Raport popularności protokołów przemysłowych - 2023

20.06.2023 Aktualności /
fieldbus
Wizerunek autora
Producent: Anybus

Ciągły wzrost dla przemysłowych sieci Ethernet i sieci bezprzewodowych

Każdego roku firma HMS Networks analizuje rynek sieci przemysłowych, aby oszacować dystrybucję nowych podłączonych układów w automatyce przemysłowej. Tegoroczne badanie pokazuje, że rynek sieci przemysłowych wzrośnie o 7% w 2023 roku.

 

 

Ethernet Przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i stanowi obecnie 68% wszystkich nowych zainstalowanych układów (w porównaniu z 66% w ubiegłym roku). Fieldbusy spadły do 24% (27% w 2022 r.), podczas gdy udział sieci bezprzewodowych w rynku wzrósł do 8% (7% w ubiegłym roku). PROFINET i EtherNet/IP dzielą pierwsze miejsce w rankingu sieci z 18% udziałem w rynku, a za nimi plasuje się silny konkurent - EtherCAT z 12% udziałem w rynku.

Każdego roku HMS Networks przedstawia swoją analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowych zainstalowanych układach w automatyce przemysłowej na całym świecie. Jako niezależny dostawca rozwiązań w zakresie przemysłowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie na rok 2023 obejmuje szacunkowe udziały w rynku i stopy wzrostu dla magistrali polowych (Fieldbus), Ethernetu Przemysłowego i technologii bezprzewodowych.

W badaniu z 2023 r. HMS stwierdza, że rynek sieci przemysłowych nadal rośnie, a całkowity wzrost rynku w 2023 r. ma wynieść +7%. Potwierdza to ciągłe znaczenie łączności sieciowej w fabrykach.

ETHERNET PRZEMYSŁOWY STALE ROŚNIE

Rosnąc o 10%, Ethernet Przemysłowy nadal zdobywa nowe udziały w rynku. Stanowi on obecnie 68% globalnego rynku nowych zainstalowanych układów w automatyce przemysłowej (w porównaniu do 66% w ubiegłym roku). Walka między PROFINET i EtherNet/IP trwa ponieważ prowadzą one w rankingach sieci 2023 z 18% udziałem w rynku. Niemniej EtherCAT również rośnie i zajmuje obecnie niezagrożone trzecie miejsce z 12% udziałem w rynku.

FIELDBUS PONOWNIE SPADA

Zeszłoroczny wzrost dla magistrali Fieldbus był tymczasowy, ponieważ liczba nowych instalacji magistrali Fieldbus spadła o -5% w 2023 roku. PROFIBUS prowadzi w rankingach sieci obiektowych z 6% udziałem w rynku, ale nie jest to dużo, ponieważ Modbus-RTU jest tuż za nim z 5% udziału.

Łącznie magistrale Fieldbus stanowią 24% (27) rynku w 2023 roku. Chociaż liczba nowych układów magistrali Fieldbus spada, wiele urządzeń, maszyn i fabryk będzie nadal na nich polegać jeszcze przez wiele lat.

SIEĆ BEZPRZEWODOWA ROŚNIE NAJSZYBCIEJ

Bezprzewodowy wzrost przyspiesza do +22% w 2023 r., ponieważ coraz więcej bezprzewodowych rozwiązań sieci przemysłowych jest wprowadzanych do automatyki przemysłowej. Typowe zastosowania obejmują zastąpienie kabli, bezprzewodowy dostęp do maszyn i łączność z mobilnym sprzętem.

SIEĆ PRZEMYSŁOWA JEST KLUCZEM DO PRODUKTYWNOŚCI I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W PRODUKCJI

Jak mówi Magnus Jansson, dyrektor ds. marketingu produktów w HMS Networks, Business Unit Anybus:

"Solidna łączność sieci przemysłowych jest kluczem do osiągnięcia czasu sprawności produkcji, który jest niezbędny do osiągnięcia celów w zakresie produktywności i zrównoważonego rozwoju w automatyzacji fabryk"
 

"Jakość, ochrona, bezpieczeństwo i uzyskiwanie wglądu w dane urządzeń i maszyn to kluczowe czynniki, które widzimy w dalszej ekspansji sieci przemysłowych".

REGIONALNE RÓŻNICE W SIECIACH

EtherNet/IP, PROFINET i EtherCAT wiodą prym w Europie i na Bliskim Wschodzie, a PROFIBUS i Modbus-TCP zajmują drugie miejsce. Rynek amerykański jest zdominowany przez EtherNet/IP, a EtherCAT silnie się rozwija i zdobywa coraz większy udział w rynku. PROFINET przewodzi podzielonemu rynkowi azjatyckiemu, a za nim plasują się EtherNet/IP oraz CC-Link/CC-Link IE Field, EtherCAT, PROFIBUS i Modbus (RTU/TCP).

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!