Informacje produktowe / Robotyzacja

UR16e nowy robot współpracujący firmy Universal Robots

23.09.2019 Producent: Universal Robots Zastosowanie: Zakłady przemysłowe
Wizerunek autora
Robert Krupiński Inne artykuły tego autora
robot współpracujący UR16e

Stworzony by robić więcej "Built to Do More"

Hasło "Built to Do More" towarzyszy wprowadzeniu nowego produktu UR16e w gamie robotów współpracujących (colaborative robots) firmy Universal Robots. Czym charakteryzuje się nowy model oraz jaka była główna idea dla której powstał? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

W chwili obecnej dostępnych jest 6 modeli robotów współpracujących Universal Robots. Obok starszej generacji robotów CB3.1 z modelami UR3, UR5, UR10 istnieje nowa seria CB5 inaczej zwaną e-Series z UR3e, UR5e oraz UR10e. Różnice pomiędzy poszczególnymi seriami możecie Państwo poznać po przeczytaniu artykułu "Nowa seria robotów współpracujących Universal Robots". Co istotne cyfra następująca po skrócie UR oznacza  maksymalny udźwig robota 3, 5 oraz 10 kg w całym zakresie jego ruchów. Nowy robot UR16e będzie należał do najnowszej serii robotów e-Series, miał udźwig aż 16 kg z promieniem zasięgu wynoszącym 900 mm oraz powtarzalnością na poziomie +/-0,05 mm. Szczegółowa specyfikacja techniczna nowego robota współpracującego UR16e dostępna jest pod linkiem.

 

Idea powstania nowego robota

Głównym powodem powstania robota UR16e jest potrzeba zastosowania robotów współpracujących w aplikacjach z większymi obciążeniami przekraczającymi możliwości modelu UR10/UR10e. UR16e zwiększa możliwości udźwigu robotów Universal Robots z 10 do 16 kg zachowując jednocześnie tę samą małą przestrzeń zabudowy. Otwiera nowe możliwości dla procesu robotyzacji w małych i średnich zakładach przemysłowych. To idealne rozwiązanie wszędzie tam gdzie liczymy na szybki zwrot kosztów poniesionych inwestycji, krótki czas wdrożenia nowego rozwiązania, możliwość elastycznego zastosowania robota zgodnie z aktualnymi potrzebami, brakiem wysokiego "progu wejścia" w procesie tworzenia programu robota.

Docelowe aplikacje dla modelu UR16e

Dzięki zwiększonym możliwościom udźwigu model UR16e doskonale sprawdzi się w takich aplikacjach, jak:

  • obsługa maszyn CNC
  • przenoszenie ciężkich elementów w aplikacjach Pick&Place
  • pakowanie i paletyzacja
  • wkręcanie śrub lub zakręcanie nakrętek
  • polerowanie, szlifowanie, montaż z dużym dociskiem
  • autonomiczne wózki jezdne

Wprowadzając większy udźwig robota mamy możliwość wzrostu wydajności pracy robota. Jesteśmy w stanie przenieść więcej w pojedynczym cyklu ruchu. W odniesieniu do innych rozwiązań na rynku zmiana położenia środka ciężkości nie redukuje nam dopuszczalnego obciążenia, mamy tu pełną swobodę w zakresie przesunięcia punktu "CoG" do 15 cm od kołnierza narzędzia robota.  W przypadku aplikacji wkręcania z użyciem UR16e pojawiają się nowe możliwości wkręcania z większym momentem obrotowym, czy zastosowania cięższych narzędzi (cięższe wkrętarki o większej mocy). Dla polerowania, szlifowania mamy cały czas dostępny wbudowany precyzyjny czujnik pomiaru siły na kołnierzu narzędzia z jednocześnie zwiększoną możliwością siły docisku (do 160 N).

 

Zapytaj o cenę Zapytaj o audyt
Komentarze