Technika napędowa maszyn w ekosystemie Unitronics

30.01.2024 Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Technika napędowa maszyn w ekosystemie Unitronics
Wizerunek autora
Producent: UNITRONICS

Ekosystem to pojęcie, które z powodzeniem przyjęło się w branżach związanych z automatyką przemysłową i przemysłem 4.0. W tym wypadku oznacza spójny układ, który steruje pracą maszyn i aplikacji, nadzoruje ją i diagnozuje ich stan.  

Na jego całość składa się duża liczba urządzeń przemysłowych: przemienniki częstotliwości, lokalne moduły rozszerzeń, zdalne wyspy IO i IO-Link. Dodatkowo dostajemy do dyspozycji usługi chmurowe. Sercem systemu łączącym i napędzającym całość są sterowniki PLC Unitronics.  

Widzimy tu pełną unifikację rozwiązań – mamy sprzęt pochodzący od jednego producenta, który programujemy z poziomu darmowego software’u UniLogic. Kolejne aktualizacje środowiska programistycznego oraz urządzeń nie wymagają dodatkowych opłat. Oznacza to niski koszt wejścia i utrzymania całego ekosystemu.  

Ekosystem Unitronics oparty na sterownikach PLC

Jak ekosystem Unitronics usprawni Twoją pracę? 

Całość oparta jest na najnowszej serii sterowników PLC UniStream i oprogramowaniu UniLogic. Punktem wyjścia do jej stworzenia była prostota i intuicyjność obsługi 

Wydajna, ergonomiczna konstrukcja programu UniLogic umożliwia szybkie opracowanie wszystkich aspektów projektu 

 • konfiguracji sprzętu i komunikacji,  
 • techniki napędowej, 
 • drabinki,  
 • wizualizacji pulpitów HMI.  

Sterowniki UniStream programowane są w języku drabinkowym LD, FBD zgodnym z normą IEC 61131-3, C oraz ST. W oprogramowaniu znajdziemy nie tylko podstawowe bloki funkcyjne, ale też te zaawansowane, stworzone przez samego producenta, który wzbogacił bibliotekę o dodatkowe bloki, m.in. implementujące komendy do sterowania przemiennikami częstotliwości. Takie ujednolicenie potrafi przyspieszyć pisanie programu nawet o 50%.  

Wiele powtarzalnych czynności związanych z programowaniem zostało maksymalnie uproszczone. Przykładem jest komunikacja, która sprowadzona została bardziej do poziomu konfiguracji niż programowania. Wyżej przedstawione podejście znacznie przyspiesza implementację takich protokołów tj.: 

 • Ethernet/IP Scanner/Adapter, 
 • Modbus TCP/IP Client/Server, 
 • własna ramka po TCP/IP, UDP, RS232, RS485, 
 • EtherCAT Master, 
 • Modbus RTU Master/Slave, 
 • VNC Client/Server, 
 • SNMP v3, 
 • MQTT Client, 
 • OPC UA Client, 
 • BacnetIP Server, 
 • REST API Client, 
 • OCPP, 
 • FTP Client/Server. 

Sterowanie silnikami elektrycznymi na wyższym poziomie  

Okiełznanie techniki napędowej zawsze stanowiło wyzwanie. Często błędy popełniamy przy samym wyborze przemiennika częstotliwości. Zamiast wektorowego wybieramy skalary, stawiamy na zły rodzaj zasilania czy zapominamy o akcesoriach dodatkowych tj. rezystor hamowania. Pozostaje nam już tylko konfiguracja parametrów przemiennika. Tu im większa aplikacja, tym więcej urządzeń, a tym samym więcej parametrów do wpisania.  

Ekosystem Unitronics tutaj również stawia na wygodę i prostotę. Do dyspozycji mamy jedną serię przemienników od mocy 0.4kW do 110kW, która pokrywa 90% zapotrzebowania aplikacji przemysłowych z silnikami elektrycznymi na rynku. 

Łącząc przemienniki częstotliwości Unitronics ze sterownikami PLC serii UniStream mamy możliwość konfiguracji, sterowania i diagnostyki z poziomu jednego oprogramowania UniLogic. Sprawia to, że implementacja falownika w tworzonej aplikacji ogranicza się do 6 prostych kroków.  

6 kroków do implementacji falownika

Krok 1: Konfiguracja komunikacji między PLC a przemiennikiem. Wybieramy specjalnie przygotowany tryb VFD w sterowniku.  

Krok 2: Wybieramy naszą serię przemiennika z listy. Ustawiamy MODBUS slave ID. 

Krok 3: Po wybraniu symbolu przemiennika pojawia się lista wszystkich parametrów posortowana na grupy. Parametryzujemy urządzenie poprzez ustawianie m.in. parametrów silnika, czasów hamowania, przyspieszania, tryby sterowania, itd. Każdy parametr jest opisany, więc nie ma konieczności zaglądania do instrukcji.  

Krok 4: Przechodzimy poprzez drzewo projektu w UniLogic do drabinki i piszemy program sterujący. Wykorzystujemy do tego specjalne bloki funkcyjne do sterowania przemiennikiem.  

Krok 5: Czas na wizualizacje. Dodajemy przyciski, wykresy, wskaźniki – wszystkie elementy odpowiadające naszym wymaganiom. Do przemienników możemy skorzystać z gotowej aplikacji przMoygotowanej przez producenta.  

Krok 6: Gotowe! Dzięki gotowym strukturom oraz czytelnych wizualizacji możemy sterować, diagnozować i wdrażać aplikacje w różnych gałęziach przemysłu.

Rozwiązania dla maszyn z serwonapędami

Nierzadko nasze aplikacje wymagają dynamicznego i precyzyjnego ruchu. Do tego zadania idealnie sprawdzają się serwonapędy, które nie należą do prostych w konfiguracji. W oprogramowaniu UniLogic implementacja serwonapędów została uproszczona ze względu na:

 • przejrzystość konfiguracji
 • gotową aplikację do konfiguracji i testowania ruchu
 • gotowe bloki sterowania
 • automatyczne struktury
 • diagnostykę ruchu w czasie rzeczywistym

Dzięki temu przygotowanie serwonapędu do pracy możemy streścić w 6 krokach:

 1. Wybierz model urządzenia. Oprogramowanie automatycznie nawiąże z nim komunikację.
 2. Skonfiguruj napęd poprzez wskazanie z odpowiednich elementów z gotowej tabeli, nie ma potrzeby korzystania z dokumentacji. 
 3. Odwzoruj połączenia mechaniczne poprzez wybór gotowych elementów: przekładnie, koła zębate, pay klinowe itp. 
 4. W razie potrzeby nałóż limity pozycji, prędkości i momentu zgodnie z wymaganiami Twojej aplikacji.
 5. Zaprogramuj ruch w drabince i skorzystaj z dedykowanych bloków funkcyjnych. 
 6. Teraz dzięki gotowym strukturom i czytelnej wizualizacji wszystkich parametrów możesz szybko zdiagnozować poprawne działanie maszyny.

Programowanie ruchu nigdy nie było prostsze! 

UniCloud: platforma chmurowa IIoT no-code dla przemysłu 4.0 

To udoskonalone rozwiązanie IIoT dla producentów OEM i konstruktorów maszyn. Pozwala na umieszczenie i przechowywanie danych na bezpiecznych serwerach. Chmura umożliwia zdalny dostęp do wszystkich sterowników Unitronics, możemy więc zdalnie zaktualizować program czy rozwiązać usterkę u klienta na dystans.  

Udostępnione dane wizualizowane są na spersonalizowanych pulpitach nawigacyjnych w postaci wskaźników, wykresów, tabel czy pojedynczych zmiennych. 

Oprócz samej wizualizacji chmura potrafi także analizować dane za pomocą wbudowanych inteligentnych funkcji biznesowych. W prosty sposób wyliczymy KPI oraz dowiemy się, czy np. proces produkcji pokrywa się z oczekiwaniami. 

Chmura UniCloud jest platformą no-code, czyli połączenie oraz wizualizacje stworzymy bez programowania. UniCloud jest bardzo intuicyjny w obsłudze, co ogranicza zatrudnianie specjalistów od obsługi serwerowni. Wszystko można obsłużyć online metodą drag&drop.  

Wizualizacja wykonana w chmurze UniCloud Wizualizacja wykonana w chmurze UniCloud

Wsparcie techniczne i materiały 

Ostatnim, ale fundamentalnym elementem ekosystemu Unitronics są ludzie: programiści PLC oraz integratorzy. Elmark Automatyka jako dystrybutor z wartością dodaną (VAD), dzieli się z nimi swoją wiedzą techniczną oferując pomoc na każdym etapie współpracy.

Stworzyliśmy wiele bezpłatnych materiałów edukacyjnych w formie wideo oraz blogowej. Wśród nich znajdziesz m.in. serię How To UniStream dotyczącą funkcjonalności sterowników PLC, Akademię Falowników i Serwonapędów zastępującą szkolenie podstawowe z przemienników częstotliwości czy setki artykułów pisanych w Centrum Wiedzy Elmark.  

Zrób pierwszy krok w stronę przyjaznego ekosystemu Unitronics 

Połączenie wszystkich urządzeń automatyki przemysłowej w jeden kompletny ekosystem Unitronics przynosi wiele korzyści: 

 • urządzenia od jednego dostawcy, 
 • mniejsze ryzyko niekompatybilności pomiędzy urządzeniami a tym samym niwelujemy błędy i awarie, 
 • przejrzystość diagnostyki całych układów, 
 • dostępność magazynie dostawcy przy powtarzalnych projektach; 
 • szybki serwis w Polsce. 

Każdy element ekosystemu Unitronics zapewnia pełną harmonię i stałość w wykonywaniu projektów, na której wszyscy zyskują. Dokładnie tak samo, jak w przyrodzie i jej ekosystemach.  

CHCĘ POZNAĆ EKOSYSTEM UNITRONICS

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!