Monitorowanie sieci Ethernet z wykorzystaniem MXView 3.0

12.04.2019 Informacje produktowe / Oprogramowanie przemysłowe
monitoring-sieci-ethernet-mxview-30
Wizerunek autora
Tomasz Sokół
Producent: MOXA
 • Zakłady przemysłowe
 • Inteligentne miasta
 • Energetyka
 • Woda i ścieki

Najnowsza wersja popularnego oprogramowania do monitorowania i zarządzania siecią przemysłową – MXview 3.0 miała swoją premierę na początku kwietnia. Celem poniższego postu jest przypomnienie najważniejszych funkcji MXview oraz przedstawienie najnowszych możliwości.

Czym jest MXView?

MXview jest częścią pakietu MXstudio – dedykowanego oprogramowania firmy Moxa, przystosowanego do wymagań i potrzeb panujących w warunkach przemysłowych. Na naszym blogu znajduje się już artykuł opisujący cały pakiet MXstudio - Problematyka konfiguracji i zarządzania sieciami Ethernet na przykładzie pakietu MXstudio. W tym wpisie skupimy się tylko na programie MXview, a dokładnie jego najnowszej wersji MXview 3.0.

Przypomnienie najważniejszych funkcji MXView

Zanim przejdziemy do nowych funkcji, które dostępne są w wersji 3.0, przypomnijmy najważniejsze funkcje MXview.

Powiadomienia w czasie rzeczywistym

Główną funkcją MXview jest czytelne i przejrzyste wizualizowanie sieci przemysłowej i występujących w niej zdarzeń. Najlepszym przykładem jest przerwanie linii światłowodowej lub awaria zasilania. W przypadku podglądu wystąpienia awarii, wysyłane jest powiadomienie SNMP trap odczytywane przez MXView Server. MXView jest świadomy zaistniałej sytuacji i wyświetla alarmy na monitorze, a także może wysyłać powiadomienia do użytkowników. Dzięki temu operator w bardzo szybki sposób potrafi zlokalizować awarię i naprawić wadliwe urządzenie lub przewód. Nie jest wymagana specjalna konfiguracja. Oprogramowanie automatycznie wykryje urządzenia i narysuje topologię.

Mapowanie urządzeń na fizycznej topologii

Zaimportowanie planu budynku jako tło i odpowiednie rozmieszczenie urządzeń z pewnością umożliwi łatwiejszą lokalizację urządzeń.

Tworzenie automatycznej konfiguracji urządzeń

W zakładce Configuration Center możliwe jest tworzenie zapasowej konfiguracji dla wszystkich urządzeń w sieci, przechowywanie jej, a także porównywanie konfiguracji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Zapisywanie zapasowej konfiguracji urządzeń może być wykonywane automatycznie dzięki ustawieniu odpowiedniego harmonogramu.

Wizualizacja poziomu zabezpieczeń urządzeń

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej jest ważnym czynnikiem, szczególnie w przypadku infrastruktury krytycznej, która może być celem potencjalnych ataków hakerskich. MXView umożliwia monitorowanie poziomu bezpieczeństwa urządzeń zgodnie ze standardem bezpieczeństwa IEC-62443-4-2.

Funkcja Security View grupuje urządzenia na kilka grup, w zależności od tego jakie mechanizmy bezpieczeństwa zostały zaimplementowane na urządzeniu.

 • High – zgodność urządzenia z IEC 62443-4-2 Level 2

 • Medium - zgodność urządzenia z IEC 62443-4-2 Level 1

 • Basic – na urządzeniu zostały zaimplementowane podstawowe mechanizmy bezpieczeństwa

 • Open – brak ustawień zabezpieczających urządzenie

 • Unknown – nie można odczytać ustawień urządzenia (np. urządzenie jest nieosiągalne

Szczegółowe informacje o każdej z kategorii można znaleźć w poniższej tabelce:

Powiadomienia o alarmach bezpieczeństwa na routerach przemysłowych

Kolejną funkcją związaną z bezpieczeństwem sieci przemysłowej są powiadomienia SNMP trap wysyłane przez routery przemysłowe serii EDR. Posiadają one funkcje Firewalla i inspekcji pakietów Modbus. Na przykład, jeżeli reguła firewalla blokuje ruch na porcie TCP 4000 adresu IP 192.168.127.253 i zostanie wysłany pakiet na podany adres to router EDR wyśle powiadomienie SNMP trap, które może być odczytane w programie MXView. Powiadomienia są wysyłane również w innych sytuacjach np. w przypadku ataku DDoS.

MXView umożliwia również:

 • wizualizację sieci VLAN

 • wizualizację tuneli VPN

 • współpracę z urządzeniami innych producentów, które wspierają protokół SNMP

 • wizualizację ruchu internetowego oraz wysyłanie powiadomień o przekroczeniu zdefiniowanego wcześniej przez użytkownika poziomu wykorzystania łącza

 • monitoring parametrów PoE

 • generowanie raportów o urządzeniach

Nowe funkcje MXView 3.X

Nowy interfejs użytkownika

Nowy interfejs użytkownika, oparty o HTML5, został kompletnie przeorganizowany. MXView Client, który był oparty na Javie, został zastąpiony najnowszą technologią webową, co w praktyce oznacza, że nie jest powiązany tylko z systemem operacyjnym Windows, ale dostęp do serwera możliwy jest z każdego urządzenia, które wspiera przeglądarki internetowe. Interfejs użytkownika wygląda zupełnie inaczej, chociaż większość funkcji jest taka sama.

Monitorowanie wielu sieci na jednym monitorze

Wersja 3.0 umożliwia monitorowanie do 10 serwerów MXView na jednym ekranie. Każdy serwer umożliwia monitorowanie do 2000 węzłów (2000 adresów IP) co przy 10 serwerach łącznie umożliwia monitorowanie 20 000 urządzeń. Takie rozwiązanie umożliwia scentralizowane monitorowanie np. kilku oddzielnych obiektów przemysłowych i otrzymywanie powiadomień ze wszystkich obiektów.

Integracja z systemami SCADA

MXView umożliwia integrację z innymi systemami zarządzania siecią – poprzez eksportowanie alarmów i wysyłanie powiadomień SNMP trap. Wsparcie protokołu OPC DA zapewnia współpracę z systemami SCADA. Dodatkowo w MXView 3.0 zostały dodane dwa kolejne interfejsy umożliwiające łatwiejszą integrację z innymi systemami monitorowania i nadzoru:

 • RESTful API – konfiguracja urządzeń, otrzymywanie powiadomień, alarmów i statusów sieci

 • Web Widget - wykorzystanie adresów URL/iframe umożliwia eksport i integrację z webowymi aplikacjami np. Web SCADA.

 

Dashboard

Czytelny system raportów i prezentacji danych Network Dashboard prezentuje podsumowanie najważniejszych informacji o statusach sieci. Raporty przedstawiają między innymi:

Podsumowanie statusów urządzeń – Device Summary

 • Total Device – liczba wszystkich urządzeń w sieci

 • Healthy Device – liczba urządzeń, których status jest poprawny

 • Warning Device – liczba urządzeń, które są osiągalne w sieci – odpowiadają na zapytania protokołu ICMP, ale nie odpowiadają na zapytania SNMP

 • Critical Device – liczba urządzeń, które nie są osiągalne – nie odpowiadają na zapytanie protokołu ICMP

 

Dostępność urządzeń - Device Availability

Urządzenia są uszeregowane wg. dostępności – czyli przez jaki czas pracy były dostępne.

Najważniejsze powiadomienia - Event Highlight

Wyświetlana jest dokładna liczba najważniejszych powiadomień przedstawiona na osi czasu które wystąpiły w przeszłości:

cold/warm startup – informujące o restarcie urządzenia

ICMP unreachable – konkretna liczba powiadomień informująca o niedostępności urządzeń w przeszłości, np. w przypadku chwilowych problemów z zasilaniem lub portami

Link down – powiadomienie o zamknięciu portu, które może pojawić się w przypadku awarii przewodu lub w przypadku odłączenia przewodu od urządzenia.

Disk Space Utilization

Wyświetlana jest informacja o zajętości pamięci dysku MXView.

MXView ToGo

Częścią pakietu MXStudio jest darmowa aplikacja (na systemy Android i iOS). Aplikacja umożliwia monitorowanie sieci przemysłowej z użyciem smartfona. W wizualny sposób, w aplikacji przedstawiona jest topologia sieci, wszystkie eventy, a także możliwe jest otrzymywanie powiadomień w czasie rzeczywistym.

Bardzo wygodną funkcją jest lokalizowanie urządzeń na rzeczywistym obiekcie. Można to osiągnąć na dwa sposobyPierwszym z nich jest umieszczenie kodu QR na urządzeniu (kod QR można oczywiście wygenerować w programie MXView). Aplikacja, po zeskanowaniu kodu QR wyświetli nam informacje o urządzeniu. Wygodne rozwiązanie, gdy mamy przed sobą urządzenie, a nie wiemy w którym miejscu całej sieci się ono znajduje.

Drugim sposobem, rekomendowanym gdy z jakiś powodów nie możemy zlokalizować urządzenia (np. na obiekcie mamy kilka takich samych urządzeń). Z pomocą aplikacji możemy wysłać odpowiednią komendę do serwera, który z kolei zapali wszystkie diody na konkretnym urządzeniu, co pozwoli na szybsze i łatwiejsze zlokalizowanie danego urządzenia.

Zachęcamy do przetestowania aplikacji MXview ToGo. Aby poznać funkcjonalności aplikacji, można uruchomić w aplikacji tryb Demo. Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo w Sklepie Google Play oraz App Store.

Licencja

Producent Moxa większość oprogramowania udostępnia swoim użytkownikom za darmo. W przypadku licencji do MXView 3.0 jest kilka niewielkich zmian w stosunku do poprzednich wersji.

Można wyróżnić trzy typy licencji:

Wersja Trial

Licencja testowa na okres 60 dni. Ofertuje pełne funkcjonalności MXView. Nie jest wymagana rejestracja na stronie producenta, aby otrzymać klucz licencyjny. Licencja Trial umożliwia monitorowanie do 2000 urządzeń. Po 60 dniach można korzystać z wersji Free (wymagana rejestracja) – liczba monitorowanych urządzeń ograniczona do 20.

Wersja darmowa

Darmowa, bezterminowa wersja licencji. Ograniczona do maksymalnej liczby 20 monitorowanych urządzeń. Wymagana jest rejestracja na stronie producenta, aby otrzymać klucz licencyjny.

Rejestracja darmowej licencji możliwa jest na stronie: http://license.moxa.com/

Wersja płatna

Bezterminowa, płatna wersja. W zależności od wykupionej wersji (w przypadku płatnej licencji, konieczny jest kontakt z oficjalnym dystrybutorem – w Polsce jest to Elmark Automatyka, kontakt do nas znajduje się w zakładce kontakt) , umożliwia monitorowanie do 50, 100, 250, 500, 1000, 2000 urządzeń. Możliwe jest także rozszerzenie obecnej licencji o dodatkowe 50 urządzeń. Wymagana jest rejestracja na stronie producenta, aby otrzymać klucz licencyjny.

FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania

Jak zarejestrować płatną/darmową licencję?

Procedura wygląda następująco:

Potrzebujemy Registration Code, który wysyłany jest po wykupieniu licencji (w przypadku darmowej licencji ten punkt nie jest wymagany)

Dodatkowo potrzebujemy User Code, który generowany jest po instalacji MXView

Rejestrujemy się na stronie http://license.moxa.com/ i uzupełniamy odpowiednie pola.

Generowany jest kod aktywacyjny, który należy wpisać w aplikacji:

Jak przenieść licencję ze starszych wersji MXView na wersję 3.0?

Użytkownik może wykorzystać obecny klucz licencyjny podczas rejestracji w systemie licencyjnym. Wymagana jest wersja systemu operacyjnego minimum Windows 7.

Szczegółowa instrukcja aktywacji MXView 3.0 znajduje się w poniższym pliku:

MXview_License_Instrukcja_Procesu_AktywacjiPobierz

MXView ToGo – w jaki sposób mogę połączyć telefon z serwerem MXview, aby otrzymywać powiadomienia?

Wymagane jest podłączenie do Internetu. W zaporach bezpieczeństwa (firewall) należy utworzyć wyjątek dla następujących portów:

Android: 5228, 5229, 5230

iOS: 443, 2194, 2195, 5223

Podłączenie aplikacji do tej samej sieci, w której znajduje się MXView serwer, umożliwia tylko monitorowanie statusów sieci przemysłowej. Powiadomienia Push w tym przypadku nie działają.

Które wersje MXView wspierają aplikację MXView ToGo?

Wymagana jest przynajmniej wersja MXView 2.6.

Czy możliwe jest korzystanie z aplikacji MXView ToGo bez serwera MXView?

Niestety nie, MXView ToGo to aplikacja typu Client, która łączy się z serwerem MXView. Bez serwera MXView można korzystać z wbudowanej wersji Demo.

 

 

W przypadku dodatkowych pytań, można się z nami kontaktować po adresem mailowym: moxa@elmark.com.pl

 

Komentarze
Leave your comment