Tani falownik? Zobacz, czym jest przemiennik częstotliwości Elmatic

17.06.2021 Informacje produktowe / Sterowanie i akwizycja danych
Tani falownik? Zobacz, czym jest przemiennik częstotliwości Elmatic
Wizerunek autora
Paulina Łapińska
Producent: Elmatic
  • Zakłady przemysłowe
  • Woda i ścieki

W tym artykule na warsztat zostaną wzięte trzy serie przemienników częstotliwości Elmatic. Postaram się w ciekawy i przyjemny sposób przedstawić ich właściwości, funkcjonalność, zalety i wady. Jeśli taka tematyka Cię nudzi, zapraszam do akademii falowników Unitronics – myślę, że tam tematyka jest o wiele, wiele ciekawsza.

Nie przedłużając, przejdźmy do meritum.

Najtańszy falownik na rynku - ogólnie o Elmatic’ach

Przemienniki częstotliwości Elmatic to trzy serie falowników stworzonych z myślą o różnych zastosowaniach i środowiskach:

  • EL1000 – do mało zaawansowanych aplikacji niewymagających wysokiego momentu na starcie;
  • ED2000 – do aplikacji wymagających większej precyzji serowania prędkością obrotową;
  • EDS – dedykowane do aplikacji pompowych lub wentylatorowych z powodu wzmocnionej obudowy (IP65).

Wiele zaawansowanych funkcjonalności zostało okrojonych w celu zmniejszenia ceny urządzenia. Sprawia to, że wszystkie serie sprawdzą się w mało i średniozaawansowanych aplikacjach lub maszynach. Jednak nie wpływa to na jakość codziennej pracy, parametryzacji czy wydajności przemiennika. Znajdziemy tutaj kilka ciekawych funkcji, które czasami są dostępne dopiero w dwa razy droższych falownikach. Będą to m. in:

  • Regulator PID;
  • Prosty PLC;
  • Funkcja multispeed (prędkość krokowa) – do 16 prędkości;
  • Funkcja „Energy saving”;
  • Wbudowany potencjometr (oprócz serii EDS);

Falowniki Elmatic sprawdzą się zarówno w mniejszych silnikach (seria EL, ED, EDS), jak i tych o mocy nawet 90kW (seria ED).

>> KATALOG DO POBRANIA <<

Seria EL1000

Najtańsza i najmniejsza gabarytowo seria ze wszystkich. Sprawdzi się do prostych aplikacji z małymi silnikami i niewielkimi obciążeniami. Dostępna moc zaczyna się od 0,4kW a kończy na 2,2kW zarówno dla zasilania 1x230VAC jak i 3x400VAC. Do dyspozycji mamy tutaj tylko i wyłącznie sterowanie skalarne U/f, co sprawdzi się w aplikacjach wentylatorowych.

EL1000

Programowanie odbywa się za pomocą przycisków wbudowanych w panel sterowania falownika. Częstotliwość może być zadawana poprzez: wbudowany potencjometr, komunikację MODBUS, wejście analogowe, prędkości krokowe czy PID. Na pokładzie znajdziemy również przekaźnik, którego funkcję możemy odpowiednio skonfigurować do swojej aplikacji.  

Zabezpieczenia przez zanikiem fazy, przeciążeniowe lub przeciwzwarciowe uchronią falownik oraz silnik przed zniszczeniem w razie niespodziewanej awarii. Otrzymujemy tutaj funkcję ‘Energy saving’, dzięki której oszczędzimy zużywanie energii.

Przemiennik serii EL1000 nie sprawdzi się wszędzie tam gdzie będzie wymagane dynamiczne hamowanie masą o dużej bezwładności, ponieważ nie ma możliwości podłączenia rezystora zewnętrznego, który odebrałby wygenerowaną energię.

Cena już od 375zł netto. Więcej informacji o serii EL1000 pod linkiem.

Seria EDS

Seria EDS została stworzona z myślą o aplikacjach pompowych i wentylatorowych. Jako jedyna z trzech serii posiada wzmocnioną obudowę do IP65. Na obudowie nie znajdziemy wbudowanego potencjometru, ale w ramach rekompensaty uzyskujemy wejście licznikowe.

Tak jak w przypadku serii EL1000 mamy wbudowany PID, możliwość ustawienia do 16 prędkości krokowych, funkcję „Energy saving’ oraz wszystkie wymienione wcześniej zabezpieczenia.

EDS

Również cechą wyróżniającą serię EDS, której nie mają pozostałe serie, jest możliwość montażu falownika na obudowie silnika. Nie podłączymy tutaj rezystora hamowania, ale jako, że jest to falownik dedykowany do aplikacji pompowych i wentylatorowych w 99% przypadkach będzie on zbędny. W tego typu aplikacjach stosuje się hamowanie wolnym wybiegiem, a przemiennik EDS posiada taką funkcję.

Seria EDS występuje od mocy 0,75kW do 2,2kW przy napięciu wejściowym 1x230VAC oraz od mocy 0,75kW do 11kW przy napięciu wejściowym 3x400VAC. Do tego falownika również nie podłączymy zewnętrznego rezystora.

Cena już od 604 zł netto. Więcej informacji o serii EDS pod linkiem.

Seria ED2000

Najbardziej zaawansowana seria ze wszystkich. Posiada wbudowane bezczujnikowe sterowanie wektorowe oraz skalarne U/f. W gamie serii ED2000 przy zasilaniu 1x230VAC znajdziemy falowniki od mocy 0,4kW do 3,7kW, a dla zasilania 3x400VAC od mocy 0,4kW aż do 90kW.

ED2000

Oprócz sterowania wektorowego otrzymamy tu również dodatkowe programowalne wejścia cyfrowe, w tym jedno impulsowe oraz wyjście analogowe.

W przemiennikach ED2000 otrzymujemy możliwość dołączenia zewnętrznego rezystora hamowania, dzięki czemu możemy zwiększyć dynamikę naszej aplikacji.

Oprócz powyżej wymienionych otrzymujemy wbudowany potencjometr, PID, do 16 prędkości krokowych, funkcję „Energy saving’ oraz zabezpieczenia przez zniszczeniem silnika oraz falownika.

Cena już od 501zł netto. Więcej informacji o serii ED2000 pod linkiem.

Porównanie trzech serii tanich falowników

Poniżej znajduje się tabela, w której doskonale widać różnice pomiędzy każdą serią Elmatic’ów.

Tabela specyfikacji falowników Elmatic

Podsumowanie

Jeśli chodzi o Polski rynek przemienników częstotliwości to urządzenia Elmatic mają najwyższy stosunek jakości do ceny. Znajdziemy w nim funkcje, które są niekiedy dostępne w najdroższych przemiennikach częstotliwości. Ich konfiguracja pomimo braku specjalnego oprogramowania nie odbiega od parametryzacji ręcznej każdego falownika. Pomimo niskiej ceny Elmark Automatyka udziela 2-letniej gwarancji na zakupiony sprzęt oraz oferujemy szybki serwis, który swoją siedzibę ma w Warszawie.

>> KATALOG DO POBRANIA <<

W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu sterowniki@elmark.com.pl. Nasi doradcy chętnie pomogą z wszelkimi wątpliwościami!