Technologia Li-Fi: cyberbezpieczny Internet oparty na świetle

23.12.2022 How to /
li-fi
Wizerunek autora

Mimo że minęło ponad 10 lat od narodzin sieci Li-Fi, to nadal nie jest ona aż tak powszechnym rozwiązaniem, jak można by sądzić. Istnieją jednak niszowe sektory, jak np.technika wojskowa, które doskonale mogą wykorzystać zalety Internetu Light Fidelity 

Zaczniemy od definicji, ale z racji tego, że mowa będzie głównie o zastosowaniach taktycznych, zamknijmy ją w krótkich, żołnierskich słowach. 
 
Li-Fi jest jak Wi-Fi, ale zamiast fal radiowych mamy do czynienia z falami świetlnymi.  
 
Jeśli komukolwiek odruchowo przyszedł teraz do głowy światłowód i jakiekolwiek okablowanie, to jest niestety w błędzie. W technologii Light Fidelity są kompletnie zbędne, a dwukierunkowa transmisja może odbywać się w warunkach terenowych. Wystarczy urządzenie emitujące światło – zwykłe (o niższej przepustowości) lub podczerwone (dające szybszą transmisję danych)  

Li-Fi w zastosowaniach wojskowych

Nie da się ukryć, że w zastosowaniach przemysłowych dominuje i dominować nadal będzie tradycyjny Internet. Ale za to w przypadku działań taktycznych w terenie Li-Fi oferuje nam kilka kluczowych czynników, nieosiągalnych w innych metodach łączności: 

  • Cyberbezpieczeństwo – „zhackowanie” przesyłanych danych jest praktycznie niemożliwe. 
     
  • Niewykrywalność – nawet na terenie kontrolowanym przez wroga Li-Fi jest nie do wykrycia.   
     
  • Zero ryzyka podsłuchu/zagłuszenia – transmisji nie da się w żaden sposób podsłuchać lub zagłuszyć, nawet przez ścianę czy płótno namiotu. 
     
  • Prostota wdrożenia – Li-Fi łatwo skonfigurować, a cały proces nie wymaga wielkiej logistyki i trwa szybciej niż wdrożenie tradycyjnego Ethernetu. 
     
  • Praca w nielicencjonowanym widmie – Li-Fi działa w widmie światła widzialnego i podczerwonego; żadne z nich nie jest licencjonowane w jakimkolwiek kraju, więc raz zaprojektowane rozwiązanie wdrożysz potem wszędzie.  

Rozwiązania Rugged Experts a Li-Fi

Czas na najważniejszą informację dla resellerów rozwiązań dla wojska: wszystkie komputery wzmocnione (laptopy i tablety) Getac są kompatybilne z technologią Li-Fi. Nie jest to wcale taka oczywistość, biorąc pod uwagę fakt, że często dedykowane rozwiązania dla wojska (np. stacje robocze) nie oferują takiej możliwości. 
 
Zatem komputery klasy rugged są naturalnym wyborem dla służb wojskowych, chcących korzystać z bezpiecznej i niezawodnej komunikacji Li-Fi.  
 
W razie pytań zachęcam do kontaktu: 
marek.oldakowski@elmark.com.pl 
665-464-066 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!