Włoskie napędy krokowe vs chińskie. Co wybrać?

28.08.2023 How to, Informacje produktowe /
napęd krokowy
Wizerunek autora
Producent: RTA

W dynamicznym świecie technologii przemysłowych napędy krokowe odgrywają kluczową rolę. I to w wielu zastosowaniach - od robotyki przemysłowej po sprzęt medyczny. Wybór odpowiedniego krokowca ma ogromne znaczenie dla wydajności, precyzji i niezawodności systemu. Jednocześnie, jak wiadomo, rozwiązania made in China zdominowały rynek głównie swoją niską ceną i dobrą dostępnością.

W artykule przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom europejskim, a dokładnie włoskim napędom krokowym RTA i odpowiemy na kluczowe pytanie:

Co zyskamy kupując napędy krokowe produkowane w Europie?


1. Bezpośrednie zasilanie 230VAC

Dla części czytelników nie będzie to nic niezwykłego, wszak producenci jak MOONS (seria SRAC lub STAC) lub Leadshine (seria DM-E) oferują sterowniki krokowe z możliwością zasilania sieciowego.

Warto jednak zwrócić uwagę na drobny szczegół.

Nie jest to bezpośrednie zasilanie silnika z 230 VAC, a poprzez przetwornicę AC/DC. Oznacza to, że mamy sterownik krokowy z wbudowanym zasilaczem. Bezpośrednie zasilanie sieciowe wymaga użycia dedykowanych silników, które przygotował Sanyo Denki (japoński producent wysokiej jakości silników) dla RTA.

Silniki serii RM są w stanie osiągnąć znacznie lepsze parametry pracy przy prądzie zmiennym AC niż ich odpowiedniki przy prądzie stałym DC co pokazuje poniższe porównanie RM 3R1M i ML34HD0L4500 (Moons). Osiągami bardziej przypominają serwonapędy niż silniki krokowe o czym wspominaliśmy w tym artykule.

Dodatkowo, taka funkcjonalność zmniejsza całościowy koszt rozwiązania, ponieważ nie ma potrzeby stosowania zasilaczy AC/DC. Przy wartościach napięcia 75/85 VDC i wysokim prądzie są to znaczne koszty instalacji.


2. Wsparcie dla protokołów sieciowych

Większość tanich rozwiązań bazuje na sterowaniu impulsowym (krok+kierunek). Taki rodzaj sterowania sprawdza się dobrze w prostych aplikacjach, gdzie mamy do trzech osi ruchowych. Jednak w przemysłowych rozwiązaniach mamy czasem dziesiątki napędów.  Do tego dochodzi coraz większy nacisk na monitorowanie i integrację poszczególnych rozwiązań występujących w naszym systemie/maszynie.

Z tego względu widzimy coraz większy wzrost wpływu urządzeń bazujących na sieci Ethernet w rozwiązaniach przemysłowych. Dlatego RTA w swoich produktach pozwala na korzystanie z nowoczesnych protokołów komunikacyjnych, tj. EtherCAT i Modbus TCP/IP, które dzięki swojej szybkości idealnie sprawdzają się w napędach.

Chińscy producenci oczywiście też oferują w swoich sterownikach krokowych obsługę protokołów. Niektórzy nawet znacznie więcej niż RTA – przykładem jest sterownik MOONS serii STF, który obsługuje:

  • Modbus RTU,
  • CANopen,
  • Ethernet IP,
  • eSCL,
  • EtherCAT.

Więc czym RTA może się wyróżnić?
Przede wszystkim tym, że mimo uboższej oferty obsługiwanych protokołów producent gwarantuje 100% kompatybilność z urządzeniami producentów wymienionych powyżej.


3. Obsługa STO

Funkcje STO (Safe Torque Off) są niezwykle ważne w urządzeniach przemysłowych, zwłaszcza tam, gdzie występują napędy, silniki i inne elementy mechaniczne, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników i środowiska.

Głównym celem funkcji STO jest zapewnienie bezpiecznej pracy w miejscach, gdzie występują ruchome części, silniki i inne potencjalnie niebezpieczne elementy. Wyłączenie bezpieczne momentu obrotowego eliminuje ryzyko przypadkowego włączenia maszyny lub urządzenia, co mogłoby prowadzić do wypadków i obrażeń pracowników.

W wielu krajach istnieją przepisy i normy dotyczące bezpieczeństwa w miejscach pracy, takie jak norma EN ISO 13849-1, która reguluje aspekty bezpieczeństwa maszyn. Funkcje STO są często wymagane lub silnie zalecane w celu spełnienia tych przepisów.

Poprzez wyłączanie momentu obrotowego w sposób kontrolowany, funkcje STO mogą pomóc w minimalizacji ryzyka uszkodzeń mechanicznych oraz zmniejszeniu ryzyka awarii sprzętu. To może przyczynić się do dłuższej żywotności urządzenia.

Dlatego seria X-PLUS (LINK) z literką S ma wbudowane funkcje STO (SIL3) i automatyczne monitorowanie błędów tak aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo w każdej sytuacji.


4. Zaawansowana funkcja Auto-Sync

Funkcji Auto-Sync poświęciliśmy oddzielny artykuł, ale w skrócie: wielu producentów proponuje rozwiązania, tj. napędy serwokrokowe czy serwonapędy hybrydowe. W większości przypadków to nic innego jak silniki krokowe z obsługą enkodera, dzięki czemu zyskujemy pracę w zamkniętej pętli.

Takie sterowanie pozwala uporać się z paroma znanymi wadami napędów krokowych i:

  • zminimalizować gubienie kroków,
  • zapewnić większą wydajność i niższe temperatury pracy (regulacja prądu w zależności od obciążenia),
  • zagwarantować cichszą pracę i mniejsze drgania (dostosowywanie mocy).

RTA poszło o krok dalej i dzięki funkcji Auto-Sync zyskaliśmy dodatkową funkcjonalność do tej pory dostępną tylko w serwonapędach jak:

  • bazowanie poprzez kontakt mechaniczny,
  • kontrola nacisku,
  • tryby pracy PP i PV.

5. Obudowy wysokiej jakości przeznaczone do przemysłu

Produkty RTA są projektowane tak aby przez długi czas pracować w niesprzyjających warunkach przemysłowych (np. przemysł ceramiczny), gdzie produkty konkurencji ulegają awarii zazwyczaj po paru tygodniach.

Dlatego w naszej ofercie znajdziesz silniki IP65 z płaszczem olejowym a większość sterowników jest wyposażona w wytrzymałą metalową obudowę o standardzie IP20 z chłodzenie pasywnym.


6. Produkcja i serwis w Europie

Sterowniki RTA są projektowane i produkowane we Włoszech. Wszystkie są tworzone z myślą o tym, by wytrzymały parametry wyższe od tych, podanych w oficjalnej dokumentacji. Dlatego zaledwie 0,8% na 1000 produktów trafia do serwisu. Dział R&D ciągle udoskonala i rozwija produkty, aby spełniały największe wymagania klientów. Dodatkowo, każdy produkt przed wysyłką do klienta jest podwójnie testowany przed dwóch niezależnych testerów, by mieć pewność, że klient otrzymuje sprawny produkt.


7. Wsparcie techniczne

Dla nas jako dystrybutora, kontakt z klientem nie kończy się na sprzedaży produktu. Podobnie jak w wypadku wszystkich produktów oferowanych przez Elmark Automatyka, możesz liczyć na pełne wsparcie posprzedażowe. Posiadamy wiedzę techniczną i chętnie dzielimy się nią z naszymi klientami. Dlatego jeśli masz jakieś pytania odnośnie produktów RTA lub potrzebujesz pomocy technicznej, chętnie pomożemy.


Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł trochę rozjaśnił kwestię wyboru producenta silników krokowych i sterowników.

A jak brzmi odpowiedź na tytułowe pytanie?

Otóż - to zależy. Głównie od tego do czego potrzebujemy napędów krokowych. Przy prostych aplikacjach, niewymagających maszynach, gdzie będziemy pracować na parametrach znamionowych krokówki chińskiej produkcji sprawdzą się tak samo dobrze jak te od RTA.

Jednak przy aplikacjach przemysłowych oszczędność wynikająca z wyboru tanich napędów będzie chwilowa. Przede wszystkim dlatego, że każdy przestój w pracy linii/maszyny często wiąże się z ogromnym kosztem. Dodatkowo powinniśmy kierować się bezpieczeństwem maszyn, dlatego funkcje STO to wymóg dzisiejszych aplikacji przemysłowych. Jeśli wybierając urządzenia kierujesz się takimi słowami jak: wydajność, precyzja i niezawodności – RTA będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze silnika krokowego i sterownika krokowego do Twojej aplikacji?
Skontaktuj się z nami i napisz na sterowniki@elmark.com.pl, a na pewno Ci pomożemy.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!