Nie masz spawacza? Oto 6 rozwiązań tego problemu

07.07.2021 How to / Robotyzacja
spawanie Universal Robots
Wizerunek autora
Tomasz Ofiara
Producent: Universal Robots
  • Zakłady przemysłowe

Cobot to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać na przykład do usprawnienia procesu spawania. Zredukuje straty produkcyjne, zwiększy dokładność spawania łukowego, TIG, laserowego, MIG, ultradźwiękowego, plazmowego i punktowego.

Nie wymaga wygrodzenia, przez co zajmuje mało miejsca, łatwo się programuje, szybko wdraża do nowych zadań, jest mobilny, inwestycja szybko się zwraca, może wyręczyć ludzi w niebezpiecznych i monotonnych zadaniach. Cobot zwiększa elastyczność, wydajność i swobodę procesów spawania, moc przerobową, zachowując wysoką jakość. Robotyzacja zapewnia mniej przestojów produkcyjnych i marnowanego materiału.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Spawalniczego, średni wiek dzisiejszego spawacza w USA wynosi 55 lat, a mniej niż 20 procent ma mniej niż 35 lat. Te dane demograficzne prowadzą do przewidywanego deficytu 400 000 spawaczy do 2024 r. W Polsce również nie można już znaleźć wystarczającej liczby wykwalifikowanych spawaczy i nie jesteśmy w stanie zautomatyzować rosnącej liczby wysokoseryjnych/mieszanych niskonakładowych procesów produkcyjnych za pomocą tradycyjnych robotów spawalniczych.

Jakie mamy rozwiązania:

BotX - WYNAJMUJ SPAWACZA ROBOTA NA GODZINY

Nowy BotX Welder, opracowany przez Hirebotics, Red-D-Arc i Airgas, wykorzystuje cobota UR10e do rozwiązania dwóch głównych przeszkód w zrobotyzowanym spawaniu łukowym: łatwości programowania i łatwości z jaką klient może uzyskać rozwiązanie bez ponoszenia dużych jednorazowych kosztów. W przypadku BotX nie ma żadnych kosztów instalacji, a dzięki monitorowaniu w chmurze, klienci płacą tylko za godziny, w których system faktycznie spawa, umożliwiając w ten sposób klientowi zatrudnianie i uruchamianie BotX zgodnie z potrzebami biznesowymi. „Wybraliśmy Universal Robots do zasilania BotX z kilku powodów”, mówi Rob Goldiez, współzałożyciel i dyrektor generalny Hirebotics. „Dzięki otwartej architekturze Universal Robots byliśmy w stanie kontrolować nie tylko prędkość podawania drutu i napięcie, ale także kąt palnika, co zapewnia wysoką jakość spoiny za każdym razem”, mówi.

Klienci mogą uczyć BotX wymaganych spoin za pomocą intuicyjnej aplikacji na dowolnym smartfonie lub tablecie, korzystając z biblioteki receptur spawania zawartej w oprogramowaniu BotX opracowanym specjalnie dla BotX i zoptymalizowanym do pracy z gazem osłonowym ARCAL firmy Airgas. Pełna oferta produktów BotX obejmuje ramię cobota UR10e, spawarkę, podajnik drutu, uchwyt spawalniczy MIG, stół spawalniczy i konfigurowalne przyciski dotykowe wprowadzane przez użytkownika.

 

Narzędzie spawalnicze Cobot firmy Vectis Automation – intuicyjne rozwiązanie

Przenośne, bezpieczne, wszechstronne i niezwykle łatwe w użyciu rozwiązanie. Intuicyjny interfejs programowania „Let’s Weld TogetherTM” firmy Vectis jest dostępny bezpośrednio z panelu programowania cobota UR. Programy można tworzyć, zapisywać, a później przywoływać w celu obsługi wielu rodzajów produktów.

„Widzieliśmy, że Universal Robots zwycięża jako niekwestionowany lider na rynku cobotów, obniżając bariery automatyzacji dzięki łatwości użytkowania i szybkiemu wdrażaniu”, mówi Josh Pawley, dyrektor ds. rozwoju biznesu i współzałożyciel Vectis Automation. „Chcieliśmy zbudować naszą kolaboratywną spawarkę na tej platformie, zapewniając spawaczom taką samą funkcjonalność spawania jak w standardowych maszynach”, mówi, dodając, że Vectis Cobot Welder jest zwykle o 25-40 procent tańszy niż wszystkie inne. System Vectis jest dostarczany z całym osprzętem w pełni zintegrowanym z mobilnym modułowym wózkiem montażowym o wymiarach 0,9 x 1,8 m.

 

SNAPCUT – COBOT PRZECINAJĄCY STAL

Pierwszy zintegrowany system spawalniczy MIG dla robotów współpracujących dostępny za pośrednictwem platformy Universal Robots UR+, która certyfikuje produkty pod kątem bezproblemowej współpracy z cobotami UR. SnapWeld został uruchomiony przez ARC Specialties, które rozwinęło portfolio produktów UR, wprowadzając SnapCut, który umożliwia producentom z branży metalurgincznej łatwe cięcie w trójwymiarowych elementach stalowych bez znajomości robotyki lub programowania komputerowego.

„Dzięki SnapCut opracowaliśmy narzędzie, które pozwala producentom metalowych produktów na wdrażanie cobotów UR do cięcia niestandardowych pozycji na miejscu z jakością zbliżoną do stołu plazmowego” — mówi John Martin, wiceprezes ARC Specialties. „Zapewniamy łatwą alternatywę automatyzacji dla procesu, który obecnie jest wykonywany głównie ręcznie”. Użytkownicy mogą łatwo przełączać się między cięciem plazmowym a spawaniem, zamieniając SnapCut w SnapWeld. Firma ARC Specialties właśnie zaktualizowała interfejs SnapWeld, dodając do niego szablony spawania, dzięki czemu użytkownik – bez wcześniejszego doświadczenia w pracy z robotami – wprowadza informacje o materiale, a następnie uczy ścieżki spawania.

 

CoWelder

cowelderNowy asystent spawalniczy to cobot.

To zautomatyzowane rozwiązanie spawalnicze jest przystępnym cenowo i idealnym pierwszym krokiem do automatyzacji spawania. Idealnie nadaje się do spawania prostych detali, bez względu na ilość i częstotliwość. CoWelder zapewnia maksymalną elastyczność, łatwe programowanie i niezmiennie wysoką jakość.

  • Prosta instalacja
  • Zwiększona zdolność produkcyjna
  • Optymalna jakość spawania
  • Krótki okres zwrotu

CoWelder jest idealnym rozwiązaniem dla każdego profesjonalnego warsztatu spawalniczego. Wykorzystuje robota współpracującego tzw. cobota. CoWelder jest zbudowany do współpracy z ludźmi we wspólnej przestrzeni roboczej bez konieczności stosowania barier ochronnych. Cobot ma kilkanaście wbudowanych funkcji kontroli bezpieczeństwa i posiada certyfikat CE.

 

Na polskim rynku nasz partner firma Robotorium, ma bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie procesów spawalniczych oraz wdrożeń Universal Robots. Jeśli wymagane jest kompleksowe wdrożenie, możemy polecić ich usługi.

 

Elmark Automatyka jako preferowany dystrybutor i Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Universal Robots, zapewnia szeroki zakres wsparcia technicznego w zakresie usprawniania procesów produkcyjnych. Zapewniamy certyfikowane szkolenia i wsparcie techniczne w doborze narzędzi do danej aplikacji, jak i służymy swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie konfiguracji aplikacji spawalniczych i innych. Z naszym wsparciem klient może wdrożyć cobota we własnym zakresie, poświęcając budżet praktycznie na sam sprzęt i szkolenia.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!