Frezowanie i paletyzowanie rdzeni elementów grzejnych przy współpracy z robotem UR5

22.03.2021 Studia przypadków / Robotyzacja
Univeral Robots cobot UR5
Wizerunek autora
Tomasz Ofiara
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

FIRMA AQUAEL W 2019 ROKU PO RAZ PIERWSZY WDROŻYŁA ROBOTA UNIVERSAL ROBOTS, KTÓRY SŁUŻY DO OBSŁUGI PROCESU OBRÓBKI MECHANICZNEJ KSZTAŁTEK CERAMICZNYCH.

FIRMA ELMARK AUTOMATYKA ZAPEWNIŁA:

  • Dostawę robotów współpracujących do klienta
  • Profesjonalny audyt, który posłużył do wyboru odpowiednich stanowisk do robotyzacji
  • Wsparcie techniczne inżyniera na obiekcie
  • Dedykowane szkolenie ze współpracy robotów Universal Robots ze sterownikami Unitronics oraz szkolenia z programowania i obsługi robotów dla kilkunastu osób
  • Pomoc w doborze chwytaków, systemów wizyjnych i innych podzespołów potrzebnych do usprawnienia procesów

W SKRÓCIE:

AQUAEL należy do światowych liderów przemysłu akwarystycznego. W swoim największym zakładzie produkcyjnym, w Suwałkach, firma wdrożyła robota współpracującego UR5, który dziennie automatyzuje proces obróbki mechanicznej elementów grzejnych przeznaczonych do akwariów. Wykorzystanie cobota skróciło czas wytwarzania oraz pozwoliło na przesunięcie pracowników do innych obszarów produkcyjnych. Zwrot z inwestycji w UR5 jest szacowany na około 16-18 miesięcy, a firma wdraża następne roboty i planuje robotyzację kolejnych stanowisk.

WYZWANIE:

AQUAEL prowadzi działalność w dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce: w Warszawie i w Suwałkach. Obiekt w Suwałkach zatrudnia około 450 osób i jest największym w tym segmencie zakładem produkcyjnym w Polsce i jednym z największych w Europie. Wyzwaniem dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa jest aktualna sytuacja na rynku pracy, przede wszystkim rosnące koszty oraz problemy z pozyskaniem pracowników. ”Zależało nam na efektywniejszej produkcji – produkowaniu więcej przy niezmienionych kosztach” – mówi Arkadiusz Soroka, dyrektor zakładu AQUAEL. „Chcieliśmy także zautomatyzować uciążliwe i monotonne procesy, aby przesunąć pracowników do innych obszarów, stając się także atrakcyjniejszym pracodawcą”.

ROZWIĄZANIE:

AquaelNa początku 2019 roku AQUAEL wdrożył cobota UR5 Universal Robots, którego zadaniem jest obsługa procesu obróbki mechanicznej kształtek ceramicznych – stanowiących rdzeń elementu grzejnego w grzałkach akwariowych. Wyposażony w chwytak podciśnieniowy, UR5 pobiera element ze stosu paletek, które wcześniej przygotowuje pracownik. Następnie robot umieszcza grzałkę we frezarce, wyjmuje element i odkłada na paletkę. Robot pracuje w pełni autonomicznie, operator jedynie dostarcza i zabiera paletki oraz kontroluje jego pracę. Następnie elementy są poddane wypalaniu w piecu o temperaturze 1200 stopni. „Robot współpracujący UR może pracować ramie w ramię z człowiekiem i nie wymaga stałego nadzoru. Programowaniem zajmuje się zespół technologów, natomiast bezpośrednio z robotem współpracuje operator dostarczający i odbierający palety z obrobionymi elementami” – mówi Rafał Sienkiewicz, technolog w zakładzie AQUAEL w Suwałkach.

AQUAEL był w stanie zainstalować UR5 na niewielkiej powierzchni, która nie wymagała dodatkowych przenośników. „Ustawiliśmy cobota przy stole produkcyjnym, tuż obok pracującego w pobliżu człowieka. UR5 jest w pełni bezpieczny, a zaprogramowanie pierwszego zadania zajęło nam zaledwie kilka minut” – mówi Arkadiusz Soroka.

W poszukiwaniu optymalnej metody automatyzacji inżynierowie AQUAEL udali się aż na targi robotyczne w Chinach. To właśnie tam po raz pierwszy zobaczyli coboty Universal Robots i postanowili sprawdzić, na ile okażą się skuteczne w robotyzacji ich zakładu.

Technolodzy AQUAEL otrzymali 10 różnych ofert od firm robotycznych. Cobot UR został wybrany ze względu na możliwość bezpiecznej pracy bez wygrodzenia, łatwe programowanie, mały rozmiar i elastyczność. Robot został dostarczony przez preferowanego polskiego partnera Universal Robots – firmę Elmark Automatyka. Elmark Automatyka jest też Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym UR.

 „Wykorzystanie cobota w produkcji na początku wzbudziło w nas pewne obawy, bo nie mieliśmy doświadczenia w przygotowaniu stanowiska pracy dla robotów i w ich programowaniu” – mówi Michał Kalejta, technolog w zakładzie AQUAEL w Suwałkach. „Zaczęliśmy programowanie cobotów, nie przechodząc wcześniej szkolenia podstawowego. Mimo to, sami z niewielką pomocą firmy integratorskiej uruchomiliśmy robota. Programowanie kolejnych cobotów będzie jeszcze bardziej efektywne”.

“Dopiero rozpoczęliśmy proces robotyzacji naszego zakładu. Będziemy rozwijać automatyzację na kolejnych stanowiskach, z wykorzystaniem kolejnych robotów UR”  - Arkadiusz Soroka, dyrektor Zakładu AQUAEL.

 

Zapytaj o audyt

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!