Monitorowanie warunków środowiska z UniCloud i Produal

21.10.2021 Informacje produktowe /
Monitorowanie warunków środowiska z UniCloud i Produal
Wizerunek autora
Arkadiusz Sulenta
Producent: UNITRONICS
 • Zakłady przemysłowe

Rejestracja bezprzewodowa wielu różnych parametrów przynosi szereg korzyści: przechowywanie danych w chmurze, wygodę w generowaniu raportów, a nawet zdalne sterowanie urządzeniami wykonawczymi.

Na czym dokładnie polega ta kolejna innowacja w ramach Przemysłu 4.0? 

W poniższym artykule zajmę się tą kwestią i pokaże możliwości, jakie daje połączenie rozwiązań UniCloud i Produal. 

Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii...

Dlaczego czujniki to konieczność?

Rozwój cyfryzacji procesów pozwolił na zwiększenie wydajności produkcji i skrócenie czasu oczekiwania na dany produkt. Do zapewnienia wysokich standardów wymagane jest stałe monitorowanie przebiegu procesu, co wiąże się z wykorzystaniem zaawansowanych systemów, wielu czujników pomiarowych i kilometrów przewodów.

Koszty takich rozwiązań dotykają przedsiębiorstwa wykorzystujące duże hale produkcyjne czy magazynowe, gdzie musimy utrzymać restrykcyjne warunki pracy (konieczne są wiec czujniki temperatury, wilgotności, itd...).

Bezprzewodowy pomiar z Produal

Rozwiązanie powyższych problemów oferuje usługa UniCloud od Unitronics i czujniki Produal. Systemy bezprzewodowe szybko zyskują nabywców w sektorze automatyki budynkowej, ale są równie kompleksowe i niezawodne w warunkach przemysłowych. Produal opracował sieć MESH 2,4 GHz zasilaną całkowicie z baterii i oferującą długi czas pracy. Szeroka gama dostępnych czujników pozwala mierzyć każdą z interesujących nas własności.

Czujnikami Produal zmierzysz m.in.:

 • temperaturę,
 • ciśnienie,
 • poziom dwutlenku węgla (CO2),
 • poziom tlenku węgla (CO),
 • wilgotność,
 • ruch,
 • prędkość i kierunek wiatru,
 • natężenie światła.

 

Więcej o rozwiązaniu Produal:

Technologią MESH nazywany jest układ wielu urządzeń, w którym każde z nich umożliwia przesyłanie danych pomiędzy nadajnikami, aż dane dotrą do miejsca przeznaczenia, dzięki czemu nie musimy stosować repeaterów. MESH jest inteligentną siecią, która może przesyłać dane do miejsca docelowego (w tym wypadku sterownika PLC), wykorzystując najbardziej energooszczędne i najkrótsze trasy (nawet w przypadku awarii czujnika!). 

Standardowo, przy powszechnych rozwiązaniach bezprzewodowych pomiarów, bateria starcza na około pół roku. Natomiast innowacyjna technologia MESH pozwala osiągnąć bezustanną pracę czujnika od 5 do 7 lat. 

Różnica jest więc znacząca i bardzo korzystna dla użytkowników MESH!

 

Monitorowanie warunków środowiska chmurą UniCloud

Następnym krokiem jest odpowiednie przetworzenie i analiza danych otrzymanych z czujników. Tutaj przychodzi rozwiązanie w postaci chmury UniCloud. Sterownik PLC Unitronics łączy się z stacją bazową Produal za pomocą protokołu ModBus. Na w pełni konfigurowalnych pulpitach nawigacyjnych możemy wyświetlać dane używając gotowych widżetów.

Oprócz wizualizacji pomiarów, usługa potrafi analizować zebrane pomiary za pomocą wbudowanych inteligentnych funkcji biznesowych, które pozwolą na wyliczenie KPI oraz dostarczą informacji do pozostałych komponentów nadzorujących warunki na hali.

Co jeszcze zyskujesz dzięki rozwiązaniom Unitronics i Produal?

Gdy bezpieczeństwo procesu jest najwyższym priorytetem możemy wykorzystać alarmy, które natychmiastowo poinformują o zaistniałym problemie. Dodatkowo chmura UniCloud umożliwia zdalny dostęp do sterownika PLC, realizowany poprzez serwer VPN, router z kartą SIM ze stałym adresem IP lub połączenie sterownika do routera z zewnętrznym adresem IP. 

 

Ile kosztuje rejestracja bezprzewodowa i korzyści wynikające z niej?

Do końca 2022 r. dostęp zdalny, VPN, VNC, WebServer oraz zdalne wgrywanie programu na sterownik przez VPN są bezpłatne! 

Co więcej, przez trzy pierwsze miesiące otrzymujesz bezpłatną subskrypcję, która pozwala dodatkowo zbierać dane, przetwarzać je i wizualizować na pulpitach nawigacyjnych. 

A co potem?

Po tym okresie – w zależności od liczby synchronizowanych z chmurą tagów oraz częstotliwości ich synchronizowania – opłata miesięczna za sterownik wynosi od 44 zł netto

 

Przemysł 4.0 na miarę XXI wieku - 4 korzyści!

 • Chmura UniCloud i bezprzewodowe czujniki Produal pozwolą na większe oszczędności poprzez podniesienie wydajności energetycznej, a technologia MESH wprowadzi niezawodną komunikację bez znaczących zmian w infrastrukturze. 
 • Bateria, pracująca nawet do 7 latograniczy z kolei prace konserwacyjne systemu. 
 • Prosta konfiguracja zarówno chmury danych, jak i czujników pozwoli na szybkie i bezstresowe wdrożenie systemu. 
 • Stałe monitorowanie i analiza danych to klucz do utrzymania najwyższych standardów jakości, a w przypadku awarii system od razu zareaguje i powiadomi o zaistniałej sytuacji odpowiednie osoby.

Pytania? W Elmark Automatyka jesteśmy po to, by odpowiedzieć na nie!

Synergia rozwiązań UniCloud i Produal daje olbrzymie możliwości. W ramach pojedynczego wpisu nie da się ich wszystkich wyczerpać. 

Dlatego, tradycyjnie już, przypadku pytań lub zainteresowania rozwiązaniem zapraszamy do kontaktu poprzez mail: sterowniki@elmark.com.pl.