w pierwszym punkcie dostępowym, jego dane uwierzytelniające mogą zostać przekazane do następnego punktu dostępowego przed roamingiem, eliminując potrzebę ponownego uwierzytelnienia. To znacznie skraca czas przekazywania połączenia przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa sieci.

Bezprzewodowa sieć może być wykorzystywana do zastosowań stacjonarnych, wędrownych i mobilnych:

 1. Stacjonarny
  Stacjonarny często odnosi się do prostej wymiany kabla, np. zastąpienia kabla bezprzewodowym połączeniem. W takim przypadku sprzęt jest rzadko przenoszony, połączenie bezprzewodowe jest wykorzystywane tylko dla wygody (brak przewodów).
 2. Wędrowny
  Nomadic (wędrowny) może oznaczać, że maszyna pracuje w jednym miejscu, a następnie zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji, aby dalej tam pracować. Bezprzewodowa łączność nie jest wymagana podczas relokacji, tylko wtedy, gdy maszyna dotarła do nowej lokalizacji.
 3. Mobilny
  Gdy mamy prawdziwą aplikację mobilną, w której wymagana jest bezproblemowa łączność na całym obszarze działania. Typowym przykładem jest zastosowanie AGV (Automated Guided Vehicle) na hali produkcyjnej lub w magazynie. Tutaj potrzebujemy szybkiego przekazywania połączenia, aby zawsze pozostawać połączonym z siecią. Każda mobilna, wrażliwa na opóźnienia aplikacja skorzysta na krótszym czasie przekazywania, który można osiągnąć dzięki IEEE 802.11r.

Jak widać, aplikacje mobilne są idealne do tego typu funkcji. Zespół projektowy Anybus dostrzegł rosnące zapotrzebowanie na 802.11r w aplikacjach sieci komórkowych i upewnił się, że ich bezprzewodowe rozwiązania są w stanie zaspokoić tę potrzebę.

Anybus Wireless Bridge i Bolt, a także bezprzewodowe Acces Pointy obsługują standard IEEE 802.11r, aby zapewnić interoperacyjność oraz Fast BSS Transition. Dzięki temu pełnemu rozwiązaniu produktów Anybus Wireless można obsługiwać szybki roaming. Ma on niewątpliwie kluczowe znaczenie dla powodzenia aplikacji produkcyjnych.

Aby zachować konkurencyjność, potrzebna jest informacja o płynnym przemieszczaniu się między urządzeniami, punktami dostępu (AP) oraz stacjami bazującymi. Dzięki wysokiej prędkości transmisji i dużym zasięgom komunikacji oferowanym przez produkty Anybus, urządzenia mobilne mogą łączyć się za pośrednictwem zaawansowanej sieci bezprzewodowej. Dodatkowo dzięki nowemu PoE Injector można je zasilać przez sieć Ethernet.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!