Robotyzacja paletyzacji z cobotami Universal Robots

22.08.2022 Studia przypadków / Robotyzacja
universal robots
Wizerunek autora
Marek Falkowski Były pracownik Elmark Automatyka S.A.
Producent: Universal Robots
 • Zakłady przemysłowe

Robotyzacja procesu paletyzacji – przykład z najwyższej półki

Paletyzacja i depaletyzacja to jedne z najpopularniejszych zadań, które jednocześnie doskonale wpasowują się w ramy myślenia o automatyzacji we współczesnym przemyśle. Oba procesy są powtarzalne i nurzące dla człowieka, zwłaszcza gdy mówimy o wielogodzinnym cyklu pracy. Jednocześnie mogą być potencjalnie niebezpieczne, tym bardziej, kiedy mamy do czynienia ze znaczną wysokością docelowego miejsca składowania i ciężarem paczek. 

 • Czy jakakolwiek osoba jest w stanie przeprowadzać te procesy ręcznie, przez 8 godzin każdego dnia? Nawet jeśli tak, to czy taka praca będzie satysfakcjonująca? 
 • Czy będzie bezpieczna?  
 • Czy nie lepiej oddelegować pracownika do innego zadania, a sam proces zautomatyzować? 

Z takiego założenia wyszła firma Intrex, która wdrożyła całe stanowisko do paletyzacji u swojego klienta, producenta kartuszy gazowych Inko Time. Jak mówi sam jej właściciel, Pan Wojciech Dudycz: 

„Do tej pory układanie ciężkich 10 kg kartonów na wysokości 2 metrów było zadaniem naszych pracowników, co sprawiało, że byli bardzo obciążeni, a sam proces nie był wystarczająco efektywny” 


Robotyzacja procesu paletyzacji w praktyce

Co ciekawe, rozwiązanie dostarczone przez Intrex pozwoliło nie tylko zminimalizować czas samego procesu i odciążyć całkowicie personel od paletyzacji, ale przyniosło istotną wartość dodaną. Aplikacja pozwoliła na układanie paczek z towarem w dwóch różnych pozycjach, dzięki czemu maszyna nie musi czekać na zabranie pierwszej palety.  
 


 

Całość wdrożenia skomentował P. Mateusz Andrzejewski: 

„Jako Intrex zawsze skupiamy się na potrzebie klienta. W przypadku firmy Inko Time największym wyzwaniem, z którym musieliśmy się zmierzyć była wysokość na jakiej konieczne było układanie kartonów. Dzięki specjalnie zaprojektowanej przez nas kolumnie byliśmy w stanie sprostać wszystkim wymaganiom jakie zostały przed nami postawione. Jest to kolejna realizacja, która utwierdza nas w przekonaniu, że indywidualne podejście do klienta to jedyna droga do jego satysfakcji”  
 
Kolejna korzyść przyszła bardzo szybko – pracownicy, którzy nie musieli już dłużej zajmować się paletyzacją zostali oddelegowani na wcześniejszy etap – do pakowania poszczególnych elementów w kartony. Dzięki takiemu podziałowi ról cały proces zdecydowanie przyspieszył, przynosząc zysk firmie.  
 
W rezultacie inwestycja w cobota zwróciła się dużo szybciej niż estymowane przez Universal Robots 18 miesięcy.  


Dlaczego cobot?

Przyjrzyjmy się samym urządzeniom, które stanęły za sukcesem w przypadku opisywanego case study. Roboty współpracujące Universal Robots przynoszą szereg zalet, które umożliwiły tak szybkie i relatywnie niedrogie wdrożenie. 
 
Skupmy się na 5 spośród nich: 

 • Po pierwsze: ich obsługa jest bardzo łatwa, aby móc je zaprogramować nie potrzebujemy wiedzy informatyka i specjalnych umiejętności. 
   
 • Po drugie: nie wymagają kosztownych wygrodzeń w przeciwieństwie do popularnych, ale i wielokrotnie droższych robotów przemysłowych.
   
 • Po trzecie: siódma oś pozwala im na wyjątkową elastyczność i umożliwia prace nawet tam, gdzie jest mało miejsca.  
   
 • Po czwarte: łatwo można zmienić ich stanowisko i przeznaczenie. Wystarczy literalnie przenieść cobota w inne miejsce, przezbroić efektor (maszynę lub chwytak), nauczyć w kilkadziesiąt minut nowego zestawu powtarzalnych ruchów i… to wszystko.  
   
 • Po piąte: są bezpieczne dla ludzi. Wbudowane czujniki pozwalają im pracować z człowiekiem dosłownie „ramię w ramię” bez żadnego ryzyka.   

Roboty współpracujące Universal Robots – jaki będzie najlepszy?


W połowie 2022 roku Universal Robots zaprezentował najnowszego, zaprojektowanego zupełnie od nowa cobota UR20 o udźwigu aż 20 kg.
 
Które z rozwiązań jest najlepsze do danej aplikacji? Nawet pozostając w kręgu procesów paletyzacji oraz depaletyzacji należy zwrócić uwagę na rozmiary przenoszonych paczek, dystans na jaki mają być odłożone, itd.   


Pełne wsparcie przed, w trakcie i po sprzedaży od Elmark Automatyka

Jeśli nie wiesz, który konkretnie cobot Universal Robots sprosta najlepiej wymaganiom Twojej aplikacji, skontaktuj się z nami. Jako Elmark Automatyka działamy na rynku automatyki przemysłowej już blisko 40 lat. Pracując zgodnie z filozofią VAD (Value Added Distributor) nie tylko oferujemy sprawdzone rozwiązania dla przemysłu, ale też chętnie i bezpłatnie dzielimy się naszą wiedzą.  
 
Organizujemy cykliczne webinary i seminaria na temat robotyzacji oraz prowadzimy regularne szkolenia (zwykłe i certyfikowane) dla tych, którzy chcieliby podnieść swoje zyski dzięki cobotom. Nasze podejście jest kompleksowe i opiera się na obsłudze klienta od A do Z – poza sprzedażą i szkoleniami prowadzimy również własny autoryzowany serwis cobotów, a nawet pomagamy w kwestiach finansowania inwestycji w cobota. 
 
Jak pokazało powyższe case study – jest to inwestycja przynosząca zysk.    

Przy okazji chcieliyśmy podziękować naszemu partnerowi, twórcy stanowiska do paletyzacji - firmie Intrex. 

Zapytaj o audyt

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!