Ponad 1 000 000 zł szacowanych oszczędności dzięki chmurze UniCloud w produkcji niebezpiecznych gazów

28.06.2023 Studia przypadków / Sterowanie i akwizycja danych
unicloud
Wizerunek autora
Producent: UNITRONICS
 • Zakłady przemysłowe
 • Energetyka

Ponad 1 000 000 zł szacowanych oszczędności dzięki chmurze UniCloud w produkcji niebezpiecznych gazów

Tryt, izotop wodoru, jest jednym z najdroższych materiałów na świecie uwzględniając cenę za gram. Jednocześnie jest niezbędnym materiałem w sektorze medycznym, naukowym, wojskowym i przemysłowym.

Nasz klient, Smolsys Ltd. jest innowatorem modułowej komórki do produkcji trytu "Plug & Produce". Zapewnia ona bezpieczne, niezależne, środowisko do produkcji tego gazu, jednocześnie chroniąc personel. Rozwiązanie gwarantuje, że uwalnianie trytu do środowiska jest utrzymywane na najniższym możliwym poziomie.

Ta innowacyjna, bezpieczna i niezależna architektura ogniw "Plug & Produce" otworzyła interesujące zastosowanie - produkcję energii poprzez fuzję jądrową izotopów wodoru. Wymaga generowania i utrzymywania plazmy w temperaturze 150 000 000 °C. Głównym wyzwaniem jest obsługa wymaganego paliwa i tutaj kompleksowe rozwiązanie Smolsys zapewnia wydajny sposób na rozwiązanie tej kwestii.

Wyzwanie

Firma chciała dodać funkcjonalność IIoT do swoich komórek produkcyjnych. Potrzebny był łatwy w użyciu, elastyczny system do łączenia wrażliwych urządzeń pomiarowych i unikalnych, specjalistycznych maszyn.  Rozwiązanie zapewniłoby przejrzystość i widoczność danych oraz pozwoliło aplikacjom Smolsys zachować zgodność z przepisami. Co ważne, firma rozszerzała dystrybucję na Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Koreę. Dodatkowym problemem było to, że dotychczasowe aplikacje nie zapewniały alertów w czasie rzeczywistym.

Nadszedł czas na zmianę - czas na integrację IIoT z ich produktami.

Unicloud - smolsys

Smolsys wybrał UniCloud, kompleksową platformę IIoT opracowaną przez Unitronics. Był to naturalny wybór, ponieważ klient z powodzeniem wykorzystywał już sterowniki Unitronics do automatyzacji wielu zadań aplikacji.

Smolsys1

Smolsys2

Rezultaty

Dyrektor generalny Smolsys, Daniel Jakob, szacuje, że firma Smolsys zaoszczędziła około 250 000 USD, korzystając z UniCloud, platformy typu "zrób to sam". Rozwiązanie można było łatwo dostosować do swoich potrzeb, zamiast budować je od podstaw.

Zapytany, dlaczego Smolsys wybrał UniCloud, pan Jakob podał następujące powody:

 • Bezpieczeństwo
  UniCloud umożliwia nam dostęp w czasie rzeczywistym do odpowiednich danych w celu monitorowania warunków środowiskowych, zapewniając bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i społeczeństwu. Jedną z naszych ulubionych funkcji jest pulpit nawigacyjny, wyświetlany w naszych laboratoriach na dużym ekranie - byliśmy w stanie samodzielnie stworzyć ten pulpit nawigacyjny za pomocą widżetów UniCloud typu "przeciągnij i upuść", bez żadnej znajomości programowania. Z pulpitu korzystają wszyscy pracownicy Smolsys. Daje nam poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wyświetla stale aktualizowane istotne dane dla operatorów i personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo radiologiczne. Są to m.in.:

  - stężenie trytu,
  - prędkość wentylacji,
  - objętość powietrza wywiewanego,
  - temperatura w pomieszczeniu,
  - poziom tlenu.

  Co więcej, możemy udostępniać inne dane innym użytkownikom systemu. Dostępność danych w czasie rzeczywistym jest kluczowa dla wszystkich firm pracujących z bardzo wrażliwymi lub niebezpiecznymi materiałami. UniCloud okazał się szybkim i niezawodnym sposobem dla wszystkich naszych klientów. Pozwala uzyskać dostęp w czasie rzeczywistym do odpowiednich danych do monitorowania warunków środowiskowych.

 • Widoczność danych
  Używamy UniCloud do zbierania wybranych danych w czasie rzeczywistym i wyświetlania ich na wykresach z wieloma osiami "y" w różnych skalach. Pozwoliło nam to zidentyfikować formę trytu w powietrzu. To ważne, ponieważ utleniona, trytowana para wodna stanowi znacznie większe zagrożenie dla zdrowia niż czysty tryt.
  Używamy również wykresów do porównywania wartości rzeczywistych z wartościami przewidywanymi - są to cenne wskaźniki.

 • Eliminacja potrzeby korzystania z aplikacji innych firm
  Wcześniej używaliśmy zewnętrznych narzędzi analitycznych do analizy naszych pomiarów trytu. Teraz robimy to w UniCloud - nie ma potrzeby eksportowania danych do aplikacji innych firm. Monitoring, zarządzanie, wykrywanie, planowanie - wszystko to jest w jednym miejscu. Ponadto wartości są teraz dostarczane z chmury bezpośrednio do pracowników. Nie ma już potrzeby odczytywania i ręcznego rejestrowania wartości.

 • Alerty w czasie rzeczywistym
  To była funkcja, którą chcieliśmy dodać do naszych istniejących i nowych aplikacji. UniCloud pozwala nam łatwo tworzyć alerty i wysyłać je bezpośrednio do upoważnionych pracowników.


Smolsys jest teraz w stanie wdrożyć konserwację zapobiegawczą poprzez ciągłe monitorowanie wrażliwych czujników i ostrzeganie personelu przy pierwszych oznakach odchyleń od ustalonych wartości. Personel może wtedy natychmiast interweniować, aby zapobiec problemom, poprawiając w ten sposób ogólną kondycję systemu i unikając przestojów.

Zdolność UniCloud do gromadzenia i rejestrowania danych historycznych oraz automatycznego przekształcania ich w raporty pozwala firmie Smolsys odkryć, gdzie można ulepszyć jej systemy i maszyny. Ponadto raportowane dane mogą być wykorzystywane do zapewnienia zgodności z przepisami i normami.

 

Podsumowanie i potencjał oszczędności

Chmura UniCloud oraz zaawansowana analityka pozwala firmie Smolsys łatwo śledzić wrażliwe i potencjalnie niebezpieczne dane, prezentować widoczne dane graficznie na pulpitach nawigacyjnych dla pracowników, ostrzegać pracowników i umożliwiać im szybką interwencję w razie potrzeby, podnosić poziom bezpieczeństwa, tworzyć dzienniki, które można wykorzystać do zapewnienia zgodności z normami - i umożliwiło im wdrożenie i czerpanie korzyści z technologii IIoT Cloud przy minimalnym nakładzie czasu, wysiłku i kosztów.

CEO Smolsys, Daniel Jakob, mówi:
Dostępność widocznych danych w czasie rzeczywistym jest transakcją typu "make or break" dla wszystkich firm pracujących z wysoce wrażliwymi lub niebezpiecznymi materiałami. UniCloud okazał się szybkim i niezawodnym sposobem na poprawę warunków bezpieczeństwa naszych aplikacji. Nasi klienci mają teraz dostęp do odpowiednich danych w czasie rzeczywistym - dzięki UniCloud zyskaliśmy funkcjonalność IIoT, unikając kosztownej drogi do niestandardowego rozwiązania, dając nam potencjalne oszczędności na poziomie 250 000 USD.
Zdecydowanie polecam innym firmom rozważenie UniCloud dla ich potrzeb IIoT.

Chcesz wiedzieć czy monitoring maszyn Unicloud sprawdzi się jako system monitorowania Twoich urządzeń?
Oceńmy potencjał oszczędności w Twojej firmie. 
Napisz do mnie na: kamil.kucharek@elmark.com.pl

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!