Budżetowy falownik? Zobacz, czym jest przemiennik częstotliwości Elmatic

20.12.2021 Informacje produktowe /
Budżetowy falownik? Zobacz, czym jest przemiennik częstotliwości Elmatic
Wizerunek autora
Producent: Elmatic

Dobierając urządzenia automatyki przemysłowej do projektu, w większości przypadków najważniejszym czynnikiem doboru jest cena. Nawet nie chodzi tu o najniższą cenę poszczególnych komponentów (PLC, moduły, HMI itd.), a o całościową wartość — czyli jak sprawić, aby zmieścić się w narzuconym budżecie ze wszystkim. A w dodatku jeszcze ma spełniać szereg zaawansowanych funkcjonalności, być proste w obsłudze itp.

Wszystkie te czynniki sprawiają często, że my - dostawcy, słysząc wymagania projektowe łapiemy się za głowę i myślmy "to jest niemożliwe w realizacji, takie rozwiązanie nie istnieje, a przynajmniej nie w tej cenie!". Klienci są zrozpaczeni, bo spędzają godziny na poszukiwaniach i są odsyłani "z kwitkiem". A jak już znajdą idealne rozwiązanie to czasami muszą czekać na sprzęt tygodniami. Dlatego my, postaraliśmy się o rozwiązanie, które odpowie potrzebom rynku napędowego i nie tylko. Cała marka Elmatic powstała właśnie z myślą zapełnienia luki potrzeb klientów. 

W skład naszej własnej marki Elmatic Motion Control wchodzą przemienniki częstotliwości, które pokryją znaczną większość zapotrzebowania rynku napędowego. Dlaczego większość? Ponad 70% aplikacji napędowych w Polsce to proste, niewymagające aplikacje pompowe, systemy HVAC lub projekty wymagające niewielkiej siły napędowej. To tego wystarczą falowniki skalarne. Te pozostałe 30% pokryją przemienniki ze sterowaniem wektorowym. Na tych danych oparliśmy wybór modeli, które tworzą rodzinę falowników Elmatic.

Najbardziej budżetowy falownik na rynku - ogólnie o Elmatic’ach

Przemienniki częstotliwości Elmatic to trzy serie falowników stworzonych z myślą o różnych zastosowaniach i środowiskach:

  • EL1000 – do mało zaawansowanych aplikacji niewymagających wysokiego momentu na starcie;
  • ED2000 – do aplikacji wymagających większej precyzji sterowania prędkością obrotową;
  • EDS – dedykowane do aplikacji pompowych lub wentylatorowych z powodu wzmocnionej obudowy (IP65).

Wiele zaawansowanych funkcjonalności zostało okrojonych w celu zmniejszenia ceny urządzenia. Sprawia to, że wszystkie serie sprawdzą się w mało i średniozaawansowanych aplikacjach lub maszynach. Jednak nie wpływa to na jakość codziennej pracy, parametryzacji czy wydajności przemiennika. Znajdziemy tutaj kilka ciekawych funkcji, które czasami są dostępne dopiero w dwa razy droższych falownikach. Będą to m. in:

  • Regulator PID;
  • Prosty PLC;
  • Funkcja multispeed (prędkość krokowa) – do 16 prędkości;
  • Funkcja „Energy saving”;
  • Wbudowany potencjometr (oprócz serii EDS);

Falowniki Elmatic sprawdzą się zarówno w mniejszych silnikach (seria EL, ED, EDS), jak i tych o mocy nawet 90kW (seria ED).

>> KATALOG DO POBRANIA <<

>> PRZEJDŹ DO SKLEPU  <<

Seria EL1000

Najtańsze i najmniejsze gabarytowo falowniki ze wszystkich. Seria EL1000 sprawdzi się do prostych aplikacji z małymi silnikami i niewielkimi obciążeniami. Dostępna moc zaczyna się od 0,4kW do 2,2kW dla zasilania 1x230VAC, a dla zasilania 3x400VAC zakres mocy to 0,75kW-37kW. Do dyspozycji mamy tutaj tylko i wyłącznie sterowanie skalarne U/f, co sprawdzi się np.: w aplikacjach wentylatorowych.

Programowanie odbywa się za pomocą przycisków wbudowanych w panel sterowania falownika. Częstotliwość może być zadawana poprzez: wbudowany potencjometr, komunikację MODBUS, wejście analogowe, prędkości krokowe czy PID. Na pokładzie znajdziemy również przekaźnik, którego funkcję możemy odpowiednio skonfigurować do swojej aplikacji.  

Przemiennik serii EL1000 nie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie będzie wymagane dynamiczne hamowanie masą o dużej bezwładności, ponieważ nie ma możliwości podłączenia rezystora zewnętrznego, który odebrałby wygenerowaną energię. Na pokładzie znajdziemy zabezpieczenia przed zanikiem fazy, przeciążeniowe lub przeciwzwarciowe uchronią falownik oraz silnik przed zniszczeniem w razie niespodziewanej awarii. 

Cena już od 375zł netto.

>> PRZEJDŹ DO SKLEPU  <<

Seria EDS

Seria EDS została stworzona z myślą o aplikacjach pompowych i wentylatorowych. Jako jedyna z trzech serii posiada wzmocnioną obudowę do IP65. Na obudowie nie znajdziemy wbudowanego potencjometru, ale w ramach rekompensaty uzyskujemy wejście licznikowe.

Tak jak w przypadku serii EL1000 mamy wbudowany PID, możliwość ustawienia do 16 prędkości krokowych, funkcję „Energy saving’ oraz wszystkie wymienione wcześniej zabezpieczenia.

Również cechą wyróżniającą serię EDS, której nie mają pozostałe serie, jest możliwość montażu falownika na obudowie silnika. Nie podłączymy tutaj rezystora hamowania, ale jako, że jest to falownik dedykowany do aplikacji pompowych i wentylatorowych w 99% przypadkach będzie on zbędny. W tego typu aplikacjach stosuje się hamowanie wolnym wybiegiem, a przemiennik EDS posiada taką funkcję.

Seria EDS występuje od mocy 0,75kW do 2,2kW przy napięciu wejściowym 1x230VAC oraz od mocy 0,75kW do 11kW przy napięciu wejściowym 3x400VAC. Do tego falownika również nie podłączymy zewnętrznego rezystora.

Cena już od 604 zł netto.

>> PRZEJDŹ DO SKLEPU  <<

Seria ED2000

Najbardziej zaawansowana seria ze wszystkich. Posiada wbudowane bezczujnikowe sterowanie wektorowe oraz skalarne U/f. W gamie serii ED2000 przy zasilaniu 1x230VAC znajdziemy falowniki od mocy 0,4kW do 3,7kW, a dla zasilania 3x400VAC od mocy 0,4kW aż do 90kW.

Oprócz sterowania wektorowego otrzymamy tu również dodatkowe programowalne wejścia cyfrowe, w tym jedno impulsowe oraz wyjście analogowe.

W przemiennikach ED2000 otrzymujemy możliwość dołączenia zewnętrznego rezystora hamowania, dzięki czemu możemy zwiększyć dynamikę naszej aplikacji.

Oprócz powyżej wymienionych otrzymujemy wbudowany potencjometr, PID, do 16 prędkości krokowych, funkcję „Energy saving’ oraz zabezpieczenia przez zniszczeniem silnika oraz falownika.

Cena już od 501zł netto.

>> PRZEJDŹ DO SKLEPU  <<

Porównanie trzech serii tanich falowników

Poniżej znajduje się tabela, w której doskonale widać różnice pomiędzy każdą serią Elmatic’ów.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o Polski rynek przemienników częstotliwości to urządzenia Elmatic mają najwyższy stosunek jakości do ceny. Znajdziemy w nim funkcje, które są niekiedy dostępne w najdroższych przemiennikach częstotliwości. Ich konfiguracja pomimo braku specjalnego oprogramowania nie odbiega od parametryzacji ręcznej każdego falownika. Pomimo niskiej ceny Elmark Automatyka udziela 2-letniej gwarancji na zakupiony sprzęt oraz oferujemy szybki serwis, który swoją siedzibę ma w Warszawie.

>> KATALOG DO POBRANIA <<

>> PRZEJDŹ DO SKLEPU  <<

W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu sterowniki@elmark.com.pl. Nasi doradcy chętnie pomogą z wszelkimi wątpliwościami!

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!