Bezpośredni dostęp do karty SD w sterownikach PLC UniStream

30.12.2021 How to / Sterowanie i akwizycja danych
Bezpośredni dostęp do karty SD w sterownikach PLC UniStream
Wizerunek autora
Producent: UNITRONICS

Sterowniki PLC firmy Unitronics z serii UniStream posiadają wbudowany slot na kartę SD. Dzięki niej możemy m.in.:

  • zapisywać pliki z PLC,
  • odczytywać pliki do PLC,
  • przechowywać cały projekt (jako backup),
  • przechowywać pliki multimedialne tj. zdjęcia, filmy, próbki danych, tabele danych, pliki PDF i wiele innych,
  • wykonywać zrzuty ekranu z poziomu sterownika,
  • wyświetlać historię trendów na panelu HMI.

Wraz z wydaniem kolejnej wersji UniLogic w wersji 1.32.98 (do pobrania tutaj) użytkownik sterowników PLC z serii UniStream zyskał nową funkcjonalność. Jest to bezpośredni dostęp do karty SD zamontowanej w sterowniku PLC. Wystarczy tylko połączenie z nim, aby móc zarządzać danymi na karcie w dowolny sposób. Może to być połączenie USB, Ethernet (zdalnie lub lokalnie), a także poprzed chmurę UniCloud (połączenie VPN - szerszy opis tutaj).

Aby wywołać okno przeglądarki karty SD należy w utworzonym projekcie otworzyć zakładkę UniStream Management a następnie wybrać pozycję SD Browser:

UniLogic SD Browser place

Przy poprawnej komunikacji PLC - PC wyświetli się okno przeglądarki karty SD, w której możemy wykonywać wszystkie dostępne operacje tj. dodawanie/usuwanie plików oraz katalogów czy ściąganie z lub do plików z naszego komputera:

UniLogic SD Browser look

Dzięki tej funkcjonalności użytkownik nie potrzebuje już wyciągać karty SD ze sterownika PLC, żeby wgrać lub zgrać pliki. Była to bardzo niewygodna oraz męcząca czynność, zwłaszcza wtedy, kiedy PLC jest zamontowany daleko od użytkownika i dostęp do niego jest utrudniony. Teraz może za pomocą kilku kliknięć zarządzać danymi na karcie SD nie odchodząc od swojego komputera.

Zachęcamy do zapoznania się z kursami Akademii PLC Elmarkdzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics.

Przejdź do Akademii PLC Elmark: Unitronics UniStream

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!