Nowe przetwornice DC/AC MEAN WELL serii NTS zastąpią serię TS

09.09.2021 Informacje produktowe / Zasilanie
Nowe przetwornice DC/AC MEAN WELL serii NTS zastąpią serię TS
Wizerunek autora
Producent: MEAN WELL
  • Zasilanie

Firma MEAN WELL wprowadziła niedawno na rynek nową serię przetwornic DC/AC. Nowa rodzina przetwornic NTS zastąpi znaną i popularną do tej pory serię TS, która swoją premierę miała w 2007r, a więc już 14 lat temu. Nowa seria obejmuje moce 300, 450, 750 i 1200W i wprowadza szereg zmian oraz ulepszeń względem poprzednika.

Nowe kompaktowe przetwornice oferują użytkownikowi rzeczywisty przebieg sinusoidalny na wyjściu (true sine, THD>3%), oraz konfigurowalne napięcie wyjściowe (200/220/230/240V). Doboru napięcia wyjściowego oraz żądanej częstotliwości (50 lub 60 Hz) dokonuje się w prosty sposób za pomocą przełącznika na obudowie. Urządzenie jest przystosowane do współpracy zarówno z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, jak i litowo-jonowymi. Wejściowe napięcie to zależnie od modelu 12, 24 lub 48 VDC.

Rys. 1 Przełącznik DIP S.W. do wyboru napięcia wyjściowego

Przetwornica została wyposażona w zabezpieczenie przeciwko nadmiernej temperaturze, przeciwzwarciowe i przeciążeniowe. W celu zminimalizowania ryzyka nadmiernego rozładowania akumulatorów przetwornice NTS wyposażone są w alarm. Po zadziałaniu alarmu i dalszym spadku napięcia urządzenie wyłączy się, chroniąc akumulator.

Dzięki zastosowaniu cyfrowego układu sterującego urządzenie na bieżąco monitoruje parametry wyjściowe i temperaturę automatycznie regulując prędkość wentylatora. Takie rozwiązanie wpływa na poprawę bezawaryjności oraz zapewnia dopuszczalne temperatury pracy w zakresie od -30 do 70°C. Możliwe jest również chwilowe przeciążenie przetwornicy. Dla modelu NTS-1200: 1380W (3 min.), 1800W (10 s), 2000W (0,6 s). Funkcjonalność ta pozwala na podłączenia urządzenia posiadającego wyższy prąd rozruchowy (np. silniki, elektronarzędzia).

Rys. 2 Połączenie za pomocą protokołu RS-232

Modele NTS-750 i NTS-1200 wyposażone zostały w protokół komunikacji RS-232. Pozwala to użytkownikowi na stały podgląd parametrów pracy urządzenia oraz reagowanie na zmiany (np. przy instalacji paneli off-grid).

W załączonej tabeli przedstawiono najważniejsze różnice pomiędzy starą a nową serią przetwornic DC/AC na przykładzie modeli TS-1200 i NTS-1200.

Przetwornice serii NTS będą nieocenione wszędzie tam, gdzie brak jest dostępu do sieci elektroenergetycznej. Wśród przykładowych zastosowań można wymienić:

  • Użycie w domowych systemach paneli off-grid, np. na działce, domku letniskowym
  • Zastosowanie przy przyczepach kempingowych oraz jachtach do przetwarzania energii z akumulatorów
  • Zastosowania na budowach: do zasilania z akumulatora silników, elektronarzędzi, naświetlaczy
  • Awaryjne podtrzymywanie zasilania np. pompy CO

W razie dodatkowych pytań przy doborze odpowiedniego modelu do Twojej aplikacji, zapraszamy do kontaktu z zespołem MEAN WELL pod adresem zasilacze@elmark.com.pl lub telefonicznie.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!